• OMX Baltic0,13%281,8
  • OMX Riga−0,34%871,14
  • OMX Tallinn0,32%1 774,64
  • OMX Vilnius0,28%1 104,22
  • S&P 5000,11%5 842,91
  • DOW 300,52%42 518,28
  • Nasdaq −0,23%19 044,39
  • FTSE 1000,68%8 257,06
  • Nikkei 225−0,08%38 444,58
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,97
  • GBP/EUR0,00%1,19
  • EUR/RUB0,00%106,13
  • OMX Baltic0,13%281,8
  • OMX Riga−0,34%871,14
  • OMX Tallinn0,32%1 774,64
  • OMX Vilnius0,28%1 104,22
  • S&P 5000,11%5 842,91
  • DOW 300,52%42 518,28
  • Nasdaq −0,23%19 044,39
  • FTSE 1000,68%8 257,06
  • Nikkei 225−0,08%38 444,58
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,97
  • GBP/EUR0,00%1,19
  • EUR/RUB0,00%106,13
  • 16.10.17, 06:00
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Osula tõi soomlased Eesti kaitsetööstusesse

Mootor Grupi omanik Hugo Osula tegi osa oma kaitsetööstusest Milrem rahaks, et investeerida mujale. Suurosaluse ostnud soomlased kasutavad seda kogu Baltikumi laienemiseks.
Kuldar Väärsi juhib nii Milrem Roboticsit kui Milrem LCM-i ja mõlemast ettevõttest on 40% tema käes.
  • Kuldar Väärsi juhib nii Milrem Roboticsit kui Milrem LCM-i ja mõlemast ettevõttest on 40% tema käes. Foto: Andras Kralla
Bussiärimees Hugo Osula Mootor Grupp jagas oma kaitsetööstusettevõtte Milrem kaheks: Milrem Robotics ja Milrem LCM. Paljudele üllatusena selgus samas, et mõlemast ettevõttest kuulub tervelt 40% nende juhile Kuldar Väärsile, kes on olnud Osulale toeks alates aastast 2010. 
Peamiselt soomukeid hooldavast Milrem LCM-ist ostis ülejäänud osa Soome kaitsetööstusettevõte Patria. Osula märkis, et tänu Patriale tuleb Eestisse väga kaasaegne militaartehnoloogia. „Eesti kaitsejõud liiguvad kõrgtehnoloogilise militaartehnoloogia suunas ja seda päris põlve otsas ei tee. Me suutsime koos Kuldariga Milremiga viie aasta jooksul fantastiliselt kiire arengu ellu kutsuda, kujundada ettevõte Eesti kaitsejõudude strateegiliseks partneriks,“ rääkis ta ja lisas, et nüüd on vaja teha uued sammud. „Ma olen kindel, et see lahendus, mis tänaseks on realiseerunud, annab Milremile tiivad.“
Kes on kes
Patria
Kaitse-, julgeoleku- ja lennundusvaldkonna elutsüklitoe teenuseid ja tehnoloogialahendusi pakkuv ettevõte.
Patria kuulub Soome riigile (50,1%) ja Norra Kongsberg Defence and Aerospace AS-ile (49,9%).
Lisaks Soomele on ettevõttel üksused Rootsis, Norras, Eestis, Poolas, Araabia Ühendemiraatides, Ameerika Ühendriikides ja Lõuna-Aafrikas.
Milrem LCM
Osutab kaitse- ja julgeolekusektorile rasketehnika ja relvastuse, relvasüsteemide ja muu militaarvarustuse elutsüklitoe teenust.
Ettevõte teostab kaitsejõudude XA-180 ja XA-188 soomukite ning teiste Tallinnas ja Võrus asuvate militaarsõidukite hooldust ja remonti.
40% kuulub Hugo Osula bussifirma Sebe endisele pikaaegsele juhile Kuldar Väärsile, kes keskendus 2016. aastast vaid Milremi juhtimisele. 60% kuulub Patriale.
Riigile tipptasemel partner
Osula sõnul vajab nii Eesti kaitsejõud kui Eesti tervikuna globaalse haardega militaarettevõtet. „Ega neid palju ole, kes Eesti riigile suudaksid olla sellisel tasemel partneriks kui Patria.“
Ta lisas, et müümise põhjus on ka see, et Mootor Grupp on viimase viie aasta jooksul investeerinud üle 41 miljoni euro. „Need on väga märgatavad summad,“ ütles ta ja märkis, et igas ettevõtluses tuleb investeeringuid tasakaalus hoida ja siin sattus kokku väga hea tasakaal. „Väga soliidne ja väärikas ettevõte ja Hugo Osula jätkuv soov investeerida Eesti kohalikku ja rahvusvahelisse inimeste liikuvusse. Ja muidugi lõppkokkuvõttes ka see, et meil on väga palju uusi väljakutseid, mille jaoks ressursi leidmine on oluline ja siit siis need otsused.“
Osula ei saanud täpsemalt öelda, kuhu müügist saadud raha läheb. Ta ütles vaid, et ühiskond on muutumas eriliselt mobiilseks ja et selles vallas eesliinil olla, tuleb teha pidevaid investeeringuid. „Ja meil on väga tugev IT-tehnoloogia ettevõte, kes teenuseid pakub üle Euroopa, meil on väga tugev tehniline baas infrastruktuuri näol, suured Skandinaavia bussiettevõtted on meie partnerid siin Eestis, kelle busse me kaasajastame. Muidugi ka liikuvuse infrastruktuur on tegelikult väga kallis ja me jätkuvalt panustame sellesse.“
Patria laieneb läbi Eesti
Patria tahab Milrem LCM-i abiga jõuda kogu Baltikumi. Patria juht Olli Isotalo ütles, et nad on otsinud võimalusi eksportida oma kogutud teadmisi, mida praegu rakendavad Soomes, Rootsis ja Norras, ka teistesse Põhja-Euroopa riikidesse. Kuna Milrem tegutseb juba Lätis ja Leedus, loodetakse abi sellest.
Isotalo sõnul jääb ettevõtte juhtimine Eesti kätesse ning Patria panustab omalt poolt teadmiste ja kogemuste, investeeringute ning tehnoloogilise poole arendamisega. „Me usume, et see kõik koos toob edu.“
Ta ütles, et neile on võtmetähtsusega Milremi teadmised Baltikumi turust. „Ja muidugi Kuldar Väärsi on kaasomanikuna väga heade rahvusvaheliste sidemetega ja meile väga väärtuslik.“
Olli Isotalo (vasakul) juhitav Patria võttis Hugo Osula Mootor Grupilt poole esialgse Milremi juhtpositsiooni.
  • Olli Isotalo (vasakul) juhitav Patria võttis Hugo Osula Mootor Grupilt poole esialgse Milremi juhtpositsiooni. Foto: Andres Haabu
Ka Väärsi ütles, et näeb väga suurt väärtust Patria teadmistes ja kogemustes. „Tegemist on ikkagi väga tugeva rahvusvahelise ettevõttega, kellel on tugev ka sõidukiehitamise kompetents. See annab meile veel tugevama inseneribaasi ja ligipääsu teadmistele. Meil on partner, kelle juurde me saame minna ja küsida, kuidas me midagi teeme.“
Väärsi hinnangul on Patria sisenemine Milrem LCM-i Eesti kaitsetööstuse jaoks märgilise tähtsusega. „On pikalt püütud leida võimalust, kuidas rahvusvaheline kaitsetööstus investeeriks Eestisse, see on nüüd esimene näide sellest. Ühtepidi see tugevdab meie ühte kaitsetööstuse sektorit, teistpidi annab see võib-olla ka eeskuju järgmistele rahvusvahelistele partneritele tulla ja investeerida siia oma tegevustega.“
Plaanid ka relvaäris
Kuna kaitseministeeriumi koostatud eelnõu jõustumisel võib Eesti kaitsetööstus saada õiguse remontida, ümber ehitada ja valmistada sõjarelvi ning laskemoona, mõtleb Väärsi kinnitusel relvaärile nii Milrem Robotics kui Milrem LCM. „Kindlasti on relvad ja relvasüsteemid järgmine valdkond, mida Milrem on väga tõsiselt vaadanud juba sõltumata Patriast ja jällegi Patria kogemusele tuginedes on meil võib-olla isegi lihtsam seda edasi toimetada,“ tõdes Väärsi.
Väärsi hinnangul on see olnud veider olukord Eesti seadustes, et kuigi arendame kaitsetööstust, ei tohi erasektor relvadega tegeleda. Kuna see on aga positiivset lahendust leidmas, on nemad üks asjast huvitatud pool. LCM võiks tema sõnul olla huvitatud relvade tootmisest, hooldamisest ja ning Robotics mehitamata platvormide arendusest.
„Täna on Eestis tegelikult käimas üks käsitulirelvade hange. Ei ole põhjust varjata, et me oleme seal ka koos partneriga osalemas,“ ütles ta ja märkis lisaks, et nad tahavad võimalikult palju relvade komplekteerimist Eestisse tuua. „Mitte lihtsalt Eestisse müüa, vaid meie huvi on Eestis kohapeal teha ja Eestis kohapeal seda kompententsi arendada. Võib-olla see ongi Milrem LCM-i juures kõige olulisem faktor, et meie huvi on alati olnud olla mitte siin müüja ja vahendaja, vaid meie huvi on arendada siin tehnoloogilist kompetentsi, et me suudame igal ajal pakkuda tuge Eesti Kaitseväele.“

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 13.01.25, 11:33
Dubai kinnisvaraturu mull ei lõhkenud, nagu ennustati
Eesti investorid on oodatud mitme põneva riigi kinnisvaraturule – ka Dubaisse. Kiirelt kasvav linn ja lisandunud elanikkond annavad arendajatele põhjust rõõmustamiseks.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Äripäeva TOPid

Tagasi Äripäeva esilehele