Hulk uue valitsuse lubadusi keskendub ainult järgmisele või ülejärgmisele aastale, avaldas muret kaubandus-tööstuskoja peadirektor Mait Palts.
- kaubandus-tööstuskoja peadirektor Mait Palts. Foto: Raul Mee
"Selle kohta võib isegi küsida, et ega need ei ole liiga palju suunatud järgmiste valimiste ettevalmistamisele?" sõnas ta.
Paltsi sõnul napib uue valitsuse väljakuulutatus ideid, kuidas ka viie või kümne aasta pärast tagada majanduskasv. "Kui seda ongi koalitsiooni läbirääkimiste ajal arutatud, siis väga selgelt see koalitsioonleppest välja ei tule," ütles Palts.
On ilmselge, et suur osa kättejäävast rahast läheb üsna otse tarbimisse. Selle põhjal saab majanduskasv olla ainult ühekordne hüpe.
Mait Palts
tulumaksureformist
Paltsi sõnul ei leia võimuleasuva valitsuse plaanidest ideid, kuidas majandust laiemalt toetada või kasvama panna. "Tulumaksvaba miinimumi tõstmine aitab kindlasti sisetarbimist kasvatada, kuid see pole väga jätkusuutlik," möönis Palts, kelle sõnul on sisetarbimise kasvatamine küll oluline, kuid paraku ainult üks osa võrrandist. "Teame, et väga suurel osal inimestest jääb säästmiseks vähe raha, on ilmselge, et suur osa kättejäävast rahast läheb üsna otse tarbimisse. Selle põhjal saab majanduskasv olla ainult ühekordne hüpe," selgitas Palts. Tema sõnul möödub selle mõju paari aastaga.
Räägime elektrist ja taristust
Palts tahaks uuelt valitsuselt kuulda, kuidas muuta kodumaiste elektrienergiatootjate hindu suurtarbijatele atraktiivsemateks. "Teame, et võrdluses naaberriikidega ei ole meie elektri hind suurtarbijale konkurentsivõimeline - pigem eelistatakse teisi riike," möönis Palts. "Selle kohta oleks selget seisukohta oodanud. Võib-olla välditi seda teadlikult," lisas ta.
Teine mõte, mida Palts uue valitsuse kavast ei leidnud, on Eesti põhimaanteede arendamine. "Tallinn-Narva, Tallinn-Tartu, Tallinn-Pärnu-Ikla - hästi konkreetne teema, kus võiks uus valitsus võtta selgema seisukoha," arvas ta.
Midagi konkreetset uue valitsuse kavas Paltsil siiski ette heita ei ole. Üks suuremaid kahtlusi peitub selles, kas kõik lubatu on ka jõukohane. "Kui vaadata lubaduste ja võimalike katteallikate ulatust, tekib küsimus, et ega liiga palju pole lubatud," arvas ta. Tulumaksuvaba miinimumi tõstmist peab ta aga mõistlikuks - seda mõtet olevat kaubandus-tööstuskoda juba aastaid toetanud.
Kõik Reformierakonna ideed ei kuulu prügikasti
Ametist lahkuva valitsuse ideede kõrvale pole Paltsi sõnul väga palju uusi ideid kerkinud. Paltsi sõnul on nii ettevõtetele kui ka Eestile tervikuna väga oluline, et uus valitsus jätkaks osa eelmise valitsuse alustatud projekte. "Haldusreform on Eesti riigi ja ettevõtluse jaoks väga-väga oluline küsimus," tõi Palts näite.
Ettevõtluskonto annab võimaluse hakata ausaks maksumaksjaks inimestele, kes seni on mustalt mere ääres kala või laadal sokke müünud.
Ta lisas, et pidurit ei tohiks tõmmata ka nullbüroraatia edendamisele ja aruandluse lihtsustamisele. "Kindlasti on ettevõtjate huvi, et need läheksid sama tempokalt edasi nagu siiani," sõnas Palts.
Nullbürokraatia kontseptsiooni kuuluvat ettevõtluskontot Saaremaal tegutsev väikeettevõtja Maire Forsel kasutada ei plaani. "Põhjus on selles, et seal ei saa kulusid üldse näidata," ütles Forsel. Tema sõnul annab nii-öelda automatiseeritud konto, millel tehtud tehingutelt lähevad maksud automaatselt maha, võimaluse hakata ausaks maksumaksjaks inimestele, kes seni on mustalt mere ääres kala või laadal sokke müünud. "Või nendele, kes on väga väikesed tegijad. Nii väikesed, et ei suuda endale palka maksta või raamatupidajat palgata," lisas ta.
Valukoht on Forseli sõnul ka see, et hetkeseisuga saab väikefirma küll juriidilisele isikule ettevõtluskontoga arveldades kaupa müüa, kuid mitte teenust pakkuda. "See tähendab, et korstnapühkija võib oma teenust eraisikule osutada, kuid ettevõtetele mitte. See on kurb," lisas Forsel.
1200
euro suurust käivet peab väikeettevõtja näitama igal kuul, et saada ravikindlustust. Maire Forseli arvates on seda liiga palju.
Ideel on Forseli sõnul aga jumet. "Leian, et see on suurepärane lisavõimalus. Keegi ei kohusta seda valima, kuid kindlasti on kedagi, kes seda vajab," kommenteeris ta.
Forseli arvates on väikefirmadele suurim murekoht ravikindlustus, mille saamiseks peab hetkeseisuga väikeettevõtja näitama igal kuul 1200eurost käivet. Tema sõnul võiks piir olla näiteks 1000 või 800 kandis. "Pisikesele käsitöölisele või kalurile on see juba arvestatav summa, kuid see ei kata ikkagi tema ravikindlustust," selgitas ta.
Forseli sõnul on veel vara anda kõigile uue valitsuse majandusplaanidele hinnangut.
Seotud lood
Lisaks äsja käiku läinud uutele praamidele vajab Saaremaa ka suuremat lennukit, leiab peaminister Jüri Ratas.
Tundlikke kliendiandmeid omavad advokaadibürood on küberkurjategijate pidevas huviorbiidis, mistõttu nõuab advokatuur, et küberturvalisus oleks tagatud kõrgeimal tasemel. Et nõuded saaksid täidetud ka päriselt ning ka töötajate teadlikkus tõstetud, on mõistlik kaasata oma ala spetsialistid, usub advokaadibüroo TARK juhtivpartner Tanel Tark.
Enimloetud
5
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Viimased uudised
Õigusruum ja ärikultuur riigis on euroopalik
Hetkel kuum
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Tagasi Äripäeva esilehele