Venemaa president Vladimir Putin ütles, et sanktsioonide kehtestamisega Venemaa vastu kahjustab USA eelkõige enda firmade huve.
"Reeglina on sanktsioonirežiimil bumerangiefekt ja pole kahtlust, et antud juhul viib see Venemaa ja Ameerika suhted tupikusse," ütles Putin, kes viibis parajasti Brasiilias, kui USA uued sanktsioonid avalikustas. "Nad kahjustavad omaenda, Ameerika riigi ja ameerika rahva pikaajalisi strateegilisi huve," vahendas agentuur Bloomberg.
USA eile avalikustatud
sanktsioonid on sihitud eelkõige Venemaa finantssektori, energeetika ja kaitsetööstuse ettevõtete vastu. Sanktsioone otsustas
karmistada ka Euroopa Liit, kelle nõudmisi olukorra leevendamiseks Ukrainas Venemaa kuulda ei võtnud.
"Kahju, et meie partnerid seda teed lähevad, kuid meie uksed jäävad läbirääkimisteks lahti, et sellest olukorrast välja tulla," ütles Putin.
USA süüdistab Venemaad raskerelvade saatmises Ukraina separatistidele. Kreml väidab, et pingutab rahu nimel.
Putin kritiseeris USA viimase 10-15 aasta "üsna agressiivset" välispoliitikat, mis kõikjal probleeme külvab. "Vaadake vaid - Afganistanis probleemid, Iraak laguneb laiali ja Liibüa laguneb laiali," ütles Putin. "Puututi ka Ukrainat ja nüüd on probleemid käes."
Putin osales Brasiilias nn BRICS riikide tippkohtumisel, mille hulka kuuluvad Brasiilia, Venemaa, India, Hiina ja Lõuna-Aafrika. Putini sõnul on aeg, et need riigid maailmas kaalukamat rolli hakkaksid etendama.
"On aeg tõsta BRICS riikide roll uuele tasemele ning teha meie grupist globaalse korra lahutamatu osa, et tagada jätkusuutlik areng," ütles Putin.
Kohtumisel leppisid riigid kokku uue arengupanga ja valuutareservi moodustamises, et pakkuda alternatiivi IMFile ja Maailmapangale, kus BRICS riigid on taotlenud omale suuremat sõnaõigust.
Analüütikud kahtlevad, et värskelt karmistunud sanktsioonid sunnivad Putinit kurssi muutma.
Venemaa presidendi nn sisering peab tugevat mõju Ukraina idaosa üle, tegelikult vetoõigust Ukraina võimalike NATO-püüdluste üle, Venemaa elulise tähtsusega huviks, nentisid Eurasia Groupi analüütikud eesotsas Aleksander Klimentiga. "Putin on valmis välja kannatama väga tugeva majandusliku pitsituse, enne kui on valmis kurssi muutma," vahendas agentuur Bloomberg. "Üsna realistlik on arvata, et sügisel jõustuvad veelgi tugevamad, nn kolmanda järgu sanktsioonid."
Isegi täiendavate sanktsioonide oht pole Venemaa taganema pannud, ütles Bloombergile Pentagoni pressiesindaja, USA armee kolonel Steve Warren. Venemaa vägede kohalolek Ukraina piiril on ähvardav. "See on viimastel nädalatel pidevalt kasvanud," ütles ta. "Venemaa sõjajõud suudavad kindlasti operatsioone ellu viia mõlemal pool piiri."
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Sanktsioonid Venemaa suhtes koos läbirääkimistega olukorra normaliseerimiseks ei tohiks lõppeda enne, kui sõjategevus on lõpetatud ning Krimm Ukraina käes tagasi.
Venemaa peaminister Dmitri Medvedev nimetas igasuguste sanktsioonide kehtestamist kurjuseks.
Investorid tõmbavad järjest enam Venemaalt raha välja ja viivad selle teistesse arenevatesse turgudesse, sest Vladimir Putini erimeelsused USA ja tema liitlastega süvenevad.
Maailma suurima võlakirjafondi PIMCO endine tegevjuht Mohamad A. El-Eriani hinnangul võib lähedal olla aeg, kus börs esialgse languse järel enam kiiresti tagasi ei põrka.
Varahaldur ja majandusekspert Peeter Koppel leiab, et praegune majanduskeskkond on suhteliselt kesine, kuid me pole selles lõpuni ise süüdi.