Noorte kolleegide arendamine võimaldab Gaselli TOPi jõudnud inseneribürool rohkem töid võtta ehk käivet kasvatada.
- KMG Insenerehitus kasvatas käivet ja kasumit kordades töötajate koolitamisega, selgitas ettevõtte omanik Indrek Pappel. Foto: Raul Mee
Tasub teada
Gasell
Gasellfirma ehk kiiresti arenev ettevõte kasvatab käivet ja kasumit kolmeaastase vaatlusperioodi jooksul poole võrra, kahjumit ei tohi olla.
Tänavuses TOPis osalemiseks pidi gasellfirma käive 2011. aastal ulatuma vähemalt 100 000 euroni ja jääma 2013. aastal alla 13 miljoni euro. Kõige kiiremad käibe kasvatajad leiab
siit, kasumi kasvatajad
siit.
Tänavu oli kõige rohkem gaselle ehituse ja projekteerimise valdkonnast (20%) ning kaubandusest (27%). Viimase puhul domineerisid hulgikaubanduse ettevõtted, keda oli pea kaks korda rohkem kui jaekaubandusfirmasid.
Kogutabelis on mullusega võrreldes tänavu suurema osakaalu saavutanud kinnisvaraettevõtted, kellest lausa kuus ehk 13% kõigist kinnisvaraettevõtetest on esimese saja seas.
Äripäeva koostatud edetabelid leiab aadressilt
www.aripaev.ee/top. Äripäeva Gasellide teemalised artiklid leiab
www.aripaev.ee/gasell.
"Me ei ole julgenud kasvatada inimeste arvu tervikuna, pigem on suurenenud inimeste professionaalsus ja seeläbi efektiivsus," selgitas
3,9kordse käibe- ning
44,4kordse kasumi kasvuga edetabelis 12. kohale tõusnud KMG Inseneriehituse juht ja üks omanikke Indrek Pappel. Tema sõnul tõi sellised tulemused noorte kolleegide areng ning kasvanud vastutus, mis lubas suurendada korraga töös olevate projektide arvu.
Lisaks oli ka möödunud ettevõttele hea aasta. "Esialgsetele tulemustele toetudes võime kinnitada, et oleme suutnud teha 2013. aastaga võrreldes parema tulemuse nii käibes kui kasumis." Firma teenis tunamullu 9,3 miljoni eurose käibe juures 799 000 eurot ärikasumit.
Teise ehitusvaldkonna firmana kerkis edetabelis kõrgele neljandale kohale 4,7kordse käibe- ja 230kordse kasumi kasvuga Torusellid OÜ. Ettevõtte juht Gert Jalakas on järgmiste tulemuste suhtes optimistlik - ettevõte plaanib saavutatud taset hoida. "Väike kasv on teretulnud, aga kordades enam kasvada ei plaani."
Möödunud aastast kõneledes märkis Jalakas, et arvestades prognoose ja seda, mis konkurendid ning koostööpartnerid prognoosisid, kujunes aasta üllatavalt positiivseks. "Valmistusime halvimaks, aga aasta ei olnud kehvem kui 2013. Euroraha toel tehtud suuremad tööd said otsa ning sellega seoses läksid ka tööde hinnad alla," kirjeldas ta. Kas tegemist oli vedamise või õnnega, Jalakas öelda ei tea, kuid Torusellidele jätkus tööd kogu aeg. "Eks meil on väikese kollektiivi eelis ka. Ei ole suurt kontorit üleval pidada või vajadust raskel ajal ilma tööta töötajatele palka maksta."
Janek Pappeli sõnul on 2015. aasta üleminekuaasta, kus uued Euroopa Liidu perioodi hanked veel turge elavdada ei suuda, kuid "lootus helgemaks tulevikuks on olemas". Jalakas ütles, et neilt küsitakse hinnapakkumisi pea iga päev. "Kõik ootavad kevadet, talvel enam midagi alustada ei taheta."
KMG Inseneriehituse AS prognoosib, et alanud aastal tuleb iga liigutus ehitusplatsil hoolega läbi mõelda, sest riski- ega eksimisvaru hindades pole. Seetõttu on neil plaanis sel aastal keskenduda infrastruktuuriprojektidele, mille puhul on võimalik edu saavutada uudsete tehniliste lahenduste rakendamisel, professionaalsete partnerite kaasamisel väljastpoolt Eestit või pakkudes konkurentidest kiiremat ehitusgraafikut.
Kommentaar
Lootust on
Andres Aavik, Eesti Ehitusettevõtjate Liidu juhatuse liige ja Liven Kinnisvara OÜ partner
Perioodi 2013-2014 ilmestas enim avaliku sektori tellimuste järsk vähenemine, mis oli eelkõige tingitud Euroopa Liidu (EL) finantseerimisperioodi lõpust. 2015. aastal uued projektid kahjuks veel ei käivitu, mistõttu konkurents ja hinnasurve ehitussektoris saab olema terav.
Pikemas perspektiivis on selline ebastabiilsus halb, sest järgmiste ELi rahastamisega projektide üheaegsel käivitumisel tõusevad taas järsult sisendhinnad, mis tekitavad probleeme nii töövõtjatele kui tellijatele.
Erasektori tellimuste osas olid 2013 ja 2014 head aastad. Nõudlus nii elukondliku- kui ärikinnisvara järele näitas kasvutrendi. Käesoleva aasta arengud sõltuvad paljuski arengutest Ukrainas ja Venemaal. Olukorra stabiliseerumisel paraneb tarbijate kindlustunne ning tehakse julgemalt ka investeerimisotsuseid.
Väikefirma reklaamile ei kuluta
Torusellid loodi 2007. aastal, mil kinnisvarabuum hakkas lõppema ning silmapiiril terendas majanduskriis. Sisseelamine oli raske, aga koos majanduskriisijärgse majanduskasvuga tuli tööd juurde ja ka hinnad muutusid paremaks. Turunduse ja reklaami peale Torusellid ei kuluta, pigem on üks töö viinud teiseni ehk ehitusfirmadele ja kinnisvaraarendajatele tehtud tööd on taganud uued tellimused.
Tema sõnul on nende edu võti eelkõige kokkuhoidev kollektiiv, mille on viimastel aastatel moodustanud neli-viis inimest. "Väikesed kollektiivid jõuavad kaugemale kui suur ja logisev organisatsioon," usub ta.
Seotud lood
Turvalisse ja jätkusuutlikku ühiskonda panustav Forus on igapäevaselt abiks paljudele kaubanduskeskustele. Teiste hulgas Viru Keskusele, mis on Eesti külastatuim ostu- ja meelelahutuskeskus. Forus hoolitseb juba enam kui kümme aastat kõikide tehnosüsteemide eest, teeb elektritöid ning hooldust. Lisaks on aidanud LEED-sertifitseerimisel ja üüripindade ümberehitustöödel.