2020. aastast jõustuvad nõuded, mis sunnivad 90% Eestis kasutuses olevatest kaupluste külmasüsteemidest pikas plaanis välja vahetama.
- Uutele külmasüsteemide nõuetele vastavad külmikud Foto: Kitman Coldtech
Nimelt ei tohi alates 2020. aastast enam müüa seadmeid, mille külmaaine GWP määr on üle 2500. GWP ehk Global Warmth Potential näitab, mil määral neelab gaas soojuskiirgust ja aitab kaasa globaalsele soojenemisele.
90% Eestis kasutuses olevatest kaupluste külmasüsteemidest kasutavad aga fluoritud kasvuhoonegaase, mille GWP määr on 3920. Tuleval aastal peavad kõik sellised seadmed Keskkonnaministeeriumi alluvuses asuvas FOKA digitaalses registris arvele saama ning alates 2020. aastast ei tohi enam müüa seadmeid, mille külmaaine GWP määr on üle 2500.
Kitman Coldtech külmatehnika ärijuht Simmo Kullerkupp selgitas, et GWP määr aitab eristada keskkonnale ohtlikke ja sõbralikke külmasüsteemis ringlevaid aineid. „Uued regulatsioonid ja määrused puudutavad fluoritud kasuvhoonegaaside õhku paiskamise lubatud piirmäärasid. Kaupluste puhul on piirmäärad seotud külmasüsteemis ringleva külmaine kogu hulga ning võimaliku lekke puhul keskkonda paisatud hulgaga,“ rääkis Kullerkupp.
Ta lisas: „2014. aasta välisõhu kaitse seadust puudutavas eelnõus on näiteks keskmises supermarketis lubatud fluoritud kasvuhoonegaaside kadu määratud kuni 5 aastat vanadel süsteemidel 10% kogu süsteemi külmaine mahust ning vanematel süsteemidel kui 5 aastat - 15% kogu süsteemi külmaine mahust. Antud protsendi ületamine toob endaga kaasa sanktsioonid, mille ulatus on valemi kujul määratud.“
Loe pikemalt
Äripäeva teemaveebist kaubandus.ee. Saad teada, kui palju saab energiat säästa ning millised on ETK plaanid sellega seoses.
Seotud lood
Arvutipargi renditeenus on mugav, säästlik ja (tuleviku)kindel. Green IT tegevjuht Asko Pukk usub, et ettevõtete äriline fookus peab alati olema enda põhitegevusel, sektoril, mida teatakse peensusteni, et olla konkurentidest paremad – just selleks vajaliku aja ja raha renditeenus vabastab.