Täna andis Euroopa Parlament oma nõusoleku EL-Ukraina assotsieerimislepingule, mille hulka kuulub põhjaliku ja laiaulatusliku vabakaubanduspiirkonna leping.
Samal ajal ratifitseeriti leping ka Ukraina parlamendis Kiievis.
Leping paneb aluse sügavatele poliitilistele ja majandussuhetele ELi ja Ukraina vahel ja tagab ligipääsu mõlema turgudele.
"Euroopa Liidu assotsiatsioonileping Ukrainaga on tunnustus Ukraina rahvale ja eriti Ukraina noorele põlvkonnale, kes võitlesid ja võitlevad selle nimel, et Ukrainast saaks euroopalik riik. Sündmusi Ukrainas tuleb vaadata laiemas kontekstis, mida määrab Venemaa tugevnev agressiivne hoiak Lääne demokraatia vastu," ütles Marju Lauristin.
Tumme Kelam sõnas, et on rahul, et mõlemad parlamendid assotsiatsioonilepingu ratifitseerisid. Seda poliitiliselt nii olulist saavutust tumestab aga asjaolu, et kitsas ringis tehtud ootamatu otsusega lükatakse lepingu kaubandust puudutava osa jõustumine aastasse 2016.
"Euroopa Parlamendis võrdles üks kolleeg seda laulatusega, mille järel partnerid otsustavad mesinädalatega poolteist aastat viivitada. Sellega saavutas Venemaa legaalse võimaluse sekkuda EL-Ukraina kahepoolsetesse suhetesse," ütles Kelam.
Lepingu poliitilised sätted toovad Ukraina sammu võrra ELile lähemale, avades uued kanalid poliitilise dialoogi jaoks ja sätestades põhilised reeglid koostööks valdkondades nagu energia, transport ja haridus. Leping kohustab Ukrainat ellu viima reforme ja austama demokraatlikke põhimõtteid, inimõigusi ning õigusriigi põhimõtteid. Muu hulgas paneb leping aluse suuremale töötajate liikumisele, seab eesmärgid viisavabaks reisimiseks ja sätestab tegevuskava teatud valdkondade Ukraina seadustiku ühtlustamiseks ELi seadustikuga.
Põhjaliku ja laiaulatusliku vabakaubanduspiirkonna leping integreerib ELi ja Ukraina turgusid, likvideerides impordimakse ja keelates teised kaubanduspiirangud, seda teatud kitsenduste ja üleminekuperioodidega "tundlikes" valdkondades nagu põllumajandus.
Tänase hääletuse tulemusena Euroopa Parlamendis ja Ukraina parlamendis rakendub leping ajutiselt, kuid rakendumise täpse aja peab kinnitama ELi Nõukogu. Lepingu täielikuks jõustumiseks tuleb see ratifitseerida 28 ELi liikmesriigi poolt. Praeguseks ajaks on lepingu ratifitseerinud kuus ELi liikmesriiki.
Kaubandust puudutavad sätted pidid esialgse kava kohaselt rakenduma 1. novembril käesoleval aastal, aga möödunud reedel, 12. septembril toimunud läbirääkimistel otsustasid EL, Ukraina ja Venemaa, et kaubandussätted rakenduvad alates 31. detsembrist 2015. aastast.
Seotud lood
Homme plaanivad Ukraina ja Euroopa Parlament ratifitseerida Ukraina-ELi assotsiatsiooni- ja vabakaubanduslepingu, mis oli sütikuks Ukraina kriisile.
Ukraina ja Euroopa Liidu reedel sõlmitud assotsiatsioonileping annab riigis äri ajamiseks ja investeeringuteks ka meie ettevõtjaile suurema kindluse.
Igal aastal saab mitukümmend tuleõnnetust alguse hooletust tuletööst. Kõige sagedamini tuleb seda ette ehitusobjektidel ja töökodades – keevitustööde käigus ei märka inimene enda ümber materjali, mis võib kiirelt süttida. Tuletööde tegemisel on teadmatus suur ja nõudeid eiratakse, kuigi paljudele ettevõtetele on koolitus kohustuslik.