Suurbritannia peaminister Theresa May kohtub täna õhtul Euroopa Liidu liidritega, et pidada otsustavad Brexiti läbirääkimised. Euroopa Ülemkogu president Donald Tusk hoiatas, et britid liiguvad katastroofilise kokkuleppeta lahkumise suunas.
- Euroopa Ülemkogu president Donald Tusk ütles eile ajakirjanikele, et Suurbritannia peaminister Theresa May peab panema lauale uued kaardid. Foto: Francisco Seco
„Probleem on selge,“ ütles Tusk eile õhtul pressikonverentsil. “Õhus on ikka Iiri küsimus ehk probleem on Põhja-Iirimaa ja Iirimaa vaheline piir.“
„Loodetavasti tuleb peaminister May kohtumisel välja millegi piisavalt loomingulisega, et lahendada see ummikseis,“ vahendas Bloomberg Tuski eilset sõnavõttu.
May andis oma ministritele aru
Eile, vahetult enne Brüsselisse lendamist kohtus Suurbritannia peaminister Theresa May oma ministritega ja kutsus neid üles üksmeelele, et saavutada Euroopa liidritega hea Brexiti-kokkulepe. Samal ajal kogunesid ka Euroopa Liidu ministrid Luksemburgis, kes polnud sugugi kindlad, et tänane õhtusöök aitab Brexiti-küsimustes ummikust välja.
„Me oleme viimasel nädalal näinud palju vaeva, et saavutada Briti võimudega terviklik lahkumislepe,“ vahendas Bloomberg Euroopa Liidu Brexiti läbirääkija Michel Barnieri sõnavõttu. Ka Barnieri sõnul on peamine küsimus jätkuvalt see, kuidas vältida nn tugevat Iiri piiri pärast Brexitit. „Me pole veel seal,“ märkis Barnier. „Me võtame aja, et arutada järgmiste nädalate jooksul rahulikult ja tõsiselt, kuidas üksmeel saavutada.“
Tusk hoiatas kokkuleppeta Brexiti eest
Samal ajal kinnitas May pressiesindaja ajakirjanikele, et kaks ja pool tundi kestnud kohtumisel nõustusid Briti ministrid Mayga, et igal juhul tuleb säilitada Suurbritannia ühtsus.
„Ma olen kindel, et kui valitsus jääb üheskoos endale kindlaks, siis võime edu saavutada,“ märkis May eile. Ta lisas, et ükski peaminister ei saaks aktsepteerida seda, et Põhja-Iirimaa jääks eraldi tollirežiimi. Kui varem on räägitud ministrite eriarvamustest, siis nüüd kinnitas May esindaja, et keegi tagasiastumist ei kaalu.
Kui esmaspäeval kinnitas May Suurbritannia parlamendile, et läbirääkimistes on saavutatud tõelisi edasiminekuid ja ta usub, et lepe saavutatakse, siis Euroopa Liidu alaline eesistuja Donald Tusk hoiatas samal ajal Euroopa Liidu Nõukogu liikmetele saadetud kirjas, et leppeta Brexiti stsenaarium on tõenäolisem kui kunagi varem.
Läbirääkimised korralikus ummikus
Masendav meeleolu võttis võimust pärast nädalavahetusel peetud läbirääkimisi, mis jooksid korralikult ummikusse. Sealgi oli peamiseks vaidluskohaks Iiri piiri tulevik, milles London ja Brüssel ei suuda kuidagi üksmeelelt saavutada. Nn tugevat piiri ei taha kumbki pool. May lahendus jätaks Suurbritannia Brexiti-järgseks üleminekuperioodiks sisuliselt ELi tolliliitu, kuni saavutatakse kaubanduslepe. Euroopa Liit tahaks, et Brexiti järel jääks ühendusega tolliliitu üksnes Põhja-Iirimaa. May sõnul ei saa aga sellist otsust kuidagi teha, sest see lõhuks Suurbritannia mitmeks tollitsooniks ja ähvardaks ühtsust.
Läbirääkimistega kursis olev allikas rääkis CNNile, et kokkuleppele oldi pühapäeval juba väga lähedal, kui May viimasel hetkel sellele vee peale tõmbas.
Novembri kohtumine pole samuti kindel
Tänaselt kohtumiselt aga enam suurt läbimurret ei oodata. ELi ja Briti ametnikud julgevad nüüd vaid loota, et saavutatakse mingigi edasiminek. Pühapäeval välja käidud ja 17.-18. novembriks kavandatud erakorraline kokkuleppeta-Brexiti tippkohtumine võib nüüd liikuda mõni nädal varasemaks, et aidata Mayl saada vajalik heakskiit parlamendilt. Samas on ka hoiatatud, et pole üldse kindel, et novembris kohtumine aset leiab. See sõltub sellest, kas ELi liidrid näevad tänase kohtumise järel piisavat progressi.
Viimane Euroopa Ülemkogu tippkohtumine oli May jaoks konarlik, kuna ELi juhid eesotsas Tuskiga vältisid tema ettepanekuid ja tegid maha Suurbritannia suhtumist läbirääkimistesse. Kõige teravam arvamusavaldus tuli Prantsusmaa president Emmanuel Macronilt, kelle sõnul müüdi Brexit brittidele maha inimeste poolt, kes on „valetajad, kes lahkusid järgmisel päeval, et nad ei peaks probleemidega tegelema“.
Brexit ehk Suurbritannia lõplik lahkumine Euroopa Liidust on kavandatud järgmise aasta 29. märtsiks.
Seotud lood
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.