Rootsi ametiühingutel peab alati olem õigus nõuda Rootsis kehtivate kollektiivlepingute järgimist ja kui vaja, siis ka streigimeetmetega, seisab Rootsi valitsuse seaduseparanduse eelnõus, mis puudutab teisest riigist lähetatud töötajaid.
- Läti ehitusfirma kaitsjad 2007. a ELi kohtus Luksemburgis Foto: EPA
„Ettevõtete vahelise konkurentsi aluseks peab olema kompetents, mitte alla löödud palgad või viletsad töötamise tingimused,“ teatas Rootsi tööturu minister Ylva Johansson pressiteate vahendusel.
Eelnõu näeb muu hulgas ette nn Lex Lavali tühistamise. See 2010. a jõustunud seadus reguleeris ja täpsustas välisriikidest ajutiselt Rootsi tööle lähetatud töötajate palgatingimusi.
Nime sai seadus enam kui 12 aasta tagusest vastasseisust Läti ehitusfirmaga Laval, millelt Rootsi ametiühingud nõudsid Vaxholmis koolihoone renoveerimisel Rootsis kehtivate kollektiivlepingute järgmist. Läti ehitusfirmale, mis järgis Läti kollektiivlepingut, kehtestati blokaad. Ametiühingud nõudsid, et Rootsis töötades tuleb järgida Rootsis kehtivaid seadusi, tööandjad viitasid tööjõu vabale liikumisele Euroopa liidus. Konflikti keskmes oli töö hind.
Mitmel kohturingil jäi õigus Läti firmale ja Rootsi pidi oma seadusi kohandama. Lex Lavali järgi oli ametiühingutel õigus nõuda vaid kollektiivlepingute miinimumtingimuste täitmist.
Praeguse valitsuse esitatud eelnõus visandatakse muudatuse jõustumist alates juunist.
Seotud lood
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.