Masinaehitusettevõte Hekotek sõlmis rohkem kui 10 miljonit eurot väärt lepingu Vietnamis ja loodab, et see on alles esimene mitmest projektist Aasias.
- Hekoteki juht Heiki Einpaul avaldas lootust, et uus leping Vietnamis on alles esimene mitmest. Foto: Andras Kralla
Hekotek lõi käed firmaga Biomass Fuel Vietnam Co Ltd. ja tarnib uue täiskomplektse puidugraanulitehase seadmed Nghe An provintsi Vietnamis.
Ettevõtte juht Heiki Einpaul ütles, et sõlmitud lepingu kogumaht on üle 13 miljoni euro. Kuigi lepingu maht on selge, on lõplik kasu ettevõttele Einpauli sõnul keerulisem küsimus. „Rahaliselt tekib see alles siis, kui kõik tegelikud kulud on tegelikult saadud tuludest maha rehkendatud. Enne on tegemist ainult prognoosidega ja olgem ausad, ega me Vietnami kõiki riske hinnata veel ei oska,“ ütles ta.
Einpauli sõnul pingutab ettevõte selle nimel, et samale kliendile veel 4–5 tehast tarnida. Tema sõnul ennustatakse, et Jaapan ja Lõuna-Korea tulevad järgmisel viiel aastal oma tarbimisvajadust kasvatama kokku 10 miljoni tonni võrra. „Kõige tõenäolisem on selle lisanduva vajaduse rahuldamiseks uute tehaste ehitamine sealsamas Aasias. Nii plaanib ka meie klient – esimesele tehasele, mida praegu tarnime, peaks järgnema vähemalt viis samasugust,“ ütles ta.
Projekti jaoks uusi töötajaid Hekotek praeguse plaani järgi palkama ei pea, ilmselt tulevad ka allhankepartnerid olemasoleva tööjõuga toime, hindas Einpaul.
Ta märkis, et kui tootmismaht peaks suurenema, siis Eestist enam kusagilt lisatööjõudu leida ei olegi. „Kui tekibki vajadus tootmist laiendada, siis tuleb seda kahjuks teha kuskil mujal. Eriti arvestades viimaseid trende, et Eestimaa on valmis saanud ja mingeid tehaseid, mis meie kodumaist loodusresurssi vajavad, meile siia enam vaja pole. Kõik riiklikud probleemid lahenevad maksuprotsente suurenedes ja uute maksude kehtestades,“ nentis Einpaul.
Kui tekibki vajadus tootmist laiendada, siis tuleb seda kahjuks teha kuskil mujal. Eriti arvestades veel viimaseid trende, et Eestimaa on almis saanud ja mingeid tehaseid meile siia enam vaja pole.
Lepinguni aitas partneri hea sõna
Einpauli sõnul on selliste projektide müük alati sarnane – kuskil räägib keegi võimalikule ostjale hästi õnnestunud varasemast projektist. Seekord oli selliseks rääkijaks Hekoteki partner, graanulipresside valmistaja, Hollandi firma CPM. Jaapanlased käisid Hollandi firmal Euroopas külas ja hollandlased juhatasid külalised ka Eestisse.
„Meil õnnestuski jaapanlastele siin kodus näidata, millised me oleme ja milliseid projekte teeme. Minu meelest oli kohe esimene kokkusaamine murdepunkt, vähemalt üks jaapani projektijuhtidest nägi oma vaimusilmas pärast Purutule Purila tehase külastust oma tulevase tehasena midagi samasugust,“ meenutas Einpaul. Lepinguni läks siiski veel aasta, mille jooksul külastasid Hekoteki inimesed neli korda Tokyot, neli korda sõideti Vietnami, lisaks on jaapanlased veel kaks korda olnud Eestimaal.
Vietnami projektijuhil on raske Eestisse pääseda
Probleemiks on osutunud Vietnami kohaliku projektijuhi Eestisse toomine. „Eestil puudub Vietnamis saatkond. Kuidas vietnamlane Eestit seal esindavast Prantsuse saatkonnast Eestisse reisimiseks viisa saaks, on meil veel selgeks saamata,“ ütles ta. „Kahjuks on vietnamlastel meile legaalse äriviisa saamiseks mitte just kõige parem reputatsioon,“ lisas Einpaul.
Positiivsena tõi Einpaul Vietnami-Jaapani projekti juures esile, et ettevõte sai kasutada oma lepinguprojekti. „Mitte nagu enamasti näiteks Skandinaavias, kus suured metsakontsernid oma kavalate juristide poolt põhjalikult ettevalmistatud lepingutekstid tingimusteta lauale panevad,“ ütles ta. Ta avaldas lootust, et Vietnamis et tule ärisuhteid solkima kellegi poliitilised ambitsioonid ning Venemaal toimimise kogemused aitavad Hekoteki ka Vietnamis.
Millist tehast Hekotek Vietnamis sisustab?
Tehase tootlikkus on ca 160 000 tonni valmis puidugraanuleid aastas. Toorainena plaanitakse kasutada eukalüpti, akaatsia ja männi paberipuitu ning puiduhaket ja saepuru. Paberipuidu koorimiseks ja hakkimiseks tarnib Hekotek kliendile vastava liini. Saepuru kuivatamiseks kasutatakse trummelkuivateid ning puidugraanulid pressitakse kuue CPM graanulipressiga. Valmis puidugraanulite ladude kogumaht on kuni 20 000 tonni, kust on väljundid autolaadimispunkritesse. Valmistoodangu esmane sihtpunkt on ennekõike Jaapani turg. Vietnamis on juba alustatud projekteerimise- ja ehitusega. Seadmekomplekti transport peaks algama järgmise aasta kevadel ning kogu kompleksi valmimistähtaeg on järgmise aasta lõpus.
Millise mulje on jätnud Vietnam?
Heiki Einpaul: "Esimene mulje oli lõpmata hulk kerges bensuvines liikuvaid võimalikku ja võimatut transportivad väikeseid kaherattalisi. Õige vietnamlane ilmselt kohe sünnib mootorratta sadulasse. Peale taksode puudub suurlinnades muidu harjumuspärane ühiskondlik transport, ei metrood, trammi, trolli, rongi; mõned bussiliinid.
- Liiklus Ho Chi Minhi kesklinnas. Foto: AFP / Scanpix
Muidu on Ho Chi Minh (Vietnami suurim linn, asub Nghe Ani provintsis – toim) minu jaoks küllalt meeldiva atmosfääriga, nagu iga teinegi kiiresti arenev Aasia suurlinn. Vietnamlased on abivalmid ja lahked, loodame, et leiame ka töökaid.
Suurem toidukauplus näeb välja nagu meie Rimi või Selver. Riiulid olid ainult tihedamalt põrandapinnale paigutatud, eks sealsed inimesed olegi kasvult ise ka väiksemad ja harjunud üksteisel lähedamal paiknema.
Hanoi piirkonnas, Põhja-Vietnamis, on viimase aasta jooksul märgatavalt vähenenud kommunismi suurkujude presenteerimine, hulk (tundus viimati, et lausa kõik) vastavad ausambaid on kusagile kadunud. Lõuna pool polnud neid juba ennegi."
Tasub teada: Hekotek AS
Eelmisel aastal 25aastaseks saanud ettevõtte peamised tegevusalad on puidutöötlemisettevõtetele tehnoloogiliste seadmete projekteerimine, valmistamine, paigaldamine ja käivitamine.
Ettevõtte müügitulu oli mullu 30,7 miljonit eurot ja ärikasum 3,4 miljonit eurot.
Eelmisel aastal võtsid omanikud ettevõttest dividendi 3,2 miljoni euro ulatuses.
Mullu müüs Hekotek tooteid ja teenuseid Venemaale, Eestisse, Lätti, Valgevenesse, Soome, Rootsi, Leetu, Prantsusmaale, Uruguaisse ja väheses mahus ka Kanadasse, Saksamaale ja Poola.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Ettevõtte müügihinna kujunemine on keerukas protsess, kus müüja teeb elus sageli ainukordse tehingu ja emotsionaalne faktor võib olla üsna suur. Paraku seda komponenti hinnastamise juures kasutada ei saa, tõdesid PwC Estonia tehingute nõustamise juhtivkonsultandid Allar Karu ja Sass Karemäe.