Ettevõtjad kasutavad ära eri riikide maksusüsteeme, et maksukulusid vähendada või üldse vältida. Näiteks Margus Linnamäe ei maksnud 20 miljoni eurose dividendi pealt Eesti riigile sentigi.
Linnamäe tegevus on näide kavalast riikidevahelisest skeemitamisest, mille abil saavad rahvusvaheliselt tegutsevad ettevõtjad oma maksukoormuse madalaks mängida või isegi nulli viia. Seejuures ei tehta pealtnäha mitte midagi seadusevastast, sest ära kasutatakse lihtsalt erinevate riikide maksusüsteeme. 2011. aastal Eestis asuvast valdusfirmast MM Grupp OÜ omanikutuluna välja makstud 20 miljonit eurot on küll suurim Eestis eraisiku poolt võetud dividendisumma, kuid ettevõtte aruannet analüüsides näeme, et tulumaksukulu sellega ei kaasnenud.Firma aruanne näitab küll maksukulu, kuid seda on tasunud gruppi kuuluvad Läti ja Leedu ettevõtted. Lõunanaabrite firmadelt küsitakse iga aasta kasumi pealt 15% tulumaksu. Eestis on tulumaksukohustus edasilükatav – 21% suurune maksumäär rakendub alles kasumi jaotamisel. 20 miljoni pealt olnuks see 5,3 miljonit eurot, ent sellest saab edukalt mööda manööverdada.
Hollandi kaudu maksuvabaks
Linnamäe on aastaid tegutsenud Hollandis asuva valdusühingu MM Holdings B.V. kaudu, mis on Eesti valdusfirma MM Grupp tütarettevõte. Hollandi firma alla on koondatud ka Baltimaades ja Soomes tegutsev Magnumi ravimimüügi kontsern.Dividendi maksis Linnamäe välja MM Grupi kaudu, kuid Eestisse jõudis raha läbi Hollandi firma. Eesti käsitleb Hollandist tulnud omanikutulu kui nn läbiminevat dividendi, mida siin ei maksustata. Seda tagab nii Hollandiga sõlmitud topeltmaksustamise vältimise leping kui ka ELi tasandil loodud nn ema-tütre direktiiv. Seega, kui maksad makse Hollandis, ei pea maksma Eestis.Tegelikult ei pea aga ka Hollandis makse tasuma. Sealne maksusüsteem on lihtsalt nii üles ehitatud. Ettevõtetele kehtib küll sõltuvalt kasumi suurusest 20% või 25% suurune tulumaks, kuid mõne erisusega: maksu alla ei lähe teises riigis teenitud kasum. Samuti ei maksustata näiteks tütarfirma müügist saadud tulu.
Vabastuse saab kinnisvarafirma
Et sellist maksuvabastust saada, peab näitama, et osalus tütarfirmas on vähemalt 5% ja läbima mõne testi, näiteks “varade testi”. Kui ettevõtte varad on selle järgi äritegevuses kasutatavad, on firma vabastuseks sobilik. Sellist vabastust tagavate varade hulka loetakse ka kinnisvarainvesteeringud: kui vähemalt pool ettevõtte varast on kinnisvara, on tingimus täidetud. Seetõttu eelistavad paljud kinnisvarainvestorid just Hollandit. Osa Magnumi kontsernist tegeleb samuti kinnisvarainvesteeringutega.Kuna Linnamäe firmad tegutsevad peaasjalikult Eestis, tekib küsimus, kuidas raha Hollandisse viia? Kasumit pole Eesti ettevõte sinna välja maksnud, sellega oleks kaasnenud Eestis maksukohustus. Üldiselt liigub raha sel juhul siit välja laenuna või siis tehakse Hollandi firmasse kapitali sissemakse.Kuidas täpselt Linnamäe raha Hollandisse liigutas, aruannetest ei selgu: näha on küll suuri grupisiseseid laenutehinguid, kuid muud märkimisväärset silma ei torka.
Muutis struktuuri. Samuti on võimalik, et dividendimakse on seotud MM Grupi all 2012. aastal toimunud struktuurimuutustega. Dividendi maksis Linnamäe Eestis välja 2011. aastal, kuid juba järgmisel aastal muutis ta ettevõtete struktuuri selliselt, et endise Hollandi ühingu Eesti tütarfirma ASi Magnum asemele tekkis uus Magnumi-nimeline ettevõte. Vana Magnum sai uueks nimeks Ecbatana ja selle uueks omanikuks sai müügitehingu kaudu Küprosel registreeritud ettevõte. Ecbatana juhatuses on praegu audiitorfirma PWC õigusharu PWC Legal juht Karl Juhan Paadam. Vana Magnum müüs samal ajal kõik oma tütarfirmad uuele ehk uus firma võttis kogu tegevuse üle. Uue Magnumi emaettevõtteks jäi seesama Hollandis asuv MM Holdings B.V. Muu hulgas omab Linnamäe Hollandi kaudu ka osalust Postimeest väljaandvas ASis Eesti Meedia ja BNSis.
Süsteemi mõistab vaid kohalik
Linnamäe ise ei ole valmis teemat kuigi palju kommenteerima. Oma esimeses e-kirja teel saadetud vastuses selgitab ta küll pikalt topeltmaksustamise vältimise tehnilisi üksikasju, kuid maksukulu kohta midagi sisulist ei ütle. Ta kinnitab siiski, et dividend pärines MM Holdingsilt, mis on Hollandi maksukohustuslane. “Hollandis makstava tulumaksusumma arvestamiseks peab Hollandi tütarühing igal aastal Hollandi maksuametile esitama tuludeklaratsiooni, mis on mitukümmend lehekülge pikk ning mida oskab täita ainult kohalik kvalifitseeritud maksuspetsialist,” selgitab ta.Teises vastuses kirjeldab ta MM Holdingsit kui tavapärast Hollandi firmat, mis on kohustatud kasumilt igal aastal maksu tasuma. “Ta pole tulumaksust vabastatud, nagu näiteks mõned fondid vmt,” ütleb ta ja tunnistab, et ei oskagi seda päris detailselt kommenteerida. “Ma arvan, et kindlasti kasutab MM Holdings B.V. oma tuludeklaratsioonis kõiki seaduses ette nähtud raamatupidamiskasumi suurendamisi ja vähendamisi,” märgib ta.Vastustest jääb selgusetuks, kas ja kui palju tulumaksu on Linnamäe firma Hollandi riigile aastate jooksul tasunud. Kogu grupi emaettevõtte ehk MM Grupi konsolideeritud aruandluse järgi pole seda üldse tehtud.
Mis on mis?
MM Grupp OÜValdusfirma, mille omanikud on Margus Linnamäe 98%, Aare Kurist 2%.Tütarettevõtted müüvad ravimeid ja apteegikaupu, peavad apteeke, arendavad kinnisvara, pakuvad hooldus-, majutus- ja toitlustusteenuseid, tegelevad põllumajandusega ning loomasööda hulgimüügiga. Mullu sisenes Hollandis registreeritud MM Holdings B.V. kaudu meediaturule. 2011. aastal, kui 20 mln eurone dividend välja maksti, jäi 1 mln euroga kahjumisse. 2012. aastal kasum 5,8 mln eurot.
Seotud lood
Apteegi- ja kinnisvaraäri kõrvale viimastel aastatel meediaettevõtteid omandanud suurärimees Margus Linnamäe plaanib nüüd ka veterinaarravimite turu veelgi rohkem enda poole kallutada. Turuosalised peavad Linnamäe juriidiliselt küll korrektseid samme aga ebaeetiliseks.
Rahvusvahelised ettevõtted võivad kasumit Eestist välja viia ka siinselt tütarfirmalt laenu võttes.
Aasta alguses lõi maksuamet eraldi töörühma, mis tegeleb kasumi jagamiselt tulumaksu maksmise kontrollimisega.
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.