Valitsuse otsus töötuskindlustusmakse mitte alandada on kahetsusväärne, leiab E-Piima juht Jaanus Murakas. Kõrged tööjõumaksud rikuvad ettevõtluskeskkonda.
- E-Piima juhi Jaanus Murakase arvates söövad kõrged tööjõumaksud ettevõtjate jätkusuutlikkust. Foto: Andras Kralla
Valitsus kehtestas täna töötuskindlustuse makse määrad aastateks 2016–2019, milleks on 1,6% kindlustatule ning 0,8% tööandjale. See tähendab, et hoolimata töötukassa nõukogu ettepanekust
töötuskindlustusmakse määrasid ei alandata.
E-Piima juhi Jaanus Murakase sõnul on valitsuse otsus kahetsusväärne. „On ju lubatud, et hoitakse tööjõuga seonduvate maksude ja kulude vähendamise suunda,“ ütles ta. Murakas lisas, et kõigile on teada Eesti kõrged tööjõumaksud, mis pidurdavad siinset ettevõtluskeskkonda. „Vahepeal räägitakse, et Eestis on maksuparadiis, kuid tegelikult peetakse sellega silmas vaid seda, et meil puudub ettevõtete tulumaks,“ rääkis Murakas. Paljud ettevõtted aga kasumini ei jõuagi, kui peavad kohe alguses nii palju tööjõukuludele panustama. „See teeb meid konkurentsivõimetuks,“ ütles ta.
Muraka sõnul jääb mulje, justkui üritaks riik ettevõtteid kõrgete tööjõumaksudega karistada. Ta selgitas, et praegune maksusüsteem on pahede maksustamise suunaga – näiteks tõstetakse nii kütuse- kui ka alkoholiaktsiisi. „Kõrgete tööjõumaksudega justkui karistatakse ettevõtjaid selle eest, et võtame kedagi tööle,“ ütles ta.
Murakas leiab, et ettevõtluskeskkonda parandaks hoopis see, kui maksustataks ettevõtete kasum. Sellisel juhul oleks maksude kogumine ettevõtete võimekuse järgi rohkem tasakaalus.
Seotud lood
Arvutipargi renditeenus on mugav, säästlik ja (tuleviku)kindel. Green IT tegevjuht Asko Pukk usub, et ettevõtete äriline fookus peab alati olema enda põhitegevusel, sektoril, mida teatakse peensusteni, et olla konkurentidest paremad – just selleks vajaliku aja ja raha renditeenus vabastab.