Eurostati täna avaldatud esialgsel hinnangul alanes inflatsioon euroalal juulis 0,4%-le, olles kaks kuud püsinud 0,5% tasemel.
See on väga kaugel euroalal optimaalseks hinnatud umbes 2% tasemest ja nõrgim näit 2009. aasta oktoobrist. Alla 1% taset on euroala infaltsioon juba 10 kuud järjest.
Riske kasvatavad geopoliitilised pinged Venemaa ja Ukraina vahel ning Lähis-Idas.
"Sellega on inflatsioon ilmselt põhjas ära käinud ja hakkab aeglaselt ülespoole liikuma," kommenteeris agentuurile Bloomberg ABN Amro majandusanalüüsi osakonna juht Nick Kounis. "Ma ei usu, et Euroopa Keskpank käivitaks uued meetmed rahapoliitika veelgi lõdvemaks laskmiseks - ma ei näe, et see võiks olla käivitaja ulatuslikule keskpanga võlakirjaostude programmile (nn kvantitatiivne leevendus), kui see jääb põhjaks," ütles ta.
Euroala suurimas majandusruumis Saksamaal aeglustus inflatsioon juulis 0,8%-le juunikuu 1%-lt, teatas eile Saksamaa föderaalne statistikaamet. Euroala suuruselt neljandas majandusruumis Hispaanias tarbijahinnad juulis langesid.
Juunis avalikustas Euroopa Keskpank rea meetmeid alates keskpangas hoiustamise püsivõimaluse negatiivsest intressimäärast uute likviidsuslaenudeni, et tõrjuda deflatsiooniriski.
Tuleval nädalal arutab keskpank taas euroala rahapoliitikat.
Euroopa Keskpanga prognoosi järgi jääb inflatsioon euroalal tänavu keskmiselt 0,7% tasemele, kiirenedes tuleval aastal 1,1%-le ja 2016. aastaks 1,4%-le.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Eurotsooni tööstustoodang langes juunis teist kuud järjest ja see võib tähendada, et teises kvartalis on ühisrahatsooni majandustaastumine takerdunud.
Eurotsooni inflatsioon kukkus augustis viie aasta madalaimale tasemele ja see võib tähendada, et Euroopa Keskpank võib enda järgmise nädala kohtumisel teatada uutest stiimulitest.
Ukraina idaosas süvenev kriis võib hakata kõigutama Euroopa Keskpanga juhi Mario Draghi majandusprognoose.
Euroopa Keskpanga juht Mario Draghi möönis reedel, et euroalal on inflatsiooniootused halvenenud, mis võib sundida keskpanka rahapoliitikat veelgi lõdvendama.
Varahaldur ja majandusekspert Peeter Koppel leiab, et praegune majanduskeskkond on suhteliselt kesine, kuid me pole selles lõpuni ise süüdi.