Eilses "Pealtnägijas" rääkisid suud puhtaks perekond Rosimannuse vastu hiigelhagi esitanud Järveküljed ja ilmnes ka uus nüanss, et Autorollo kriminaalasja algatanud prokurör oli hiljem ajutiselt Väino Pentuse kaitsja.
- Rain Rosimannus ja Keit Pentus-Rosimannus Foto: Raul Mee
"Pealtnägija" kirjeldas oma loos, et silma torkab üllatav detail: prokurör Dmitri Teplõhh, kes omal ajal algatas Autorollo pankroti kohta kriminaalasja, on nüüd advokaat ja Väino Pentuse kaitsja. Täna selgus, et Teplõhh on end praeguseks Pentuse kaitsja rollist taandanud.
Teet ja Ülle Järvekülg ütlesid, et Teplõhhi käitumine on uskumatu ja hämmastav. "Tal on tinglikult ligipääs oma eelneva töökoha kaudu nendele andmetele, uurimisele ja ka finessidele, mis tundub, et selles asjas on otsustavamaks saamas," lisasid nad.
Kopsakas tsiviilhagi
2011. aasta kevadel kuulutati välja keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannuse isale Väino Pentusele kuulunud transpordiettevõtte OÜ Autorollo pankrot.
Ligi paar aastat hiljem said minister ja tema lähikondsed aga halva üllatuse osaliseks. Nimelt esitas 2012. aasta lõpus pankrotitoimkonna kontrolli alla liikunud Autorollo u 580 000eurose hagi keskkonnaministri Keit Pentus-Rosimannuse, tema poliitikust abikaasa Rain Rosimannuse ja perekonda Autorollo asjaajamisel aidanud advokaat Siim Roode, samuti Roode osalusega ettevõtete Roode & Partnerid ning MAQS Law Firm Advokaadibüroo vastu. Kohus vabastas hagist eraisiku pankroti läbimise tõttu ministri isa Väino Pentuse.
Riigiprokuratuur ei pidanud õigeks poolelioleva menetluse teemal teleekraanil väidelda, aga kinnitas "Pealtnägijale", et arvestades kõrgendatud avalikku huvi, pühendatakse Autorollo kaasusele eriline tähelepanu ning mingit haltuurat ei saa sündida. Mis puudutab prokurör Teplõhhi rollimuutust, siis sellel polevat mingit sisulist tähtsust, sest Teplõhh puutus prokurörina looga kokku minimaalselt ja ka advokaadina esindab Väino Pentust peamiselt tsiviilküsimustes.
"Pealtnägijale" keeldusid kaamera ees kommentaare andmast ka Rain Rosimannus ja Keit Pentus-Rosimannus, kuid nimetasid süüdistusi alusetuks ning kogu teemat rohkem või vähem valimiskampaania osaks.
Järveküljed märkisid muu hulgas, et Autorollo kriminaalasjas käis poliitpaar ütlusi andmas mullu septembris ehk alles kaks aastat pärast kriminaalasja algatamist.
"Pealtnägija" lugu vaata
siit.
Tsiviilhagi rahuldati esimeses astmes osaliselt
Harju maakohus otsustas mullu juunis Autorollo tsiviilhagi rahuldada osaliselt kostjate Siim Roode ja Rain Rosimannuse vastu, kuid jätta täielikult rahuldamata Keit Pentus-Rosimannuse vastu.
Suurim summa, mille kohus Rain Rosimannuselt, Siim Roodelt ja Roode osalusega firmadelt MAQS Law Firm Advokaadibüroo ning Roode & Partnerid solidaarselt välja mõistis, oli 135 658 eurot. Tegemist oli hageja esimese nõude osalise rahuldamisega. Esimene nõue puudutas Autorollost tütarfirma AutoHills abil väljaviidud vara.
Ligi 30 000 eurot mõistis kohus lisaks välja Siim Roodelt ja temaga seotud firmadelt. Roode ja temaga seotud firmade vastu rahuldas kohus seega enim nõudeid.
Rain Rosimannuselt mõistis kohus täiendavalt välja 182 eurot, mis on arvatavasti seotud Autorollo kontorist kaduma läinud arvutiga, mille Rosimannus tunnistajate väitel sealt kaasa viis.
Kõigile summadele lisandub jõussejäämisel tulevikus viivis.
Kohus jättis kõigi kostjate vastu täielikult rahuldamata hageja teise nõude summas 220 890 eurot koos viivisega. See nõue oli seotud Autorollo sularahakassaga.
Vaidlus on praegu menetluses teises kohtuastmes.
Prokuratuuri kommentaar
Järgneb Põhja ringkonnaprokuratuuri pressinõuniku Arno Põdra kommentaar.
Mis puudutab Dmitri Teplõhhi osalust antud kriminaalasjas, siis vastab tõele, et tema alustas kuriteoteate põhjal selle kriminaalmenetluse ning saatis uurimiseks politseisse. Sellega tema sisuline osalus prokuratuuri poolt ka piirdus, sest ta suundus kohe pärast seda tööle erasektorisse. Prokuratuuri andmetel osales Teplõhh ligi kaks ja pool aastat hiljem selles kriminaalasjas kaitsjana ka ühel kahtlustatava ülekuulamisel ning taandas ennast seejärel ise. Igal isikul on õigus endale kaitsja valida. Kui hiljem selgub, et kaitsja on olnud samas menetluses muu osaline, siis peab kaitsja ennast taandama. Nii ka seekord toimus.
Keskkriminaalpolitsei on esitanud Siim Roodele ja Väino Pentusele kahtlustuse erinevates majanduskuritegudes. Prokuratuur on praeguseks kriminaalasja toimikute koopiad osapooltele kätte jagatud ning hetkel on neil võimalik esitada menetluse raames taotlusi. Prokuratuur loodab kriminaalasja kohtusse saata kevade jooksul.
Seotud lood
Eesti kõrget kohta tänavuses majandusvabaduse edetabelis varjutab Reformierakonna tipp-poliitikute Rain Rosimannuse ja Keit Pentus-Rosimannuse Autorollo skandaali äramärkimine.
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.