Euroopa Komisjon avaldas täna uue majandusprognoosi, kus kärpis nii euroala majanduskasvu väljavaadet kui ka Eesti prognoosi.
- Euroopa Komisjoni rahandusvolinik Pierre Moscovici tutvustab uut prognoosi Foto: Scanpix/REuters
Komisjon tõdeb, et 2015. aastaks
Eestile prognoositud 1,9%-ne kasv osutus liialt optimistlikuks – selle asemel kasvas SKP 0,9%. Tagasi on lõigatud ka alanud ja tuleva aasta prognoose, mis nüüd lubavad vastavalt 2,1 ja 2,3% suurust SKP kasvu kolm kuud tagasi prognoositud 2,6% asemel.
Ees on mõõdukas kasv. Peamiseks kasvu mootoriks on kodumaised investeeringud, ehkki oodatakse ka välisnõudluse toibumist.
Läinud aasta oodatust nõrgema kasvu taga on suuresti elektroonikasektori probleemid, nõudluse järsk vähenemine
Venemaa turul ning
nafta hinna langusest Eesti põlvekivisektoris tekkinud raskused. Investeeringud vähenesid. Samas eratarbimine oli tugev, saades kindlust palgakasvust, tulumaksu alanemisest ja madalast tarbijahindade tõusust.
Edasi vaadates eratarbimise kasv aeglustub, samas hakkavad suurenema nii erasektori kui ka avaliku sektori investeeringud. Viimased eriti tänu sellele, et käiku lähevad ELi uue rahastusperioodi vahendid.
Peamised riskid johtuvad
Soome ja Venemaa majanduse aeglasest toibumisest ning nafta hinnast, mis mõjutab negatiivselt Eesti põlevkivi sektorit.
Töötuse määraks prognoosib komisjon Eestis alanud aastal 6,3%. Märgitakse, et viimasel kahel aastal on palgakasv Eestis olnud tootlikkuse kasvust kiirem. Edasi vaadates prognoositakse palgakasvu tempo aeglustumist, samas kui töövõimetusreformi käivitumise järel töötuse määr tõuseb.
Tarbijahindade tõusu prognoosib Euroopa Komisjon Eestis tänavu 1% ja tuleval aastal 2,5%. Riigieelarve on kerges ülejäägis ning riigi võlg alaneb 2017. a 9%-le SKPst.
Seotud lood
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.