Euroopa Liidu ja USA ametnikel oli aega jaanuari lõpuni, et sõlmida andmevahetuse korraldamiseks uus kokkulepe nn safe harbour'i leppe asemel, mille Euroopa Kohus mullu oktoobris õigustühiseks kuulutas.
- Facebook on oma ärimudeli olid üles ehitanud loogikale, mille Euroopa Kohus mullu oktoobris õigustühiseks kuulutas. Foto: Scanpix/Reuters
See oli lepe, mis oli jõudnud jõus olla 15 aastat, ning millele mitmed tehnoloogiahiiud, näiteks Facebook ja Google, aga ka tuhanded väiksemad IT-firmad oma ärimudeli olid üles ehitanud.
Veebruari esimene päev on käes, kuid uut kokkulepet veel ei ole. Hoolimata sellest, et
Euroopa Komisjoni ja
USA kaubandusministeeriumi ametnikel oli Brüsselis väga töine nädalavahetus. Mõned lisatunnid on siiski veel, sest Euroopa riikide andmekaitse agentuurid kohtuvad alles teisipäeval, et otsustada, mis edasi saab. Kui selleks ajaks uut kokkulepe ei ole, võib alata „jahihooaeg“, kirjutab Financial Times.
Firmad kardavad, et andmekaitse agentuurid võivad luubi alla võtta ka alternatiivsed andmete edastamise lahendused, mis võeti kasutusele pärast
safe harbour'i kokkuleppe õigustühiseks kuulutamist. Näiteks mudelklauslid lepingutes. Kõik see võib mõjutada mitte üksnes andmevahetust USA ja
Euroopa Liidu, vaid ka teiste riikidega, muutes
online-äri vaevalisemaks.
„See looks võimatu olukorra, kuna ettevõtjatele on andmevahetus eluliselt vajalik,“ kommenteeris agentuurile Bloomberg andmekaitsele spetsialiseerunud jurist Eduardo Ustaran. Firmadel ei oleks enam kindlust, kas andmevahetus saab jätkuda ja kas see on legaalne.
Seotud lood
Cantilloni efekt kirjeldab hästi seda, kuidas praegused rahapoliitikad teevad rikkaid rikkamaks ja vaeseid vaesemaks, suurendades selle kaudu ebavõrdsust.