Täna avaldatud värskes majandusprognoosis kärpis Euroopa Komisjon mõnevõrra euroala majanduskasvu väljavaadet, nentides, et majanduskasvu aeglustumine areneva majandusega riikides kujutab endast euroala majanduse toibumisele olulist ohtu.
- Euroopa Liidu lipp Foto: Scanpix/Reuters
Ka inflatsioon jääb ootustele alla.
Uue prognoosi järgi
kasvab euroala SKP tänavu 1,7% novembris prognoositud 1,8% asemel. Numbrit toovad alla nõrgenenud ootused suurtele majandustele nagu Saksamaa, Prantsusmaa ja Itaalia, vahendas agentuur Bloomberg.
Nafta hinna järsk langus sundis inflatsiooniprognoosi kärpima kolm kuud tagasi oodatud 1% asemel tänavu vaid 0,5%-le.
Komisjoni hinnangul jätkub euroala majanduskasv 2016. aastal, kuid majanduse toibumine on aeglane nii ajaloolises perspektiivis kui ka võrreldes teiste arenenud majandustega. Investeeringuid, mida on vaja majanduse kasvupotentsiaali tugevdamiseks, hoiab tagasi ebakindlus välis- ja kodumaise nõudluse pärast.
Riskide hulgas tuuakse muuhulgas esile poliitiline reageerimine migratsioonisurvele ja kasvanud julgeolekuohtudele, mis seavad surve alla Schengeni viisavaba ruumi säilimise. Ebamäärane on reformide tulevik.
Euroopa Komisjon kärpis euroala suurimate majandusruumide kasvuväljavaadet kõigil 0,1 protsendipunkti võrra. Saksamaa SKP kasvab uue prognoosi järgi nii tänavu kui tuleval aastal 1,8%, Prantsusmaa SKP vastavalt 1,3 ja 1,7% ning Itaalia majandus 1,4 ja 1,3%. 2017. aastal prognoosib komisjon nii nagu ka novembris euroalal majanduskasvu suuruseks 1,9%.
Töötuse määr euroalal jääb kahekohaliseks numbriks nii sel kui ka tuleval aastal, vastavalt 10,5% ja 10,2%.
Eestile prognoosib Euroopa Komisjon tänavu 2,1 ja tuleval aastal 2,3% suurust SKP kasvu. Kolm kuud tagasi ennustati Eestile nii alanud aastaks kui järgmiseks 2,6% suurust SKP kasvu. Kasvu kiiruselt jääb Eesti alla nii
Lätile kui ka
Leedule. Läti SKP kasvab prognoosi järgi tänavu 3,1% ja tuleval aastal 3,2%, Leedus vastavalt 2,9% ja 3,4%. Miinusest saab välja ka
Soome, kus SKP kasvu prognoos on tänavu 0,5% ja tuleval aastal 0,9%.
Seotud lood
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.