Tallinnas Paljassaaares tegutsenud transiidiärimees süüdistab oma Vene äripartnerit Aaron Arkadi Raihšteini fiktiivsetes tehingutes Eesti elamisloa saamiseks. Raihštein eitab igasugust seost Isamaa ja Res Publica Liidu poliitikutega seotud elamislubade skandaaliga.
- Paljassaare sadam Foto: Erik Prozes, Äripäev
Venemaa ettevõtja Aaron Arkadi Raihštein, kes ostis 2013. aastal koos partneritega Estonian Airi tütre Estonian Air Regionali, on seotud ka teise osaliselt riigile kuulunud ettevõttega – kütuseterminali operaatoriga AS Scantrans, kirjutas Äripäeva vene keelne nädalaleht Delovõje Vedomosti.
2011. aastal kuulutati välja Paljassaarel asuva ASi Scantrans pankrot. Enne pankrotti kuulus Scantrans riigifirmale AS Tallinna Sadam ja eraettevõttele Semiramis, mille juhatuse liige oli Vladimir Kleiner. Aasta varem oli Kleiner müünud talle kuuluva Scantransi omanikfirma oma ülikoolikaaslasele Aaron Arkadi Raihšteinile.
Mis on mis
AS Scantrans Terminal
Omanik Finance TVS OÜ (Vadim Opryshko, Aaron Arkady Raihshtein, Dmitry Timokhin).
Terminali asukoht: Tallinnas Paljassaare sadama lõunapoolse kalda territooriumil.
Territoorium 6,40 hektarit.
Naftatooteid pumbati 4 pumbajaamaga.
Mahutipargi 33 mahuti maht 47 370 m3.
Omas raudteeharu üldpikkusega 2106 m,
korraga saadi vastu võtta 25 tsisterni, ettevõttel oli ka kaks vedurit.
Praegu on käimas pankrotimenetlus.
Ärisuhted ajasid koolivennad tülli
Kleiner tutvus Raihšteiniga USAs, kus nad õppisid 1998.–1999. aastal Shilleri Rahvusvahelises Ülikoolis. 2010. aastal tuli Raihštein Tallinna, kus elas Kleiner. Viimane oli tol ajal ASi Scantrans juhatuse liige. Ülikoolikaaslaste vahel tekkisid ärisuhted, kuid peagi oli tüli majas.
2012. aasta alguses esitas Kleiner politseile avalduse, et tema arvates tuleb Raihšteini Eesti elamisluba tühistada, sest see väljastati fiktiivsetel alustel. Kleineri avalduse kontrollimiseks algatati kriminaalasi. “Et saada elamisluba, otsustas Raihštein fiktiivselt suurendada Finance TVSi põhikapitali,” ütles Kleiner.
Millest tüli alguse sai?
Kleinerile kuulunud Finance TVS OÜ (FTVS) soetas 2010. aasta augusti lõpus sajaprotsendilise osaluse ASis Scantrans Terminal (endine Gigaholm AS), millest pidi saama kütuseterminali operaator. Kuna Lukoil Eesti oli esitanud Kleineri vastu hagi kahju hüvitamises ja vaidluse perspektiivid olid kahtlased, otsustas Kleiner müüa FTVS Raihšteinile.
Tehing vormistati 2010. aasta septembris. Nii sai Raihšteinist FTVSi ja ASi Scantrans Terminal omanik. Kleineri sõnul tegi Raihštein seejärel ettepaneku suurendada Finance TVSi põhikapitali, sest selline investeering lubas tal saada Eesti elamisloa ettevõtluseks (praegu on Raihšteinil Iisraeli kodakondsus ning ta loobub Venemaa kodakondsusest – toim). Kleiner oli kapitali suurendamisega nõus, kuna ikka veel pidas müüki tehniliseks.
2010. aasta 5. novembri protokolliga on vormistatud Raihšteini otsus Finance TVSi põhikapitali suurendamiseks 100 000 euroni. Samal kuul kandis Raihštein mitmes osas raha Finance TVSi kontole, kokku 527 550 dollarit ehk 6,1 miljonit krooni. Sellest 135 550 dollarit läks otse kapitali suurendamiseks, 392 000 dollarit vormistati omaniku laenuna.
Kui Raihštein sai Eesti elamisloa, nõudis välismaalaste seaduse § 192, et “elamisloa ettevõtluseks võib anda välismaalasele, kellel on piisavad rahalised vahendid ettevõtluseks Eestis, sealhulgas vähemalt 1 000 000 krooni tema kontrolli all olevat kapitali, mis on investeeritud äritegevusse Eestis, ja äriplaani kirjeldus, millest nähtub äritegevuse iseloom, ulatus ning vajamineva personali suurus, kvalifikatsioon ja oskused.”
Kas elamisloa taotlemise hetkel oli see miljon krooni juba Eesti majandusse investeeritud? Kleiner väidab, et mitte. Raha tagastamist Raihšteinile kirjeldas Kleiner üksikasjalikult politseiavalduses: “2010. aasta novembris kandis Raihštein mitme maksega Finance TVS pangakontole üle 527 551,30 USA dollarit (6 103 768 krooni). 2010. aasta 29. novembril kandis AS Scantrans Terminal laenu tagastamisena Raihšteinile tagasi 283 120 eurot (4 430 830 krooni) Pictet & Cie panga kontole Šveitsis.
Nii 26. kui ka 30. novembril kandis AS Scantrans tagasi veel 30 040 eurot, mis on kokku 940 000 krooni. Raha kanti üle Anreda Business Ltd. pangakontole, mida kontrollis just Raihštein. Ka väidab Kleiner oma avalduses, et tema andis 2010. aasta detsembris Raihšteini korraldusel isiklikult endisele IRLi poliitikule Nikolai Stelmachile 24 000 krooni Raihšteinile Eesti elamisloa vormistamise eest.
2010 detsembri seisuga oli ASi Scantrans Terminal pangakontol ligi 700 000 krooni. Nimetatud raha pidi samuti üle kantama Raihšteinile viimase nõudel ning see tehti järgnevalt: AS Scantrans Terminal ostis Petrotrade Holding OÜ nõude ASi Scantrans vastu ja tasus selle nõude eest 700 000 krooni. Hiljem tegi Petrotrade Holding OÜ 705 000 krooni suuruse makse Anreda Business Ltd. kontole ühes Baltimaade pangas selgitusega “tasu veksli eest”, kusjuures mingit vekslit tegelikult ei eksisteerinud.
Raihštein tõrjub süüdistusi
Raihštein lükkas süüdistused tagasi ja kinnitas, et on Eestisse investeerinud rohkem kui miljon krooni. Raihšteini sõnul kuulub talle Eestis mitu ettevõtet peale Finance TVS, need on Free NRG OÜ, Macms Trading OÜ, Main Passenger Club OÜ. Kolm viimast ettevõtet registreeris või omandas Raihštein juba pärast elamisloa taotluse esitamist.
Raihštein eitab elamisloa ostmist. Samuti eitab ta, et on palunud Kleineril maksta Stelmachile või tasuda selle isiklikke kulutusi ettevõtte kontodelt. “Nende väikeste ja suurte summade tagastamine mulle, nagu väidab Kleiner, on võimatu,” selgitas Raihštein. Uurija kuulas Raihšteini üle ja kriminaalasi lõpetati investeerimise fiktiivsust tõendavate asitõendite puudumise tõttu. Raihšteini sõnul on Kleineril käsil nii palju kohtuvaidlusi, et ta ei võta neid enam tõsiselt.
Seotud lood
Turvalisse ja jätkusuutlikku ühiskonda panustav Forus on igapäevaselt abiks paljudele kaubanduskeskustele. Teiste hulgas Viru Keskusele, mis on Eesti külastatuim ostu- ja meelelahutuskeskus. Forus hoolitseb juba enam kui kümme aastat kõikide tehnosüsteemide eest, teeb elektritöid ning hooldust. Lisaks on aidanud LEED-sertifitseerimisel ja üüripindade ümberehitustöödel.