Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Peterson: IRL jäi ideega hiljaks
Ametiühingute Keskliidu esimees Peep Petersoni hinnangul jäi IRL ideega madalapalgaliste maksuvabastusest aastakese hiljaks. Tema hinnangul sobinuks see aega, kui IRL veel ise valitsusvastutust kandis, mistõttu idee tõsiseltvõetavus kannatab.
„Tuleviku mõttes tasub maksuvabastuse ettepanekut ikkagi kaaluda,“ lisas Peterson siiski pressiteates. Eile jäi IRL Rahvakogul sõelale madalapalgaliste maksuvabastuse idee, mille kohaselt alla 500 euro teeniv inimene oma palgalt makse ei maksa. „Me ei saa väljakäidud maksuvabastuse ideega õpetajaid-politseinikke palgata jätta, mistõttu peavad mingid muud maksud ilmselt selle võrra tõusma ja asendus peaks tulema pigem rikkamatest detsiilidest,“ leidis Peterson.
Ametiühingute hinnangul ei saa kate tulla käibemaksu tõusust, mis sööks teise käega maksuvabastuse koheselt, variandid oleksid ettevõtete tulumaks, kinnisvaramaks või erinevad luksusmaksud. Ametiühingud on tänaseni toetanud maksuvabastust miinimumpalgalt.
Kuivõrd üldine leem, mida maksude läbi ümber jagada, on lihtsalt lahja, siis eelneva valguses on mõistlik toetada proportsionaalselt rohkem toimetuleku piiri lähedal olevaid majapidamisi.
Majandusteadlase Heido Vitsuri hinnangul IRLi idee siduda maksuvaba tulu sissetulekuga enneolematu ja meenutab usukultuse teenija maksustamist nõukogude ajal.
"Tegemist on Eestis uue lähenemisega maksuvabale tulule – maksuvaba tulu väheneb sõltuvalt inimese sissetulekust lineaarselt," selgitas Sven Sester IRLi maksuvabastuse ideed.
USA presidendivalimiste tagajärjel võivad käesoleva aasta viimased kuud osutudaaktsiaturgudel investoritele muutlikuks. Freedom24 analüütikud hindavad, kuidas võiksKamala Harrise võit ja tema administratsiooni otsused puhta energia-, regulatiivsejärelevalve-, eluasemetoetuste- ja kanepitööstuse osas mõjutada aktsiaturge.