Soome parimate tuluteenijate sekka tõusnud Eesti ettevõtjad ei näe, et Soomes oleks eestlastel lihtne, kuid Eestis nad sellist tulu teeninud ei oleks.
- Soomes eelmisel aastal enim palgatulu teeninud eestlaste bruto palgatulu ulatus pea 300 000 euroni aasta peale. Foto: Andres Haabu
Torutööde, ventilatsiooni ja automaatikaga tegeleva Soome ettevõtte Rekolan Putki tegevjuht ja kaasomanik Jaanus Leichner on Soomes mullu enim tulu teeninud eestlastest teisel kohal.
Soome maksuameti andmetel teenis Leichner möödunud aastal üle 279 000 euro palgatulu. Leichner ütles, et tegelikult on tema aastapalk isegi 414 000 eurot, mis teeks igakuiselt 34 500 eurot brutopalka.
Leichner tõdes, et Soomes äri ajamist ta Eestiga võrrelda ei oska, sest siit lahkus ta juba aastal 1999. Enne seda oli tal Eestis metsafirma. Neli kuud tagasi lõi ta aga Eestis taas ettevõtte, Rekola Invest. "Sellepärast, et Soome maksuamet on kuri maksuamet," ütles ta ja selgitas, et tegeleb Eesti kaudu ettevõtte "töö juhtimisega".
"Mul on mingid tulevikuplaanid Eestis uuesti kanda kinnitada, tagasi tulla. Seal oleks mul mingisugune summa ees, kui ma Soomes palka ei tõsta," selgitas Leichner. Ta lisas, et tal on Eestis juba paar kinnisvaraobjekti investeeringuks olemas: plaanis on eramaju üles ehitada ja edasi müüa. Nelja aasta pärast ehk 60aastaseks saades plaanib ta aga pensionile jääda.
Leichner ütles, et tema ettevõttel Soomes läheb hästi, sest selle taga on tema enda ja firma tugev nimi ning konkurente on tema sõnul vähe. "Rekalan Putki teeb Soomes sama palju torutöid kui kõik Eesti ettevõtjad kokku. Meil on 1500 uut korterit praegu töös." Kasuks tulevad seal tema sõnul tutvused ning valitseb "käsi peseb kätt" mentaliteet.
Maksukoormus on tema kinnitusel aga ettevõtja ja firma jaoks väga suur ning ka elu üldiselt on tema hinnangul Eestis parem kui Soomes. "Eestis on parem, ärge tulge Soome," ütles ta naerdes.
Rahunevas Soomes iga äri enam ei püsi
Maalri- ja ehitustööde äri ettevõttega Reinap ajav Marek Reinap näeb Soomes rahunemise märke. Tema sõnul ei ole seda märgata niivõrd ehitussektoris, kuid näiteks autode müügis: tal endalgi oli vahepeal autopood, mis enam ei tegutse. "Paljud automüüjad on lõpetanud. Ei ole müüki."
Ehitussektoris tema sõnul siiski midagi roosilist ei ole. "Järgmise aasta väljavaated on veel põhimõtteliselt nullis. Sel aastal on veel mingit tegemist, aga muidu on ikka 3–4 kuud ette teada, et midagi on, aga praegu on vaikne. Ma ise näen küll seda, et läheb vaiksemaks." Reinap ütles, et paar viimast aastat on olnud üle võlli.
Reinap tõdes, et tema ei ütleks, et eestlastel Soomes nii väga hästi läheks. Suurt Eestisse tagasi tulekut ta aga ei näe, sest tema sõnul on paljud läinud ja poole aasta pärast Soome naasnud. Soome suure maksukoormuse kohta ütles Reinap aga üht: "Ei tea, Eestis ma sellist raha vist ei teeniks."
Soome parimat raha teenitakse Supercellist
Soome kõige suuremat tulu sai eelmisel aastal mängufirma Supercell juht Ilkka Paananen, näitavad Soome maksuameti avalikustatud maksuandmed, kirjutas Yle uudisteportaal.
Paananen teenis eelmisel aastal palgatulu ja dividendina kokku üle 65,2 miljoni euro. Ka Soome tulutabeli teine tegija tuleb Supercellist, see on ettevõtte juhtkonda kuuluv Mikko Kodisoja, kelle sissetulek ulatus üle 57,5 miljoni euro.
Kolmandale kohale tõusis tabeli suurim üllataja, start-up-ettevõtja Alexander Hanhikoski, kelle sünniaasta on 1986. Tema mullune tulu ulatus 24,6 miljoni euroni. Tema firma Bittisiirto abiga saab raha reaalajas ühelt kontolt teisele saata. Tema ettevõte on äärmiselt kasumlik, eelmisel aastal teenis Bittisiirto 2,3 miljoni euro suuruse käibe juures 1,5 miljonit eurot kasumit, kirjutas Kauppalehti. Bittiraha.fi blogija Pessi Peura väitel teenis Hanhikoski oma tulu õnnestunud krüptorahatehingutega.
Riigi neljas aastane sissetulek ulatus 22,6 miljoni euro juurde ja selle teenis tervishoiutehnoloogiafirma Planmeca tegevjuht ja asutaja Heikki Kyöstilä.
Viiendal ja kuuendal kohal on jälle inimesed Supercellist: Janne Snellman 22,4 miljoni ja John Derome 19,1 miljoniga. Ja ka kaheksanda koha omanik on Supercellist: Visa Forsten 17,3 miljoni euroga.
Soome saja suurima tulu saaja hulka mahub 12 naist, kui arvesse mitte võtta pärimisi. Suurimat tulu teenis Ulla Riitta Sjöström 9 miljoni euroga.
Seotud lood
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.