Märts oli põlevkivi kasutusnäitajatelt rekordiline. Kaevandatud 17,3 miljoni tonni kõrval kasutati 18 miljonit tonni. Märkimisväärne oli Eesti Energia juhatuse esimehe Hando Sutteri sõnul ka põlevkivi ekspordi roll. „Viimati kasutasime nii palju ühes kuus 2010. aastal. Seda saab põhjendada hea olukorraga elektriturul,“ märkis Sutter.
Finantsdirektor Andri Avila sõnul kasvasid õlitootmise müügitulud märtsis pea 20 protsenti. Tootmine käis täisvõimsusel ja müüdud toodangu kõrvalt jäi väike varu ülegi. „Tulemusi võib rekordiliseks nimetada kõikides õlitootmisüksustes,“ kinnitas Avila.
Eesti Energia I kvartal
Müügitulud 229 mln eurot
Puhaskasum 41 mln eurot (Jordaania tehingut arvesse võtmata puhaskasum aasta võrdluses kasvas)
Märtsis õlitootmise rekord 42 000 tonni
Viimase nelja aasta suurim kvartali elektri müügitulu
Õli ja elektri turuhinna kasv
CO2 hind kasvas aastaga ligi 2 korda
Elektri müügitulu näitajad olid parimad alates 2014. aasta IV kvartalist. Arvestades CO2 kvootide hinnatõusu ja grammi võrra väiksemaid tootmismahte kui aasta tagasi, võib sedagi Avila sõnul rekordiliseks pidada.
„Soojust õnnestus külmade ilmade tõttu müüa rohkem kui planeerisime. Tuulenergia poolest oli kogu Eesti toodang nõrk – veerandi võrra väiksem kui eelmine aasta samal ajal. Meie osakaal jäi samaks,“ märkis Avila.
Keskkonnatundlik majandamine
Lisaks kiitis Sutter koostööd keskkonnaministeeriumiga kõrvalsaaduste kasutusväljundite otsimisel. Põlevkivi tootmisel tekkivat lubjakivi killustikku saab kasutada suurte infrastruktuuriprojektide ehitusel nagu Rail Baltic või Tartu maantee. „Ida-Lääne suunaline transiit ja vähenenud veomahud on pikaajaline probleem. Peame mõtlema raudteetaristu efektiivsemale koormamisele,“ leidis Sutter.
Sel aastal loodetakse ka Euroopa Liidult saada lõpuks kätte vanarehvide mahukamaks energiatootmiseks vajalik luba. Keskkonnaministeeriumiga on senine koostöö väga hea. „Rehvihakke energiapotentsiaal kütteõlitootmiseks on suur. Praegune võimekus lubab meil energiatootmisse suunata oluliselt rohkem rehve, kui neid Eestis toodetakse,“ märkis Sutter.
Märts tõi õlitootmise rekordi
I kvartalis toodeti 104 000 tonni vedelkütuseid
Võrreldes eelmise aasta sama perioodiga kasvas tootmismaht 3% (3100 tonni)
2018. aasta I kvartalis müüdi 84 000 tonni vedelkütuseid (müügitulu 21,9 mln eurot)
Vedelkütuste müügitulu kasvas eelmise aasta sama perioodiga võrreldes 19% (3,5 mln eurot) ja müügimaht kasvas 9% (6800 tonni)
Taastuvenergia osakaal energia kogutoodangust oli 13 protsenti. Kõige eeskujulikum taastuvenergia tootja oli Ruhnu, kus toodetakse üle poole energiast roheliselt. Kindlasti tasub silmas pidada ka põhjanaabrite riikliku prioriteeti rühkida taastuvenergia poole.