Eestis ja Valgevenes tuleb tööandjatel palga pealt kõige rohkem makse maksta, selgub Eesti, Läti, Leedu ja Valgevene ettevõtluskeskkonna võrdlusest.
Ettevõtte tulumaksu poolest on Eesti ja Läti sarnased: kasumit ei maksustata enne, kui see on jaotatud. Jaotatud kasumilt on maks 20%. Leedus on ettevõtte tulumaksu määr 15% ja Valgevenes 18%, mõlemas riigis on siiski võimalik leida erandeid ja soodustusi.
Palganüanssides olulised erinevused
Järgnevalt graafikult saab võrrelda, kus on lihtsam äri ajada, kus on lihtsam omandit arvele võtta, kus on lepingutülide lahendamisel vähem bürokraatiat.
Miinimumpalk on Eestis 500 eurot, Lätis 430, Leedus 400 ja Valgevenes 125 eurot. Kui võrrelda tööjõumakse, jäävad riigid sarnasele tasemele, kuid detailides on siiski erinevus (vt järgnevalt graafikult).
Võrdluseks on võetud 1000eurone brutopalk. Eestis on tööandja kulu sellise palga pealt 1338 eurot, Valgevenes on seda pisut rohkem: 1346 eurot. Järgnevad Leedu 1311,8 euroga ja kõige väiksemad on tööandja kulud Lätis: 1240,9 eurot.
Kokkuvõttes on Eestis 1000eurose palga pealt vaja makse maksta 41% ehk 550,80 eurot, Lätis 43% ehk 528,9 eurot, Leedus 44% ehk 571,8 eurot ja Valgevenes 36% ehk 486 eurot.
Eesti eelisena nimetatakse ettevõtte asutamiseks kuluvat aega: Lätis, Valgevenes ja Eestis saab seda teha ühe päevaga, kuid ainult Eestis saab ettevõtte asutada oma arvutis ja ID-kaardiga ehk ilma kontorisse minemata.
Ettevõtluse erinevaid tahke alates firma asutamisest, palga maksmisest kuni lepinguvaidluste ja maksunüanssideni võrdles Soraineni advokaadibüroo, et investoritel oleks selgem otsustada, mis on ühe või teise riigi eelised.
Seotud lood
Leedus registreeritud päikeseenergia arenduskontsern Sun Investment Group (SIG) pakub 22. novembrini toimuva avaliku võlakirjade emissiooni käigus 2aastase tähtaja ja 11,5% suuruse aastaintressiga tagatud võlakirju eesmärgiga koguda investoritelt kuni 8 miljonit eurot.