Riigikogu liige Toomas Kivimägi rõhutas täna Pärnus peetud Lääne-Eesti konverentsil, et pagulased ei ole turistid, kelle majutusprobleemi võiks lahendada hotellide abil.
- Riigikogu liige ja Pärnu endine linnapea Toomas Kivimägi Foto: Erik Prozes
„Idee on ikka selles, et nad hakkavad siin tööd tegema ja maksavad ise enda elamise eest,“ vastas ta moderaatori küsimusele, kas pagulaste majutusküsimuse võiks lahendada hotellide abil. Aruteluringis vaagisid lisaks Kivimäele majutusäri võlusid ja valusid Hedon Spa & Hoteli juht Sari Sopanen ja Estonia Spa Hotelsi juht Andrus Aljas.
Varem hotelliärimeestes tugevat vastuseisu tekitanud majutusteenuste käibemaksumäära tõstmine paneb Sopaneni hinnangul tulevikku ettevaatlikumalt suhtuma. „Loomulikult peame olema 2017. aastal valvel,“ rääkis ta. „Kui kulud tõusevad, tuleb tõsta hindu või töötada efektiivsemalt. Arvan, et esimene eesmärk on hakata efektiivsemalt tööle.“ Estonia Spa Hotelsi juht Andrus Aljas selgitas, et kui esimese käibemaksutõusu (20%) käivitumisel oleks ettevõte kaotanud 400 000 eurot aastas, siis nüüd kaotatakse poole vähem ehk 200 000. Sotsiaalmaksu vähendamisest võidetakse tema sõnul 20 000 eurot.
„Käibemaksutõusuks valmistumiseks peaks lahendama miljoniküsimuse: kuidas leida kliente, kes maksavad rohkem,“ resümeeris ta. „Lootus on, et ühel hetkel see (käibemaks – toim) langeb jälle sinna, kus ta oli ja mõistus võidab. Suured ettevõtted elavad selle üle, aga väiksemate ettevõtetega on keerulisem lugu. Kui maksuamet väga usinalt oma funktsioone täidab, siis mõnel väiksel ettevõttel võib väga keeruliseks minna. Äriplaani peab Eestis poliitilise riski endale veel mõnda aega sisse kirjutama.“
Seotud lood
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.