Üldiselt on leht- ja segametsad tormikahjustustele vastupidavamad kui okaspuupuistud. Erametsakeskuse andmetel on männikutes rohkem tormimurdu, kuna männi juured on kinnitunud väga sügavale maasse. Kuusk seevastu on hoopis teisest puust ja tema juurestik asub pinna lähedal ning seetõttu esineb kuusikutes sagedamini tormiheidet.
Eriti tormihellad on liiga hõredaks raiutud kuusikud ja raiega tuultele avatud metsaservad, kirjutatakse Erametsakeskuse kodulehel. Lehtpuudest taluvad tormi halvemini haab ja kask. Erametsakeskus soovitab tormikahjustatud metsa võimalikult kiiresti koristada, kuna maas lebavad puud soodustavad putukate (üraskid, siklased) sigimist ning juure- ja tüvemädanike levikut. Kuidas oma metsa kaitsta? “Tormimurru või -heite vastu olulist abi mõnest tegevusest loota pole. Eriti kui tuul on üle 25m/s,” sõnas Salumäe. Ta soovitab tuuleohtlikku metsa mitte ülemäära harvendada.
Üks küsimus
Mis juhtub, kui tormimurd jätta koristamata?
Vastab Lauri Salumäe, Rakvere Metsaühistu juhatuse esimees:
Sekundaarse kahjustuse oht on kõige suurem kuusemetsas. Maha kukkunud kuuskedele tekib soojade ilmade saabudes hiljemalt mai lõpus üraskikahjustus. Reeglina on tegemist kuusekooreüraski kahjustusega.
Tormikahjustuse aga ka muude kahjustustega kaasneb tugev vaigulõhn, mis meelitab kohale kuni kolme kilomeetri raadiuses asuvad üraskid. Kui üraskeid on massiliselt, asustavad nad ka kasvavad rohelised kuused. Kui üraskite arv kuuse koore all ületab kriitilise piiri, on kuusel sügiseks koor lahti ja okkad pruunid ehk puu sureb ära.
Üraskikahjustuse vastu aitab aprilli lõpuks maha kukkunud kuuskede metsast välja viimine. Üraskeid meelitab kohale ka raiekohale maha jäänud värsked kuuse tüve osad, oksad, ladvad ja kännud. Seega tuleks värskel kuuse raiekohal kasutada feromoonpüünised. Väga efektiivne on kasutada nn püünispuid, mis langetatakse maikuuks ja viiakse pärast üraskitega asustamist samal kuul metsast välja.
On võimalus, et osaliselt juurtega maa küljes olevad tormiheite puud on veel aasta pärast maha kukkumist elus. Üldiselt on tormiheite puud sügiseks siiski surnud ja puidu kvaliteet langenud.
Kõrgemal metsal aitab püsima jääda see, kui puu saab tuule tõustes temast tagapool seisvale naabrile toetuda. “Tänapäeval võib tormi oodata lõunast, läänest ja põhjarannikul ka põhjast. Seetõttu raiutakse metsanduse hea tava kohaselt mets esimesena lahti alati ida poolt.”
Mets tormipuudest puhtaks
Kuigi oma metsas võib tormimurdu koristada igaüks ise, ning kogenud metsaomanik tihti nii ka teeb, võib algaja metsaomanik pigem ohtliku töö ka sisse osta. “Maha kukkunud puu lahti lõikamine on ohtlik, kuna puus on pinged, mis pärast lahti lõikamist võivad ettearvamatult vallanduda. Lõikekohast mitmetonnise jõuga eemale kargava tüüka eest on võimatu eemale hüpata. Seega on saemehel vaja kogemust, et arvata enne lahtilõikamist ära, millises suunas pinged puus on,” selgitas Salumäe.
Kui puud on langenud üksteise peale, tähendab see pingeid mitmes suunas ja seetõttu on kõige mõistlikum lõigata tormimurdu või -heidet harvesteriga. See vähendab tööde käigus tekkida võivate vigastuste tõenäosust. “Harvesteriga (langetustraktor – toim) saab lahti lõigata ka mitme meetri kõrgusel asuvaid puid, mis võivad olla äärmiselt ohtlikud saemehele,” lisas ta.
Tasub teada
Soovitused tormimurru koristamiseks
Alustage alati kahjustuste hindamisega ning plaanimisega.
Ärge töötage üksi.
Olge lõikamisel ettevaatlik.
Puus olev pinge võib põhjustada tugeva tagasilöögi.
Võimaluse korral hoidke haaratsiga traktor või harvester alati läheduses.
Kasutage masinat siis, kui mitu puud on kinni jäänud või üksteise otsa kukkunud.
Veenduge, et väljajuuritud puud, mida on lõigatud ja mis võivad tagasi viskuda, oleksid kinnitatud. See on eriti tähtis hoonete ja inimeste läheduses.
Ülesjuuritud puud, mis võivad tagasi langeda, on eriti ohtlikud. Talvel võivad sellised puud külmuda ning sulaga lahti tulla.
Kui kahtlete, kutsuge alati professionaalid.
Hoidke alati lisakette ja -juhtplaate lähedal.
Langetatud puudele koguneb mulda, kruusa ja tolmu, mis tuleb eemaldada, muidu muutub kett kiiresti nüriks ja juhtplaadi ots kulub.
Mullase koore eemaldamiseks sobib kirves.
Allikas: Husqvarna
Metsade majandamise ja raietöödega tegeleva Metsahaldur OÜ metsatööde juhi Andry Mataloja sõnul sõltub töö hind mitmest faktorist. Üks olulisemaid neist on juurdepääs tormikahjustusega langule. “Olenemata sellest, kas minna tuulemurdu koristama saemeeste brigaadi või harvesteriga, on oluline, et puitmaterjali teekond metsast palgi kokkuostjateni, oleks võimalikult lühike. Mida vähem kulub raha palgi viimisele metsa servast lähima teeni ja sealt kokkuostjani, seda kasumlikum omanikule,” selgitas Mataloja.
Teine oluline nüanss hinna kujunemise juures on pinnas tormimurru alal. Kas see on aasta ringi kuiv ja kandev või märg ja soine. “Kui pinnas on liigniiske, peab töödega ootama külmemat perioodi, mil metsani pääseb nii harvesteri kui ka väljaveotraktoriga,” ütles Mataloja.