Kui veel kevadel oli geneeriliste veterinaarravimite tootja Interchemie Werken De Adelaar Eesti mures, et ravimiametil võtab müügilubade menetlemine liiga kaua aega ning otsustas seetõttu oma uue tehase Eesti asemel Leetu ehitada, siis tänaseks on olukord muutunud.
- Veiko Saluste Foto: Andras Kralla
Nüüd plaanib ettevõte Leedu kõrval uue suure tehase rajamist Tallinna,
kirjutab tööstusuudised.ee.„Olime pikki aastaid monoloogis, kuid nüüd oleme ravimiametiga saavutanud konstruktiivse dialoogi,“ kinnitab ettevõtte juht Veiko Saluste. „Ravimitele müügilubade saamine on pikaajaline protsess, kus on oluline avatud suhtlus. Aastaid ei saanud me aga kuidagi otsa peale, mis tulenes tõenäoliselt sellest, et oleme Eesti mõistes ainulaadne firma ning puudusid vastavad kogemused.“
Interchemie Werken De Adelaar Eesti AS
Alustas tegevust 17 aastat tagasi, missiooniga tuua Eestisse ravimitööstuse oskusteave ning lükata hoog sisse kohalikule kaasaegsele farmaatsiatööstusele.
Toodetakse aseptilisi suspensioone, steriilseid süstelahuseid, infusioonilahuseid, emulsioone ja muid vedelaid ja pooltahkeid ravivorme veterinaarseks kasutamiseks.
Ettevõttes töötab 125 inimest.
Kuid täna on Saluste sõnul põhjust rahul olla. „Kui seni võttis meie kõige pikaajalisem loa saamine lubatud 7 kuu asemel 32 kuud, siis äsja saime kätte loa, mille taotluse esitasime sisse sel aastal.“
Uus 20 000ruutmeetrine ravimitehas
Leedu tehas on praegu ehitamisel. „Alustame väikese tootmisega ja vaatame, kuidas asjad seal käima lähevad. Ühest küljest on see võimalus hoida mune mitmes korvis, aga teisalt on võõrsil veel keerukam pädevaid inimesi leida,“ räägib Saluste. „Alguses oli meil plaan piirduda Leedu tehase ning Viimsis asuva tootmise laiendamisega, kuid tänaseks oleme aru saanud, et vaja täiesti uut pinda ka Eestisse.“
Nii on ettevõte algatanud projekti 20 000ruutmeetrise tootmispinnaga hoone ehitamiseks Tallinnasse Suur-Sõjamäe piirkonda. Ettevõtte eesmärk on olla esimene farmaatsiatehas Eestis, mis juurutab Tööstus 4.0 põhimõtteid. See tähendab tööstusrevolutsiooni neljandat lainet: tööstuse digitaliseerimine ehk tehnoloogiate enda kasuks tööle panemist ja masinate integreerimist terviklikuks süsteemiks. Praegu tegelb ettevõte põhiliselt müügilubade, uue tehase projekteerimise ja laborite arendamisega.
Koostöö läks käima
Lisaks paranenud suhtele ravimiametiga teeb ettevõte väga aktiivset koostööd ülikoolidega: Näiteks testib ettevõte koostöös Tartu Ülikooli Katsekojaga plastikpudelite kasutamist ravimite pakendamisel. Valminud on esimesed analüüsid, mille tulemused on ravimiameti poole teele saadetud. Ettevõtte registratsiooniosakonna juhataja Sander Murumetsa sõnul peavad testid tõestama, et plast pakendina protsessides ei lagune ning kõik ained säilivad seal nagu nad algselt on määratud.
Saluste sõnul on eesmärk, et toodete põhinomenklatuuril oleks lisaks teistele riikidele ka Eesti müügiload ehk kõike, mis Eestis toodetakse, saaks ka koduturul müüa. „Meid on väga tugevalt kontrollitud erinevate riikide inspektsioonide poolt, viimati käisid meie tehases näiteks Sudaani ametnikud ning nende positiivset reaktsiooni nähes loodame, et meie müük sinna tõuseb. Viimastel aastatel on meid külastanud ka näiteks Saksamaa, Saudi Araabia ja Uganda inspektorid, kohe järgmise aasta alguses on tulemas Türgi ja Nigeeria riiklikud inspektsioonid.“
Seotud lood
Aleksandr Kostin ja Sergei Astafjev, Placet Group OÜ (
laen.ee,
smsraha.ee) asutajad, on võtnud endale sihiks arendada ja edendada Eesti jalgpalli ja futsali ehk saalijalgpalli nii Tallinnas kui ka Ida-Virumaal. Nende juhitav MTÜ PG Sport on tuntud oma pühendumuse ja panuse poolest Eesti spordi edendamises, pakkudes uusi võimalusi noortele talentidele ja aidates kaasa spordi kultuuri arengule.