Täna kirjutab mitu väljaannet president Toomas Hendrik Ilvesele kuuluva turismitalu ja EASi toetuse saagast, selgunud on veel huvitavaid üksikasju.
- Ärma talu maadele plaanitud Erma Park ei hakanudki kunagi tööle. Foto: Arno Mikkor
Kolmapäeval teatas EAS, et esitas
Toomas Hendrik Ilvesele kuuluvale OÜ-le Ermamaa tagasinõude summas 19 039 eurot, mille Ilves riigile tasus. Nõue tekkis sellest, et president teatas kirjalikus avalduses, et ei jätka toetuse eest rajatud Ärma talu sihipärast kasutamist.
Pealtnäha kena käitumine osutus aga millekski muuks, kui selgus, et Ermamaa sai 2006. aastal EASilt toetust 190 392 eurot. See tähendab, et kuigi turismitalu kunagi eesmärgipäraselt tööle ei hakanudki, tuli Ilvesel tagasi maksta üksnes kümnendi toetusest. EAS põhjendas seda asjaoluga, et Ärma talu on võõrustanud presidendi ametiaja jooksul arvukalt väliskülalisi ja mitteametlikke külalisi.
Soodsa otsuse tagant paistavad head suhted
Täna kirjutab
Ärileht, et toonane EASi juhatuse liige Maria Alajõe, kelle allkiri ainsana seisab Ärma talu toetamise otsusel, tunneb Ilvest vähemalt paarkümmend aastat, näiteks 1998. aastal valiti Ilves Rahvaerakonna juhiks ja juhatuse liikmeks sai teiste seas ka Alajõe.
Hiljem EASis tuli Alajõe 2012. aasta algul välja ettepanekuga, et presidendiprouale kuulunud Ermamaad võiks toetuse tagasimaksmisest säästa, kuigi asutus pole täitnud toetuse tingimusi. Ta käis selle jutuga ka majandusministeeriumis, kuid toonane MKMi kantsler Marika Priske kinnitas Eesti Päevalehele tollast olukorda meenutades, et toetusest räägiti, aga kuna sellistel meetmetel on omad reeglid, jäi see ära.
Alajõe tunnistas, et on Ilvesega aastaid kokku puutunud, kuid üksnes töö käigus ega ole temaga isiklikult tuttav, samuti ei ole ühte erakonda kuulumine seotud EASi toetuse väljastamisega.
Asju aitas ajada kantseleiülem
Kui Ermamaa kuulus veel Evelin Ilvesele, aitas tal EASiga asju ajda presidendi toonane kantseleiülem Siim Raie. Nüüdne muinsuskaitseameti peadirektor Siim Raie kinnitas
ERRi uudisteportaalile, et Evelin Ilves ajas valdavalt ise OÜ Ermamaa toetuseasju EASiga, kuid korra käis ka tema Ilvesega kohtumisel kaasas. Kohtumist ennast nimetab Raie "puhtaks bürokraatiaks", kus räägiti mingitest tähtaegadest.
"Neid asju ei aetud kunagi presidendi nimel. Toona olid nad veel abielus ja selle osaühingu asutaja oli Evelin Ilves. Presidendi nimele jäi osaühing lahutusprotsessi käigus. Asju ajas EASiga ikka Evelin ise, tema oli ju täieõiguslik esindaja ja juhatuse liige," kommenteeris Raie.
EAS hoidis Ärma taluga seotud infot kinni
Selle, millistel tingimustel saaks president Toomas Hendrik Ilves loobuda turismitalu pidamisest, oli EAS välja arvutanud juba peaaegu viis aastat tagasi, ent eelistas veel kuu aega tagasi seda infot varjata, kirjutab tänane
Sakala.
Sakala küsis septembri alguses EASi peakontorisse läkitatud kirjas otsesõnu, kui palju raha peaks presidendi firma tagasi maksma, kui too loobub turismitalu pidamise kavast. Sihtasutusest vastati, et küsimus on spekuleeriv ning sellele saab vastata alles siis, kui kohustusi ei täideta. Ometi teatas EASi juht Hanno Tomberg sel nädalal, et tagasinõude summa määrati kindlaks juba 2012. aasta algul.
Tallu uputasid raha nii EAS kui ka presidendi kantselei
Seni maksumaksa kulul ülal peetud Ärma talu kulud kaetakse edaspidigi riigieelarvest, seni on need olnud üle 60 000 euro aastas, kirjutab
Õhtuleht. Riigi rahaga on kaetud paljud talu jooksvad kulud ning mahukad remondi- ja hooldustööd.
Aastate jooksul on Ärmale ostetud kallist tehnikat, näiteks murutraktor ja ATV, mis on kantselei pressiesindaja Piret Perti sõnul kantselei käsutuses. Omaette küsimus on seegi, mis saab 2008. aastal liisitud Toyota Hiluxist, mille maksumus oli 8730 eurot.
Õhtuleht kirjutab ka, et EAS on teisteltki toetust saanud turismiettevõtetelt raha tagasi küsinud, kuid vahe Ermamaaga on see, et teistelt küsiti raha tagasi täiel määral.
Seotud lood
„Paljud inimesed on mulle öelnud, et see oli ajakirjanduse kättemaks „tintla” eest. Ma ei tea seda,“ ütles president Toomas Hendrik Ilves Eesti Päevalehele kommentaariks Ermamaa ja EASi toetuse tagasimaksmise teema kohta.
Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) nõukogu valis üksmeelselt EASi uueks juhatuse esimeheks Alo Ivaski. Ivask asub ametisse alates 20. märtsil.
Viis aastat tagasi kirjuasid kaks juristi EASis valmis õiguspöärase Ermamaale makstud toetus tagasinõudeotsuse, ent juhatus muutis selle kahel korral presidendi abikaasa ettevõttele soodsamaks.
Riigikogu juhatus otsustas, et senine kantselei direktor Maria Alajõe ei jätka oma ametikohal ja uueks juhiks saab Peep Jahilo, kelle ametiaeg algab 15. juulil ning kestab viis aastat.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.