Milline on tüüpiline kinnisvara ühisrahastaja ja kuidas oma projekti ühisrahastusse üles panna – sellest rääkis tänasel Äripäeva kinnisvarakonverentsil Crowdestate’i juht ja asutaja Loit Linnupõld.
- Crowdestate’i juht ja asutaja Loit Linnupõld Foto: Eiko Kink
Enda asutatud kinnisvara rahastamisele keskendunud ühisinvesteerimise keskkonna Crowdestate põhjal märkis Linnupõld, et rahastajate vanus jääb vahemikku 18–75 aastat. Keskmine summa, mida panustatakse, on 700–800 eurot. Iga kolmas investeerib oma ettevõtte kaudu, ülejäänud eraisikutena, samas ettevõtetelt tuleb kaks kolmandikku korjatud rahast, ülejäänu eraisikutelt.
Rahastajad teevad Linnupõllu sõnul enamasti hästi kaalutletud otsuse. Projekti algataja tausta uuritakse Google’ist, vaadatakse, kas on maksuvõlga, ja suheldakse ka aktiivselt sotsiaalmeedias ja blogides, kus vahetatakse infot.
Selleks, et ühisrahastus oleks edukas, tuleb silmas pidada, et investor ostab usaldust, märkis Linnupõld. Ta tõdes, et samas oodatakse ka kolmanda osapoole ehk platvormi kinnitust, et üles seatud projekt on usaldusväärne.
„Investoritel ei ole enamasti nii palju kompetentsi, et nad hakkaks ehituseelarveid lappama,“ viitas Linnupõld sellele, et projekti info tuleks võimalikult selgelt ja tõeselt edasi anda. „Kunagi ei ole liiga palju infot, ole läbipaistev,“ soovitas Linnupõld ja rõhutas, et tuleks olla valmis avaldama oma äriplaani – mida sa teed, mis on sinu tulud ja kulud, miks see projekt hakkab tööle.
Linnupõld puudutas ka hinnastamise temaatikat, märkides, et see on alati keeruline. "Kui vaatame kinnisvaraettevõtteid või arendajaid, siis loomulikult tahaks võimalikult madala kapitalikuluga kaasata võimalikult palju raha ja panna võimalikult vähe omakapitali," rääkis Linnupõld. Samas on investoritel tema sõnul täpselt vastupidi – tahaks saada võimalikult kõrget tulu ja kapitalikihis võimalikult turvalisse kohta sattuda.
„Platvormil on tasakaalustav roll, pole ühtegi platvormi, kus toimuks tulumäära üle kauplemine nagu börsil. Platvorm aitab sättida tootluse hinna mõistlikkusse kohta."
Hinnastamise puhul tuleb Linnupõllu hinnangul silmas pidada ka seda, et kapitali hind peab olema õiglane. "Kui on vaja omakapitali, siis tuleb selle tootlust ka investoritega jagada. Kui tahetakse odavalt raha saada, siis tuleb seada investorite kaitseks tagatisi, mis aitaks seda teha," selgitas ta.
Sokos Hotel Viru konverentsikeskuses toimub täna Äripäeva kinnisvarakonverents, kus kohtuvad potentsiaalsed kliendid, investorid, ehitajad, arendajad ja vahendajad. Konverentsi teemad on päevakajalised, kuumad, konfliktsed ja puudutavad isiklikult igaühte, kes seotud kinnisvaraga.
Seotud lood
5. novembri USA presidendivalimiste tagajärjel võivad käesoleva aasta viimased kuud osutuda investoritele muutlikuks. Freedom24 analüütikud hindavad, kuidas võiks Donaldi Trumpi võit mõjutada aktsiaturge kaubandus-, energia-, kaitse- ja tehnoloogiasektorites.
Enimloetud
5
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Viimased uudised
Lisatud analüütikute kommentaarid!
Õigusruum ja ärikultuur riigis on euroopalik
Hetkel kuum
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Tagasi Äripäeva esilehele