Saksamaa nädalavahetuse otsus taastada põgeniketulva ohjamiseks riigipiiril uuesti kontroll võib ajendada ka teisi Schengeni viisavaba ruumi riike seda eeskuju järgima.

- Politseinik Saksamaa-Austria piiril
- Foto: Reuters/Scanpix
Süsteem, mis võimaldab 26 Euroopa riigi vahel viisata vaba liikumist, on põgenikekriisi tõttu tõsise surve all.
Kohe haarasid uudisest kinni Euroopa Liidu vastased, kes on piirideta süsteemi aastaid kirunud kui lahtist ust, mille kaudu tulvavad riiki illegaalsed immigrandid ning terroristid ja kriminaalid.
„Bye, bye Schengen,“ säutsus oma Twitteri kontol Prantsuse Rahvusrinde juht Marine Le Pen.
„Schengen seda nüüd üle ei ela,“ oli kiire säutsuma ka Suurbritannia Iseseisvuspartei juht Nigel Farage. Suurbritannia ise küll Schengneni riik ei ole.
Ka Tšehhi peaminister Bohuslav Sobotka ütles, et valitsus on valmis vajadusel rakendama täiendavaid julgeolekuabinõusid ja suurendama lõunapiiril politseinike arvu, vahendas agentuur Bloomberg. Samuti on Itaalia sel kuul öelnud, et võib vajadusel Austria piiril kontrolli taastada. Ungari rajas aga piirile Serbiaga 175 kilomeetri pikkuse okastraadiga tara.
Austria sulges täna põgeniketulva kartuses Viini ja Budapesti vahelise kiirtee (A4) ning paralleelse tee Nickelsdorfi (B10). Kauaks meetmed jõusse jäävad, ei olnud esialgu veel selge.
„Schengen väljendab kogu Euroopa Liidu olemust,“ ütles Bloombergile Euroopa Reformipoliitika Keskuse teadur Camino Mortera. „Teised riigid võivad samamoodi käituda – Ungari võib näiteks leida, et see on hea mõte. Ent samas võib öelda, et kui Schengen kokku kukub, siis muudab see õõnsaks ka kogu Euroopa Liidu idee.“
Otsus on ajutine
Saksamaa valitsus ütles pühapäeval, et piirikontrolli taastamine on ajutine ning selle põhifookus on piiril Austriaga, kust kaudu on Saksamaale tulvanud väga suur põgenikevool. „See aitab ohjeldada tungi Saksamaale ning taastab riiki sisenemise kontrollitud protsessi,“ ütles Saksamaa siseminister Thomas de Maiziere.
Nädalavahetusel tehtud otsus oli väga lühikese etteteatamisajaga, mis võib tekitada ahelreaktsiooni. „On oht, et ajutisi piiritõkkeid hakkab kerkima järjest rohkem ja see oleks suur löök Euroopa ettevõtetele, kes ühisturu plussidest ja avatud piiridest kasu saavad,“ ütles mõttekoja Avatud Euroopa Brüsseli kontori juht Pieter Cleppe. „Euroopa Liidu vastased käsitleksid seda kui Euroopa Liidu lagunemise algust.“
Saksamaa arvestab, et tänavu saabub riiki 800 000 pagulast. Ajutist piirikontrolli taastama ajendas kiirus, millega järjest uusi pagulasi riiki tulvab. Saksamaa tahab, et ka teised Euroopa Liidu riigid rohkem põgenikke vastu võtaksid ja aitaksid koormust sel moel ühtlasemalt jagada.
Täna arutavad Euroopa Liidu siseministrid Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeri läinud nädala ettepanekut jagada ümber 160 000 pagulast Itaaliast, Kreekast ja Ungarist. Ühtlasi pakkus Euroopa Komisjon välja kohustusliku kvoodisüsteemi kehtestamise, mis kriisiolukorras võimaldab edaspidi kiiresti reageerida.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!