Soomlaste nutiseadmete tootja Jolla kaasomanikuks sai Vene oligarh Grigori Berezkin. Kui suure osa firmast miljardär omandas, ei avalikustata.
- Endised Nokia töötajad asutasid firma Jolla, mis toodab telefone, millele loodi eraldi operatsioonisüsteem Sailfish. Viimane on nüüd venelastele silma jäänud. Foto: Andras Kralla
Meedias on Berezkinit kirjeldatud kui perele pühendunud nelja lapse isa, kelle kired on ralli ja kunst. Berezkini nimi tekitavat austust ja imetlust isegi tema konkurentides, kirjutas udf-europe.net.
Berezkin juhib ESN Gruppi, mis tegeleb suurettevõtete, investeerimisprojektide ja eelkõige nafta ja elektriga seotud fondide strateegilise juhtimisega. Seetõttu on Berezkinit nimetatud üheks mõjuvõimsamaks meheks Venemaal. Ta kuulub Roman Abramovitši ja Oleg Deripaska kõrval Venemaa 100 rikkama inimese sekka.
Peale Vene aktsionäri lisandumise tundub ka, et Androidile ja iOSile esitatakse väljakutse, nagu selgub kommersant.ru artiklist. Nimelt kasutab Soome päritolu mobiiltelefoniarendaja Jolla iseseisvat ja alternatiivset operatsioonisüsteemi Sailfish OS, mille vastu tunnevad nüüd huvi venelased.
Tahavad sõltumatust
Esimest korda mainis Vene kommunikatsiooniministeeriumi juht Nikolai Nikiforov selle aasta veebruaris, et Venemaa vajab eraldiseisvat operatsioonisüsteemi. Läinud nädalal selgus, et minister testib, kuidas sobib kahe ekraaniga Vene nutitelefonile YotaPhone soomlaste loodud operatsioonisüsteem Sailfish.
Kuuldused, et YotaPhone kavatseb loobuda Androidist Sailfishi kasuks, hakkasid liikuma talvel. YotaPhone keeldus siis kommentaaridest. Kaks nädalat tagasi vastas YotaPhone’i peadirektor Vladislav Martõnov õhus olnud küsimusele: “Elame-näeme. Selle projekti elluviimiseks peaks olema tõsine majanduslik põhjendus.”
Vene kommunikatsiooniministeerium rõhub isiklike andmete kaitsmisele - ametnikele ei meeldi, et venelased on sunnitud kasutama Ameerika kompaniide loodud tehnoloogiat.
Nikiforov usub, et Sailfishil on suur šanss muutuda rahvusvaheliseks. Ministeerium ei välista ka teisi võimalusi loomaks platvormi eraldi operatsioonisüsteemile – seda näitavat veebruaris olnud kohtumine Samsungi esindajatega, kes kirjeldasid oma süsteemi Tizen arengut. Mai keskel kohtusid Nikiforov ja Vene IT-firmade esindajad aga Jolla töötajatega.
Suured plaanid
Nikiforov on ka välja öelnud, et kõik projektid, mida ministeerium tahab teha, peavad võtma suuna maailmaturule. Edu saavutab Nikiforovi hinnangul toode, mis jõuab sadade miljonite, isegi miljardite mobiiliseadmeteni. Nikiforovi suhtumine on midagi uut, sest seni on jäänud vastupidine mulje, kirjutab kommersant.ru.
Mullu novembris kirjutas Äripäev, et Jolla alustas Venemaal telefonide internetimüüki, sõlmides lepingu turustajaga VVP Group. Jolla mobiiltelefon maksab Venemaal 19 990 rubla ehk 350 eurot. Eestis alustas Jolla telefonide müümist läinud aprillis Elisa esinduste kaudu, tuues siinsele turule ka operatsioonisüsteemi Sailfish.
Jolla lõid endised Nokia töötajad kolm aastat tagasi.
Seotud lood
Pärast teadet, et miljardär Oleg Deripaska ostab energiafirmalt Inter RAO 70 miljardi rubla eest 40% Irkutskenergo aktsiaid, tõusid Moskva börsil mõlema firma aktsiad.
Valuutaturul toimuv mõjutab Venemaal olmeelektroonika hindu, mis kerkivad sel aastal 15-40 protsenti.
Lindströmi müügitöö eripära seisneb iga tiimiliikme tugevuste ärakasutamises ja arendamises. Just müügiinimeste koolitamine ja vastutuse andmine nende eelistuste põhjal aitab püsivalt leida ja hoida motiveeritud töötajaid, selgub saatest “Minu karjäär”.