Aasta eest leidis Euroopa Komisjon, et Google kuritarvitab oma positsiooni otsingumootorite turul, seades otsingu tulemustes ettepoole eelkõige oma tooted. Android süsteemiga kasutab Google näiteks sellist praktikat, kus nõuab telefonide tootjatelt ja mobiilside operaatoritelt süsteemi kasutamise eest, et nad osa Google’i rakendusi juba uude telefoni valmis laeks või vaiketeenusena seadistaks. Mängitakse n.ö kliendi mugavusele, mis jätab konkurendid halvemasse seisu.
Komisjoni etteheited
Google nõuab tootjatelt seadmesse Google'i otsingumootori ja Chrome'i brauseri eelpaigaldamist ja Google'i otsingumootori seadistamist vaiketeenusena, et saada luba kasutada teatavaid Google'i rakendusi;
Google takistab tootjatel selliste nutiseadmete müümist, milles kasutatakse Androidi avatud lähtekoodil põhinevaid konkureerivaid operatsioonisüsteeme;
Google annab soodustusi tootjatele ja mobiilside operaatoritele, kui nad eelpaigaldavad oma seadmetesse üksnes Google'i otsingumootori.
Piirab valikut ja innovatsiooni
„Konkurentsivõimeline mobiilse interneti sektor on Euroopa tarbijatele ja ettevõtetele järjest olulisem. Oma senise uurimise põhjal oleme seisukohal, et Google’i käitumine piirab tarbijate mobiilirakenduste ja teenuste valikut ning takistab teiste osaliste innovatsioonitegevust, mis rikub Euroopa Liidu konkurentsireegleid,“ ütles Vestager, rõhutades, et need reeglid kehtivad kõigile Euroopas tegutsevatele ettevõtetele. „Google’il on nüüd võimalus komisjoni viidatud probleemidele vastata.“
Komisjonile teeb muret, et Google’i äritavad halvendavad teiste mobiilibrauserite võimalusi konkureerida Google Chrome'iga ja takistavad Androidi avatud lähtekoodil põhinevate opsüsteemide arendamist. See vähendab taoliste süsteemide pakutavaid võimalusi uute rakenduste ja teenuste väljatöötamisel.
Kõik kokku on tarbijale kahjulik, sest kitseneb tootevalik ja kängub innovatsioon.
Lahendus Euroopa Komisjoni välja toodud probleemidele on voliniku sõnul lihtne. "Tuleb lihtsalt selline käitumine lõpetada," ütles Vestager.
Google pareeris täna tehtud avalduses, et Android operatsioonisüsteem on avatud lähtekoodiga ning kokkulepped partneritega on täiesti vabatahtlikud.
Firma lubas tõestada, kuidas Androidi mudeli ülesehitus on hea nii konkurentsi kui tarbijate seisukohast. Aega on Google'il oma vastuargumentide esitamiseks 12 nädalat.