NATO peasekretär Anders Fogh Rasmussen kirjutab ajalehes Financial Times avaldatud arvamusloos, et NATO liikmesriikidel tuleb hakata taas kaitsekulutusi suurendama.
"Sedamööda, kuidas meie majandused toibuma hakkavad, tuleb meil kaitsekulutuste
vähendamise trend ümber pöörata," kirjutab Rasmussen. "See ei saa lihtne olema, kuid on eluliselt tähtis."
Viimasel viiel aastal on NATO liikmesriigid kaitsekulutusi vähendanud keskmiselt 20%. Samal ajal on Venemaa oma kaitse-eelarvet suurendanud 50%.
"Venemaa tegutsemist ei saa ignoreerida. Kaalul on külma sõja järgne maailmakorraldus. NATOt on vaja rohkem kui kunagi varem," kirjutab Rasmussen, avaldades lootust, et tuleval kuul Wales'is toimuval NATO tippkohtumisel liikmesriikide juhid ka vajalikku poliitilist valmisolekut ilmutavad.
"Ootan, et kõik liitlased meie ühise julgeoleku heaks rohkem panustaksid," kirjutab Rasmussen.
NATO tippkohtumist võõrustav Suurbritannia peaminister David Cameron seadis samuti päevakorras esikohale Venemaa ja NATO suhted, rõhutades liikmesriikidele läkitatud kirjas, et NATO peab oluliselt parandama oma võimekust Moskvast lähtuvale ohule kiiresti reageerida.
Täna möönis NATO pressiesindaja vastasseisu kasvavat tõsidust.
"Me ei hakka mõistatama, mis Venemaal plaanis on, kuid me näeme, mida Venemaa teeb ja see teeb väga murelikuks," ütles NATO pressiesindaja Oana Lungescu agentuurile Bloomberg. "Venemaa vägede uus koondamine (Ukraina piirile - toim.) pingestab olukorda veelgi ja õõnestab jõupingutusi kriisile diplomaatilise lahenduse leidmiseks. See on väga ohtlik olukord."
Seotud lood
Putini rehkendused on osutunud valeks - Ida-Ukraina ei tulnud piisavalt toetust, Saksamaa pole nõus erikohtlemisega, Euroopa Liitu ja USAd tülli ajada ei õnnestunud.
Ajaleht Financial Times on avaldanud ülevaate, kuidas lääneriikide kaitsekulud on aasta aastalt valdavalt vähenenud, samas kui Venemaa kaitsekulud on 2002. aastast 2012. aastaga võrreldes kasvanud 90,8 miljardile dollarile ehk 126,1%.
Venemaa president Vladimir Putin on vastanud lääneriikide sanktsioonidele vägede koondamisega Ukraina piirile, mis suurendab võimaliku sissetungi tõenäosust.
Täna õhtul Eestisse saabuv USA president Barack Obama tuleb ühelt poolt Balti riikidele julgustusena ja teisalt Venemaale hoiatusena üle kinnitama NATO tuge.
Föderaalreservi kolmapäevane pressikonverents valmistas investoritele üllatuse ning kulla hind sööstis järsult alla. Kas kujunemas on hea ostukoht?