Erinevad allikad on Äripäevale kinnitanud, et Reformierakond on otsustanud teha uue valitsusliidu sotsidega ja paigas on ka jõudude vahekord uues valitsuses. Erakonnad infot ei kinnita.
“Sotsiaaldemokraatidele pole tehtud mingit ettepanekut. Kui see tehakse, siis hakkame rääkima programmist,” ütles Sotsiaaldemokraatliku erakonna esimees Sven Mikser. “Ministrikohtadest ei oska midagi rääkida, see on spekulatsioon.”
Äripäeva andmetel soovib Reformierakond uues valitsuses saada endale sotsidega võrreldes rohkem ministriportfelle. Sotsidele pakutakse kaitseministri, siseministri, haridusministri ja põllumajandusministri portfelle. Regionaalministri ametikoht kaotatakse.
Sotsid: tuleb oodata koalitsiooni otsust. Mikseri sõnul pole ta ühegi erakonnaga koalitsiooni moodustamisest rääkinud. “Kuidas me saame pidada läbirääkimisi, kui meil on ametis olev koalitsioon?” märkis Mikser. “Siis on võimalus meid laua taha kutsuda.”
Mikser ütles, et ministrikohtadest ei räägita veel isegi siis, kui on mitu päeva ühe laua taga istutud.
Küsimusele, mis neid Reformierakonnaga ühendab, vastas Mikser, et sotsiaaldemokraatidel on oma programm ja Reformierakonnal oma. Tema sõnul kujuneksid läbirääkimised keeruliseks.
Reform: arutelu alles algab. Reformierakonna volikogu esimehe Kristen Michali sõnul koguneb täna Reformierakonna juhatus, kus moodustatakse konsultatsioonideks delegatsioon ning arutatakse, kellega ja millal konsulteeritakse.
“Meil on aastaid olnud tava, et sisu käib positsioonidest ees. Sõbralikult öeldes, te natuke tahate öelda B, ütlemata A,” märkis Michal.
Ta ütles, et konkureerivate erakondadega arutatakse sisulisi teemasid nagu julgeolek, energeetiline sõltumatus, Euroopaga ühenduste rajamine, lastetoetuste tõus, tööjõumaksude alandamine. “Need on teemad, millest saab rääkida nii IRLi kui ka SDEga. Keskerakonna liidri hiljutised positsioonivalikud ja toon tekitas olukorra, kus nendega pole julgeolekuteemadel ühist suunda,” nentis Michal.
IRL: ei tea, mis saab. Isamaa ja Res Publica Liidu aseesimehe Eerik-Niiles Krossi sõnul puudub neil igasugune kinnitus, et Reformierakond IRLiga koalitsiooni ei jätka. Samas võib see muidugi Reformierakonnale kasulik tunduda, lisas ta.
“Praeguse Ansipi-Kallase vahetuse põhjuseid tuleb otsida eelmise aasta sügisel toimunud kohalikest valimistest. IRL sai Tallinnas rohkem hääli kui sotsid ja Reformierakond kokku,” märkis Kross. “Seega võib öelda, et IRL on muutunud konkurentide jaoks liiga tugevaks.”
Ametlikke konsultatsioone erakondade vahel pole Krossi sõnul veel alustatud. IRL on teinud ettepaneku koalitsiooni jätkamiseks.
Huvitav teada
Võimalikud SDE ministrikohad
Kaitseminister Sven MikserSiseminister Andres AnveltHaridusminister Jevgeni OssinovskiPõllumajandusminister mõni endine rahvaliitlaneVaidluskoht Indrek Saar, kes tahab samuti valitsusse
Reformierakonna ministrikohad
Majandusminister Kristen MichalMuud meeskonda pole Reformierakond väidetavalt paika pannud.Küsitav on Jürgen Ligi ja Urmas Paeti jätkamine
Seotud lood
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.