Reformierakonna juht Kaja Kallas ütles reedel pärast erakonna juhatuse koosolekut, et nad edastavad kutse Isamaale ja Sotsiaaldemokraatlikule Erakonnale valitsuse moodustamiseks.
- Reformierakonna juht Kaja Kallas Foto: Liis Treimann
Kallase sõnul ei ole Keskerakonna juht Jüri Ratas kahe erakonna vahelisi kõnelusi adekvaatselt peegeldanud. Kallas lisas, et tema juhitavale erakonnale on alusetult ette heidetud jäikust. "Kuidas saab öelda, et me oleme mingites küsimustes jäigad, kui me pole isegi läbirääkimisi pidanud?" küsis Kallas. Kuna Keskerakond on otsustanud loobuda Reformierakonna kutsest valitsuse moodustamiseks, siis otsustas Reformierakond pöörduda sotside ja Isamaa poole.
"Nii nagu ma ütlesin ka Jüri Ratasele, oleks meie koostöö nendega (SDE ja Isamaaga - toim) võrdsetel alustel," ütles Kallas. "Meie hea tahe on panna kokku toimiv valitsus, mis saaks lahendada Eesti väljakutseid ja pakkuda inimestele paremat tulevikku," rääkis ta.
Kallas ütles, et ta helistas ka mõlemale erakonnale, kuid ei saanud veel Isamaa esimeest Helir-Valdor Seederit kätte. Ta lisas, et tal pole õrna aimugi, kas Seeder võtab kutse vastu. "Meie tegime ettepaneku siiralt ja loodame, et seda kaalutakse," ütles Kallas.
Kuivõrd on Reformierakond nõus tegema maksuküsimustes kompromisse SDE ja Isamaaga, vastas Kallas, et see selgub kõik läbirääkimiste käigus. "Meil kõigil olid programmides ettepanekuid, milleks saime valijatelt mandaadi. Kindlasti koalitsioonilepingus saavad kajastatud kõikide lubadused," ütles Kallas.
"Mina ei ole selliseid vaiu maasse löönud," ütles Kallas punaste joonte kohta, mida ta Jüri Ratase sõnul tõmmanud on. "Ei vasta tõele väited, et meie tahame ära võtta raha lastelt ja pensionäridelt," ütles Kallas.
Kallas märkis, et tal oli juba valmis pandud koalitsiooni läbirääkimiste ajakava, mida ta lootis Keskerakonnaga pidama hakata. Nüüd ootab see ajakava sotside ja Isamaa järgi. "Meie oleme valmis läbi rääkima juba täna ja ka nädalavahetusel," märkis ta.
Nii Isamaa kui ka sotside eestseisused peaksid kogunema esmaspäeval, et arutada Reformierakonna ettepanekut. Kallase sõnul praegu plaan C-d tal ei ole, vaid ootab ära, mida teevad SDE ja Isamaa. "Loodan, et saame kokkuleppele," märkis ta.
Keskerakond ütles Refomierakonnale ära
Reede hommikul kogunenud
Keskerakonna juhatus otsustas mitte vastu võtta Reformierakonna ettepanekut valitsus moodustada.
Jüri Ratas ütles, et Keskerakonna koosolek oli väga keeruline ja sõnavõtte oli üle 60. Need punased jooned, mis Reformierakond maha tõmbas, on aga tema sõnul keerulised ja võtavad raha ära. Otsus on Ratase sõnul kindel ja Keskerakond ei näe võimalust läbirääkimisteks.
Ratas ütles, et kui tema 2016. aastal valitsust kokku pani, oli kõikide lubaduste hind aastas 250 miljonit eurot. "Maksutõusudega ka edasi minna ei saa. Reformierakonna punane joon oli liiga kallis," ütles ta. "Meeles mõlgub mure ja soov, et peale valimisi saaks võimalikult hea koalitsioonileppe, mida peab tegema Reformierakond, aga enne läbirääkimisi punaseid jooni tõmmata, nagu Reformierakond tegi, pole mõistlik."
Seotud lood
Sotsiaaldemokraatliku Erakonna liikme Eiki Nestori sõnul ei oleks Reformierakonnal ja Keskerakonnal keeruline kokkulepeteni jõuda. Seega on tema sõnul Keskerakonna äraütlemise põhjus pigem Keskerakonna lootus luua koalitsioon EKRE ja Isamaaga.
Täna hommikul kogunenud Keskerakonna juhatus otsustas mitte vastu võtta Reformierakonna ettepanekut valitsus moodustada.
Ettevõtte või sõpruskonna jaoks sündmuse planeerimine ei pea olema peavalu, kus ürituse eestvedaja end peo toimumise ajaks tühjakspigistatud sidrunina tunneb. Restoran Lee ja Lore Bistroo meeskond, kes avas suvel kaks uut põnevat kohta – restorani UMA ja kokteilibaari Lessner –, korraldab just sinu vajadustele vastava õhtu, sätib paika menüü ja kannab hoolt ka meelelahutusliku poole eest.
Enimloetud
5
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Viimased uudised
Õigusruum ja ärikultuur riigis on euroopalik
Hetkel kuum
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Tagasi Äripäeva esilehele