Sylvesteri arengut rahastanud Hansapanga tollane juht Indrek Neivelt meenutab, et kuulis Sylvesteri müügiuudist autoraadiost. "Ma olin väga üllatunud, kuna veel kuu või kaks varem olime Matiga arutanud börsile mineku plusse ja miinuseid. Ega mulle see müük ei meeldinud," ütleb Neivelt.
"Kui Sylvester oleks läinud börsile, oleks täna Tallinna börsil ka üks miljardilise turuväärtusega firma. Sylvester oleks raudselt olnud turuväärtuselt Tallinkist suurem. Kõik eeldused selleks olid olemas: väga võimekas meeskond ja kohalik tooraine oleks olnud konkurentsieeliseks teiste ees. Arvan, et täna oleks Sylvesteri aastakasum olnud suurusjärgus 100 miljonit eurot," rääkis Neivelt.
Eesti Metsa ja Puidutööstuse Liidu (EMPL) tollase juhi Andres Talijärve sõnul oli loomulikult esmane mõte pärast suurtehingut, et mis nüüd edasi saab. "Mingil määral oli Sylvesterist saanud meie metsatööstuse sümbol," tõdes Talijärv, praegune keskkonnaministeeriumi kantsler. "Sajandivahetuse paiku tundus nii loomulikuna, et Sylvester üha paisus ja laienes - nad olid igal pool tegevad, vaid tselluloositööstuses ei olnud."
Edu taga olid hea ärivaistuga juhidTalijärv peab Sylvesteri edu aluseks ärivaistuga juhte. "Nad oskasid raha õigesti paigutada ja õigeid riske võtta," ütles Talijärv. "Ma arvan, et 90ndate aastate algul soomlased kindlasti ei uskunud, et nullist alustanud Sylvesteri juhid panevad nii suure ja eduka äri püsti."
Kuna EMPLi liikmeskonnast moodustasid Sylvesteri ettevõtted umbes veerandi, tekkis erialaliidu juhtidel õigustatud küsimus, kas erialaliit jääb pärast Sylvesteri müümist nüüd väiksemaks. "Küsimus oli ka selles, kas Stora Enso ostis need ettevõtted ära sellepärast, et nad seisma panna ja konkurentsi enda jaoks soodsamaks teha, või oli neil plaan siin jätkata," meenutas Talijärv. "Juba esimesed kohtumised, mis meil Stora Enso meestega olid, andsid küll lootust, et nad jätkavad sama liini. Seda ei juhtunud, et nad oleksid meie metsatööstust välja hakanud suretama, ja EMPLis olid nad kaasalööjad, mitte kõrvaltvaatajad."
Suurtehing kiirendas keskmike kasvu
Martin Arula hinnangul aitas Sylvesteri müügitehing teistel, eelkõige keskmise suurusega ettevõtetel areneda. "Kui me vaatame keskmise suurusega saetööstuste mahtude ja kasumi graafikuid, siis tõus langeb üsna hästi tollesse aega. Tegelikult just siis hakkasid keskmikud teenima," rõhutas Arula.
"Mina kui saetööstur ütlen tagantjärgi tarkusena, et täiesti vale oli Stora otsus sulgeda Paikuse ja Sauga saeveski - ka need otsused andsid keskmikele hapnikku juurde," sõnas Arula. "Ja kindlasti tuleb mainida seda, et asjalikud ja adekvaatsed juhid võeti ametist maha. Endiste Sylvesteri juhtide tasalülitamine läbi lepingu oli see, mis samuti avaldas mõju kogu sektorile."