Venemaa endine majandusminister Aleksei Uljukajev esines täna kohtus lõppsõnaga, milles tsiteeris klassikuid ja tunnistas süüd selles, et on elus järginud valesid väärtusi, vahendas Interfax.
- Venemaa endine majandusminister Aleksei Uljukajev kohtus. Foto: epa
„Tahan siin teha avalduse selle kohta, et tunnistan end süüdi. Muidugi mitte süüdi selles absurditeos, ilmselgelt pole mul mingit seost väljapressimisähvardustega. Olen süüdi milleski muus,“ rääkis ta.
„Teenisin palju aastaid Venemaa rahvast, üritasin teha oma tööd nii hästi kui võimalik, kuid, nagu teada, kodumaa jaoks pole antud piisavalt, kui pole antud endast kõike. See, mida ma tegin, polnud piisav, seda oli kahetsusväärselt vähe. Läksin liiga tihti kompromissile, valisin kergema tee, ihkasin võõrast soosingut, karjääri ja eelistasin heaolu põhimõtetele, sain kingitusi ja tegin neid ise,“ rääkis Uljukajev kohtus.
Süüdi lihtsate inimeste ees
Ta märkis, et mõistab alles nüüd lihtsate inimeste raskusi ja lubas, et pühendab oma elu nüüdsest nende õiguste kaitsele. „Alles siis, kui ise hätta satud, hakkad mõtlema, kui raske on tegelikult inimeste elu, millise ebaõiglusega tuleb kokku puutuda. Kui sul on kõik korras, pöördud sa inimlikust murest ära. Andestage mulle selle eest, inimesed. Olen teie ees süüdi. Olen palju selle aasta jooksul asju ümber mõtestanud, ja kuidas ka ei kulge mu edasine saatus, järelejäänud elu pühendan ma inimeste huvide kaitsele,“ rääkis Uljukajev.
Süüdistusest rääkides meenutas eksminister Fidel Casto 65 aastat tagasi öeldut: „Astudes üles fabritseeritud süüdistustel põhineval kohtuprotsessil, ütles Castro: „Ajalugu mõistab mind õigeks.“ Võin vaid korrata neid prohvetlikke sõnu. Ajalooveskid jahvatavad aeglaselt, kuid järjekindlalt ning teevad head jahu. Olen kindel, et ka seekord,“ teatas Uljukajev.
„See on uskumatu protsess. Kannatanust saab tunnistaja, aga seejärel lahustub ta üldse ära kuskil Hantõ-Mansiiski ja Rooma vahel,“ rääkis Uljukajev Rosnefti juhist Igor Setšinist, kes tunnistajana on ignoreerinud nelja kutset kohtusse ilmuda. „Ja järele on jäänud vaid väävli lõhn.“ Setšinit nimetas Uljukajev „halvasti lõhnavate asjade väänamise spetsialistiks“.
„Praegust protsessi saadab suur publikuhuvi – mitte enam esimeses nooruses gladiaator tõrjub papist mõõgaga pärisrelvade rünnakut. Kell võib lüüa ükskõik kellele vaatajaist – see on tänapäeval lihtne: kohver, korv, kehva kvaliteediga video – kolm klikki ja valmis,“ ironiseeris Uljukajev.
„Kujutage ette, et teie teel on ametnik, kes teile eriti ei meeldi. Te lähete temaga jalutama ja palute, et ta hoiaks teie portfelli, sest teil tuli kingapael lahti. Mis saab selles kohvris veel olla kui raha? Või leiab süüdistaja, et kohtualusel on röntgenprillid?“ pöördus ta kohtu poole.
Koloonia kui surmanuhtlus
Prokuratuuri nõutud karistusest rääkides võttis 61aastane eksminister aga appi Sokratese. „Nagu ütles Sokrates, on vaja surra, et elada. Praegu on muidugi taimetoitluse ajastu, kuid 10 aastat ranget režiimi ei erine minu vanuses inimese jaoks kuigipalju surmanuhtlusest,“ ütles Uljukajev.
Ühtlasi tänas Uljukajev oma sõpru ja kolleege, kes tema sõnul kogu selle aasta on teda ja ta peret toetanud. „Neid pole palju, aga nad on olemas. Nad on üllad inimesed,“ märkis ta. Veel tänas ta oma lõppsõnas „lihtsaid ja tundmatuid inimesi, kes kogu selle aja mulle võimaldatud jalutuskäikude ajal tulid juurde ja soovisid edu, julgustasid või saatsid minu sugulaste kaudu toetussõnu“.
Lõpetuseks pöördus Uljukajev kohtunik Larissa Semjonova poole lootusega, et kohus tõstab üles valedeloori ja kaitseb tema jalge alla trambitud õigust ja õiglust. „Loodan, et kohus ei võta eakatelt vanematelt nende poega, ainust vanaduse tuge, ning väikestelt lastelt isa, kes peaks aitama neid iseseisvasse ellu astumisel. Mu ema on 85aastane, isa 86, poeg on 12 ja tütar 7. Neil kõigil on ilma minuta raske,“ rääkis eksminister.
Oma kõne lõpetas Uljukajev aga positiivsel noodil ning soovis kõigile head saabuvat uut aastat, vahendas Interfax.
Uljukajevi kohtuotsus kuulutatakse välja 15. detsembril.
Majandusminstri elu ja karjääri hävitanud lugu
Eelmise aasta 15. novembril teatas Venemaa Uurimiskomitee, et algatas kriminaalasja majandusarenguministri Aleksei Uljukajevi suhtes – tegemist oli tänapäeva Venemaa esimese juhtumiga, kui vahistati nii kõrge riigiametnik. Päev hiljem mõistis kohus ametist kõrvaldatud Uljukajevi oma Moskva korterisse koduaresti.
Uurimisversiooni kohaselt peeti Uljukajev kinni 14. novembri õhtul, kui ta võttis vastu 2 miljonit dollarit altkäemaksu selle eest, et tema juhitav ministeerium lubaks riigifirmal Rosneft omandada riigile kuuluva 50% osaluse ettevõttes Bašneft.
Eksminister ei ole süüd omaks võtnud, tema sõnul oli tegemist provokatsiooniga, mille korraldas FSB pärast Rosnefti juhi Igor Setšini ja firma julgeolekuülema, FSB kindrali Oleg Feoktistovi valekaebust. Endine minister teadis oma sõnul, et Setšini talle antud portfellis oli vein.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.