Teisipäeval jõudis avalikkuse ette uus hulk infot firmade salajastest soodsatest maksulepingutest Luksemburgi maksuametiga, mis on võimaldanud firmadel oluliselt maksukohustust vähendada.
- Skype. Foto: Meeli Küttim
Uus leke lisab nimistusse veel 35 firmat, nimetades ka Skype'i ja Disneyt.
Luksemburgi maksukokkulepete üle puhkes skandaal, kui ligi 28 000 dokumendi lekkimine konsultatsioonifirmast PwC tõi avalikkuse ette, kuidas rahvusvahelised suurfirmad Pepsist Ikeani tänu soodsatele maksulepetele minimaalselt makse maksavad.
Leke pani löögi alla novembri alguses ametisse asunud Euroopa Komisjoni uue juhi Jean-Claude Junckeri, kes Luksemburgi kauaaegse rahandus- ja peaministrina ei saanud taolisest maksumudelist sugugi teadmatuses olla. Mõnedel firmadel võimaldas see maksumäära vaid 1%-le tuua.
See tekitas paksu pahameelt ajal, mil finantskriisi ajal on tavakodanike maksukoorem järjest kasvanud ning süüdistusi silmakirjalikkuses, kui Juncker nüüd komisjoni presidendina solidaarsusest räägib. Eurovastased Euroopa Parlamendis eesotsas Briti Iseseisvuspartei juhi Nigel Farage'iga ja Prantsusmaa Rahvusrinde juhi Marine Le Peniga nõudsid Junckeri tagasiastumist ja korraldasid Euroopa Parlamendis umbusaldushääletuse. Suuremat toetust see ei leidnud.
Juncker eitas süüdistusi, et oli Luksemburgi maksusüsteemi arhitekt. Samas kirjutab Financial Times, et peaministrina kiitis ta Luksemburgi maksuseadusi, mis on põhjuseks, miks Skype just Luksemburgi oma asukohaks on valinud. Põhjuseks on riigi soodne fiskaalkeskkond, tsiteerib leht.
Microsoft, mis viis Skype'i ülevõtmise lõpule 2011. aastal, kommenteeris teemat, teatades, et järgib hoolega seadusi ja reegleid, mis tegevuskoha riigis kehtivad.
Skandaali laiem tagajärg võib olla surve kasv maksude harmoniseerimisele Euroopa Liidus. Juncker on enese õigustamiseks öelnud, et selline skandaal on võimalik selle tõttu, et riikide maksudes on erisused, mida saab üksteise vastu välja mängida.
Lisaks kontrollib Euroopa Komisjoni konkurentsivolinik praegu mitme suurfirma maksukokkuleppeid Luksemburgi ja Hollandi maksuametitega sellest aspektist, kas tegemist ei ole mitte keelatud riigiabiga.
Seotud lood
Saksamaa, Prantsusmaa ja Itaalia on välja tulnud kampaaniaga, mille eesmärk on karmistada Euroopa Liidu maksureegleid; kampaania tundub olevat suunatud peamiselt Luksemburgi vastu, vahendab Financial Times.
Luksemburgi peaminister Xavier Bettel teatas eile, et loobub plaanist Euroopa Liidu vastu kohtusse minna ning on valmis avalikustama kõik Luksemburgis firmadega sõlmitud nn maksustamisalased eelkokkulepped.
Rootsi mööblihiid Ikea oli nende firmade hulgas, kes on Luksemburgis saanud soodsaid maksukokkuleppeid, mis maailma uurivate ajakirjanike ühendus ICIJ sel nädalal avalikkuse ette tõi.
USA tehnoloogiafirma Apple ei järginud Iirimaa ametivõimudega kooskõlastatud maksuskeemides rahvusvahelisi standardeid ning võib olla sunnitud sel moel saadud illegaalse toetuse tagasi maksma, teatas täna Euroopa Liit.
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.