Kolmapäeval Brüsselis kogunenud Euroopa Liidu valitsusjuhid tegid otsuse laiendada sanktsioone Venemaa vastu, kuna Moskva pole piisavalt panustanud, et olukord Ukrainas rahunema hakkaks ja relvade sissevool üle piiri peatuks.
Valitsusjuhid otsustasid, et lisaks üksikisikutele saab nüüdsest sanktsioone rakendada ka äriüksuste vastu, mis materiaalselt või rahaliselt toetavad tegevusi, mis õõnestavad Ukraina suveräänsust, territoriaalset terviklikkust ja iseseisvust. Peaminister Taavi Rõivas märkis Ülemkogu järel otsust kommenteerides, et olulise täiendusena lisandus võimalus sanktsioneerida ka isikuid, kes mõjutavad otsustuste protsessi, mitte ei ole vahetult seotud annekteerimise või sõjategevusega. "See sunnib ehk ümber mõtlema," ütles ta.
Konkreetseid nimesid praegu veel ei nimetatud - nimekiri pannakse kokku juuli lõpuks.
Veel otsustati, et Euroopa Investeerimispank lõpetab uute projektide rahastamise Venemaal ning et ELi liikmesriigid koordineerivad oma tegevust, et peatada ka EBRD uued investeeringud.
Samuti vaadatakse üle ELi ja Venemaa koostööprogrammid ning otsustatakse igal juhul eraldi nende peatamine või jätkamine. Kindlasti jätkatakse kodanikuühiskonna projektide toetamist.
Kolmapäeval laiendas
sanktsioone Venemaa vastu ka USA, mis läks oma otsustes kaugemale kui Euroopa Liidu riigid.
"Euroopa Liit taotleb konsensust," ütles Rõivas. Selles olid 28 riiki ühel meelel, et juuni lõpus toimunud Ülemkogul Venemaale seatud
tingimusi pingete leevendamiseks Ukrainas ei ole täidetud. "Nii ei jäänud teist valikut," ütles Rõivas.
Rõivas möönis, et tegemist ei ole veel niinimetatud kolmanda etapi sanktsioonidega, mis oleksid sihitud konkreetsete majandusvaldkondade vastu. Küll aga kordasid valitsusjuhid valmisolekut vajadusel uuesti koguneda, et karmimaid santsioone arutada. Need on ette on valmistatud ja nende jõustamine saaks toimuda pikema viivituseta.
Seotud lood
Sanktsioonid Venemaa suhtes koos läbirääkimistega olukorra normaliseerimiseks ei tohiks lõppeda enne, kui sõjategevus on lõpetatud ning Krimm Ukraina käes tagasi.
Venemaa peaminister Dmitri Medvedev nimetas igasuguste sanktsioonide kehtestamist kurjuseks.
Hiljemalt esmaspäevaks peab Ukraina rahuplaan edenema, teatasid ELi valitsusjuhid täna Brüsselis tehtud ühisavalduses, ähvardades vastasel juhul uute sanktsioonidega.
Maailma suurima võlakirjafondi PIMCO endine tegevjuht Mohamad A. El-Eriani hinnangul võib lähedal olla aeg, kus börs esialgse languse järel enam kiiresti tagasi ei põrka.
Tiina Käsi on nimi, mis kõlab ärimaailmas paljudele tuttavalt. Tal on juhtimises üle 25 aasta kogemust, kuid tema karjäär pole olnud lihtne ega lineaarne, vaid täis ootamatuid võimalusi ja väljakutseid, millest on sündinud väärtuslikud õppetunnid. Nordea Eesti tegevjuht, kes alustas oma karjääri rootsi keele õpetajana, on tänaseks saavutanud palju ja juhib mitmekesist ning rahvusvahelist organisatsiooni. Käsi kogemus ja oskus tasakaalustada töötulemusi ja inimlikku hoolivust teevad temast juhi, kelle teadmised ja arusaamad on väärt jagamist.