Valitsus kiitis täna heaks rahandusminister Toomas Tõniste esitatud eelnõu, millega antakse fondivalitsejatele vabamad käed teise samba pensionifondide investeerimispoliitika kujundamiseks ja tuuakse tasud alla, teatas rahandusministeerium.
- Peaminister Jüri Ratase (paremal) juhitav valitsus kiitis heaks rahandusminister Toomas Tõniste eelnõu pensionifondide investeerimispoliitika kujundamiseks. Foto: Andras Kralla
Ministeeriumi teatel peavad pensionifondi valitsejad jätkuvalt investeerima pensioniraha professionaalselt ja tegutsema osakuomanike parimates huvides. Pensionifondide investeerimispiirangute muutmisega aga vähendatakse riigi sekkumist riskide võtmisesse. Eelnõu kaotab aktsiariski võtmise piirangud, mis tähendab, et edaspidi võib pensionifond investeerida ka 100 protsenti aktsiatesse.
Ühtlasi võimaldatakse pensionifondidel teha suuremas mahus kinnisvarainvesteeringuid ning teisi, turuväliseid ja vähem likviidseid investeeringuid, mis pensionifondide pikka ajahorisonti arvestades sobivad nende investeerimisportfelli. Need muudatused toetavad ka Eesti investeeringute tegemist.
Alles jäävad konservatiivsed pensionifondid, kuid riskide paremaks juhtimiseks lubab eelnõu ka neil kuni 10 protsendi ulatuses aktsiatesse investeerida.
Pensionifondide valitsemistasu piirmäärad on kehtestatud seaduses, kuid fondide tegelikud tasud on väga erinevad, jäädes vahemikku 0,29 kuni 1,46 protsenti. Eelnõu toob keskmise valitsemistasu praeguselt 0,96 protsendilt 2019. aastal 0,62 protsendile.
Eelnõu kohaselt on teise samba pensionifondide uus valitsemistasu piirmäär 1,2 protsenti senise 2 protsendi asemel. Pensionifondi valitsejatel lubatakse võtta 1,2 protsendist suuremat tasu, kuid seda tingimusel, et fondi investeerimistulemused on head ja pakuvad osakuomanikele paremat tootlust. Kõrgema tasu võtmiseks peab pensionifondi tootlus ületama pikaajaliselt sotsiaalmaksu pensionikindlustuse osa kasvu.
Seaduse muudatused jõustuvad 2019. aasta jaanuaris.
Seotud lood
Viimasel ajal hulga kriitikat saanud kohustuslikku pensionisammast ei tohi spetsialistide sõnul mingil juhul laiali lammutada, küll aga hakkab riik utsitama pensionifondide valitsejaid suuremat tootlust teenima.
Kui väljas sajab lund ja päevavalgus kestab vaid hetke, muutub kodukontor meie igapäevaseks keskpunktiks – kohaks, kus töö, loovus ja ka mugavus peavad koos eksisteerima. Hea valgustus, ergonoomiliselt kujundatud ja rahulik töökeskkond aitavad pimedal hooajal säilitada nii töötahet kui ka meelerahu. Ja just sisemine tasakaal on eriti oluline, sest kodus töötavad lapsevanemad teavad hästi: külmade ilmadega algab ka viiruste hooaeg. Lisaks tööülesannetele tuleb sel ajal hoolitseda ka nohuste ja pisut pahurate laste eest, kes on lasteaiast koju kosuma jäetud.