Sel nädalal kiitis Saksamaa parlamendi alamkoda ülekaaluka häälteenamusega heaks tulevast aastast üleriikliku miinimumpalga kehtestamise.
Poolt oli 535 saadikut, vastu 5 ja 61 ei hääletanud. Tuleval nädalal, 11. juulil, vajab seadus kinnitamist veel ka parlamendi ülemkojas, kuid tõenäoliselt tõrkeid ei teki. Euroopa suurimas majandusruumis hakkab kehtima miinimumpalk 8,5 eurot tunnis.
Saksamaa valitsuse hinnangul terendab sellest palgatõus vähemalt 3,7 miljonile töötajale ehk 9%-le töötajaskonnast.
Seni oli Saksamaa üks ELi seitsmest liikmesriigist, kus miinimumpalka ei olnud. Eelistati ametiühingute eestvedamisel sõlmitud palgakokkuleppeid. Madalama palgaga teenuste sektori arenedes tekkis aga surve garanteeritud miinimumi kehtestamiseks. See oli Saksamaa sotsiaaldemokraatide nõudmine koalitsioonikõnelustel - kantsler Angela Merkel oli varem üleriigilise miinimumpalga vastu.
Saksamaa Ifo instituudi juht Hans-Werner Sinn hoiatas intervjuus agentuurile Bloomberg, et miinimumpalga kehtestamine võib tuua madalama palgaga sektorites hulga töökohtade kadumise. Prognoosi järgi kaob selle tagajärjel 2-3 aastaga 200 000 töökohta.
Väljaspool Saksamaad on miinimumpalga kehtestamist kiitnud majanduseksperdid, kes loodavad sellest nõudluse kasvu ekspordist sõltuva Saksamaa siseturul.
Miinimumpalk jõustub tuleva aasta jaanuarist. Osades sektorites on ette nähtud kaheaastane üleminekuaeg. Nii näiteks ei laiene lepe kohe hooajatöölistele.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Saksamaa tööturul ei ole töökäsi üle, nii on riigis oodata viimase kahe aastakümne priskeimaid palgatõuse.
Kasvavad pinged Ukrainas ja Lähis-Idas koos aeglustuva majanduskasvuga õõnestavad Saksa ettevõtjate tulevikuoptimismi.
Varahaldur ja majandusekspert Peeter Koppel leiab, et praegune majanduskeskkond on suhteliselt kesine, kuid me pole selles lõpuni ise süüdi.