Kinnisvaraarendajad kasutavad ühisrahastust selleks, et saada oma tootlust külili kaheksaks ehk riskida null-rahaga, ütles LHV Grupi juht Madis Toomsalu.
- LHV juht Madis Toomsalu Foto: Andras Kralla
“Kas see on õige motivastioon?”, küsis Toomsalu Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) sügiskonverentsil. Ta rääkis oma ettekandes “Spekulandi 15 minutit” muu hulgas ka sellest, et üürimiseks soetatava kinnisvara järsku suurenemist kütavad paljud turuosalised kaasa. See on sisuliselt riskivaba äri, mida kõik tahavad teha ja mille puhul on LHV näinud juba ka pettumusi.
Mis toimub ärikinnisvaraga?
Vaata Ärikinnisvara halduse konverentsi kava ja registreeru
SIIT.
LHV turuosa elamuarendusturul on praegu 20%, mis tähendab, et mahud on langenud. Valmis on saanud üle saja LHV finantseeritud eluasemeprojektis, töös on praegu 40. LHV on laenuandmist tagasi tõmmanud, et nii projekte kui ka ennast testida – kas suudetakse kortereid ette müüa ja laenuküsijatele ei öelda.
On ka teisi muremärke, näiteks keskendub valdav osa suuri uusarendusi oma arendamiskontseptsioonides üksnes kuluefektiivsusele. Teisalt on ostjate teadlikkust ja analüüsi grammi võrra vähemaks jäänud, usutakse, et kõik nagunii tõuseb või siis seda, et majandus vähemasti kohe ei lange.
Loe ülevaadet Madis Toomsalu ettekandest Kinnisvarauudistest (vaata
SIIT).
Seotud lood
Igal aastal saab mitukümmend tuleõnnetust alguse hooletust tuletööst. Kõige sagedamini tuleb seda ette ehitusobjektidel ja töökodades – keevitustööde käigus ei märka inimene enda ümber materjali, mis võib kiirelt süttida. Tuletööde tegemisel on teadmatus suur ja nõudeid eiratakse, kuigi paljudele ettevõtetele on koolitus kohustuslik.