Lähisuhted võivad nii kahjustada kui ka toetada meeskonna toimimist, arvab suhtlemispsühholoog Tõnu Lehtsaar.
- Tõnu Lehtsaar Foto: Raul Mee
Tule kuulama!
Tõnu Lehtsaar räägib 27. septembril toimuval
Müügijuhtimise aastakonverentsil Müügi X konfliktidest.
Küsimusele "Kuidas mõjutavad meeskonna toimimist meeskonnasisesed lähisuhted?" vastates julgen vastata oma juhtide ja ettevõtetega suhtlemise kogemuse pinnalt. Esmalt arvan, et lähisuhete mõju on seotud kultuuriga laiemalt. Põhja-Ameerikas juhiti minu tähelepanu korduvalt sellele, et Hiina firmad on tugevad just tänu peresuhetele. Individualistlikes kultuurides on lähisuhete mõju minu arvates kahetähenduslik.
Lähisuhete võimalik negatiivne mõju võib avalduda kolmel erineval viisil. Esiteks rollisegaduse kaudu, mis tähendab, et osapooled ei saa päris täpselt aru, kes nad üksteise jaoks on. Teiseks võivad pinged ühes valdkonnas hakata mõjutama tegutsemist teises valdkonnas. Kolmandaks kinnitavad uuringud, et liigselt lähedased ja kokkuliidetud meeskonnad muutuvad vähem efektiivseks. Nähtust, kus üksmeele püüd ja olulised lähisuhted varjutavad riskikäitumise ja ratsionaalsed otsused, nimetatakse grupimõtlemiseks.
Lähisuhete positiivne mõju väljendub selles, et tugevate lähisuhete puhul on osapoolte vahel välja kujunenud usaldus, mis toetab ka tööalaste otsuste langetamist ja riskide võtmist. Oluline on ka meie tunne, mis aitab konflikte lahendada ja tegemisi mõtestada isiklikust laiema mõiste kaudu. Väljakujunenud lähisuhted tähendavad ka seda, et me teame, kellega koos töötame. Aeg kulub asja peale, mitte tundmaõppimise ja suhete selgitamise peale. Minule küll meeldib töötada inimeste seas, keda ma tunnen ja usaldan.
Seotud lood
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.