Vastumeelsus EKREga koalitsioonikõneluste pidamise vastu kogub Keskerakonnas hoogu ning valimistel tugeva tulemuse teinud Raimond Kaljulaid teatas juhatusest lahkumisest.
- Kõnelused EKREga osutusid Kaljulaiu jaoks punaseks jooneks Foto: Andres Haabu
"Andsin täna Keskerakonna esimehele Jüri Ratasele teada, et astun välja Keskerakonna juhatusest - protestiks Keskerakonna juhatuse eilse otsuse vastu EKRE-ga koalitsioonikõnelusi alustada," teatas Põhja-Tallinna linnaosavanem ja parlamendivalimistel 7334 häält saanud Kaljulaid.
Uueks juhatuse liikmeks saab Siret Kotka-Repinski
Keskerakonna juhatuse uueks liikmeks saab Raimond Kaljulaidi lahkudes riigikogu liige ja Lääne-Virumaa keskerakondlaste juht Siret Kotka-Repinski, teatas erakond. Ta sõnas, et iga erakonna eesmärk peab olema oma valijate eest seismine, mistõttu ta toetab juhatuse otsust alustada konsultatsioone võimaliku võimuliidu tekkeks.
Kotka-Repinski sõnas, et mõistab täielikult, miks võimalik võimuliit EKRE ja Isamaaga tekitab erakonnas väga erinevaid arvamusi ja kriitikat, kuid enda häält saab kuuldavaks teha vaid ühise laua taga istudes ja murekohti arutades.
"Mis valitsusest me nendega rääkida saame?"
Kaljulaid protestis blogipostituses, et EKRE poliitikud on korduvalt pisendanud Hitleri kuritegusid. "Üks nende poliitik on nimetanud lastetuid naisi “ühiskondlikult kahjulikuks elemendiks” ja teine teatanud Riigikogu liikmena meie liitlasvägede sõduritele – kandke vormi, kui peksa ei taha saada!" küsis Kaljulaid, mis valitsusest nendega rääkida saab üldse.
Olukorda püüdis pehmendada erakonna peasekretär Mihhail Korb, kes pressiteate vahendusel kinnitas, et erakond ei lähe valitsusse, mille põhimõtted ei austa kõiki Eestimaa inimesi ning mis turvatunde tekitamise asemel seda lõhuks.
Korb püüdis tulevikku siluda
Keskerakonna peasekretär Mihhail Korb toonitas, et EKREga konsultatsioonide alustamine on arusaadavalt väga raske, kuid erakond sellest ei lõhene. „Keskerakonnal oleks tõepoolest olnud lihtsam minna opositsiooni, kuid on selge, et valijate eest saab seista ainult läbi rääkides ning ühisosa leides. Kui EKRE ja Isamaaga meile olulistes küsimustes kokkupuutepunkte pole, ei lähe me ka valitsusse,“ kinnitas peasekretär, et Keskerakond seisab jätkuvalt iga inimese eest sõltumata tema soost, emakeelest või elukohast.
„Ühisosa otsimata opositsiooni minek tähendanuks alla andmist ja loobumist võimaluse otsimisest seista meie ligi 130 000 valija ning põhimõtete eest,“ lisas Korb.
Õnnelikumad pole Toom ega Kõlvart
EKREga kõneluste alustamise vastu hääletas neli Keskerakonna juhatuse liiget. Yana
Toom ütles esmaspäeval Äripäevale, et EKRE ei sobi vene valijatele. "Nendel (EKRE-l) puudub igasugune empaatiavõime ja nad suhtuvad vähemustesse - ükskõik, mis vähemustesse - väga agressiivselt ja ebademokraatlikult. Ja muidugi kohalikule vene kogukonnale see ei sobi, sest me oleme parasjagu vähemus," märkis europarlamendi saadik.
Lasnamäelt suure häältesaagi toonud
Mihhail Kõlvart ütles venekeelsele Aktuaalsele Kaamerale, et koostöö EKREga on kaheldav. "Selle partei juhtide avalduste kohaselt ei saa öelda, et neil on arusaam, et iga Eesti ühiskonna liige on väärtus. Sellise lähenemisviisiga ei saa riiki juhtida," rääkis Kõlvart.
Seotud lood
Aleksandr Kostin ja Sergei Astafjev, Placet Group OÜ (
laen.ee,
smsraha.ee) asutajad, on võtnud endale sihiks arendada ja edendada Eesti jalgpalli ja futsali ehk saalijalgpalli nii Tallinnas kui ka Ida-Virumaal. Nende juhitav MTÜ PG Sport on tuntud oma pühendumuse ja panuse poolest Eesti spordi edendamises, pakkudes uusi võimalusi noortele talentidele ja aidates kaasa spordi kultuuri arengule.