Advokatuuri üldkoguga sarnanenud kakaoärimehe Arkadi Gorlatši ettevõtte Nord Cocoa võlausaldajate koosolekul selgus, et praeguse seisuga on ettevõte 33 võlausaldajale võlgu 40 miljonit eurot.
- Nord Cocoa juhatuse liige ja omanik Arkadi Gorlatš (paremal) Harju maakohtus. Foto: Liis Treimann
Harju maakohtus toimunud koosolekul oli ruum puupüsti rahvast täis. „Kohtusaalis oleks nagu advokatuuri üldkogu toimunud. Ma pole nii palju advokaate ühel kohtuistungil näinudki,“ kirjeldas üks kohalviibinu. Enam kui 30 võlausaldajast olid kohal enamiku esindajad, osa võlausaldajaid esindas ka kaks advokaati.
Kui varem on räägitud, et Nord Cocoa võlasumma on 20 miljonit eurot, siis praeguseks on 33 võlausaldajat esitanud võlanõudeid juba 40 miljoni eest. Samas on ettevõttel vara kokku natuke üle 200 000 euro.
Gorlatš kohtusse ei tulnud, võlgniku vande andis Nord Cocoa teine juhatuse liige Arkadiy Aleksandrov.
Raamatupidamist ei ole üle antud
Nord Cocoa pankrotihaldur Oliver Ennok ütles, et talle ei ole siiani ettevõtte raamatupidamist üle antud, mistõttu andis ta selleks Aleksandrovile viiepäevase tähtaja.
Minu praktikas tekib raamatupidajaga probleem siis, kui ei taheta midagi esitada.
Oliver Ennok
Nord Cocoa pankrotihaldur
Ennoki sõnul põhjendas kohal olnud juhatuse liige, et neil on raamatupidajaga probleeme. „Minu praktikas tekib raamatupidajaga probleem siis, kui ei taheta midagi esitada,“ ütles Ennok.
Gorlatš rääkis aga, et kui pankrotihaldur ei raatsi raamatupidajale paarisadat eurot maksta, siis raamatupidaja tööd ei tee ka. „Lihtsalt on vaja natuke maksta, siis läheks asi edasi. Kui keegi ei maksa, siis ei lähe. Väga lihtne,“ sõnas Gorlatš.
Kuigi Äripäev hindas läinud sügisel ilmunud Rikaste TOPis Gorlatši vara väärtuseks 13,3 miljonit eurot ning sellega platseerus ta 272. kohale, siis tegelikult olid tema osalusega ettevõtted juba sel ajal suurtes raskustes.
OÜ Nord Cocoa vastu pankrotiavalduse esitanud Läti faktooringuettevõte ERST Finance'i esindaja, Lextali vandeadvokaat Olavi-Jüri Luik rääkis jaanuaris kohtus, et Gorlatši firmade võlad küündivad vähemalt 20 miljoni euroni. Toona Nord Cocoa vastu esitatud pankrotiavalduse läbivaatamisel tunnistas Gorlatš ettevõtte maksejõuetust, märkides, et sellest 20 miljonist pool on trahvid.
Arvestatav tegija ida pool
Gorlatš on Äripäevale rääkinud, et nad on kakaoubade turul endise Nõukogude Liidu regioonis arvestatav tegija. Tema sõnul on see äri kasumlik, aga neile sai saatuslikuks pankadest investeeringuteks võetud lühiajalised laenud. „Paigutasime ASi Keila Veskid ja OÜsse Nord Cocoa üle 10 miljoni euro. Pankadega sõlmisime aastased krediidilepingud,“ kirjeldas ta. Kuna nii lühikese ajaga laene tagasi maksta ei suudetud, hakkasid võlasummat lumepallina kasvatama viivised.
Et pangad keerasid seepeale kraanid kinni, võeti krediiti juba nendelt, kes küsisid kahekohalist intressi. Näiteks ERST Finance andis laenu 14protsendilise intressiga.
Maakohus kuulutas veebruaris Nord Cocoa pankroti välja ning määras pankrotihalduriks Oliver Ennoki. Nord Cocoa maksuvõlg ületab praegu 46 000 eurot.
Ka teine ettevõte pankrotis
Gorlatši teise ettevõtte ASi Keila Veskid vastu esitas pankrotiavalduse Westford Trade Services DMCC. Nõude suurus ületab 800 000 eurot ja see tuleneb garantiilepingust. Võlgnik Keila Veskid garanteeris Nord Cocoa täitmata jäänud kohustust. Maakohus kuulutas veebruaris Keila Veskite pankroti välja ning määras pankrotihalduriks Urmas Ustavi.
Võlausaldajad kohustati hiljemalt kahe kuu jooksul teatama pankrotihaldurile kõigist enne pankroti väljakuulutamist tekkinud nõuetest võlgniku vastu, sõltumata nõude tekkimise alusest ja nõude tähtajast.
Lisaks hiigelvõlgadele on Keilas endise TERKO territooriumil tegutsevatel Gorlatši ja tema äripartneri Arkadiy Aleksandrovi ettevõtetel kaelas kriminaalasi. Läinud aasta novembris otsiti ettevõtete ruumid läbi. Kriminaalmenetlus algatati omastamise paragrahvi alusel.
Veel jaanuari lõpul rääkis Gorlatš, et tal on müügitehinguks kindel kokkulepe ühe Prantsuse investoriga, kuid selle aega ta ei ütle.
- Nord Cocoa juhatuse liige Arkadi Gorlatš Harju maakohtus. Foto: Liis Treimann
Gorlatš: mul läheb kõik väga hästi
Nord Cocoa omanik Arkadi Gorlatš ütles 40 miljoni euro suuruse võlasumma kohta, et tema selliseid numbreid ei mäleta, ei näe ja ka ei kinnita. Samas läheb tal endal väga hästi.
Järgneb intervjuu Gorlatšiga:
Nord Cocoal oli esimene võlausaldajate koosolek, te ise sinna kohale ei jõudnud? Ma olen haiglas.
Kui seni on räägitud 20 miljoni euro suurusest võlast, siis nüüd selgus, et võla summa on poole suurem ehk 40 miljonit? Võib-olla 60 miljonit, aga võib-olla hoopis 160 miljonit.
Koosolekul kerkis üles ka küsimus, et te ei ole esitanud pankrotihaldurile raamatupidamisdokumente? Kui pankrotihaldur ei leidnud paarisadat eurot, et maksta raamatupidajale, siis nähtavasti see naisterahvas ei tule tööle.
Kas pankrotihaldur peab leidma talle töötasu? Ta ei ole meil kunagi tööl olnud.
Ostsite temalt raamatupidamisteenust sisse? Teenust ostsime sisse. Kuni pole makstud, siis keegi seda tööd ei tee. Seda kõik ka teavad. Lihtsalt on vaja natuke maksta, siis läheks asi edasi. Kui keegi ei maksa, siis ei lähe. Väga lihtne.
Kas teil Prantsusmaa võimaliku investoriga asjad ikka liiguvad? Mul läheb kõik väga hästi.
Mul läheb kõik väga hästi.
Arkadi Gorlatš
Nord Cocoa juhatuse liige ning omanik
Kuidas te need 40 miljonit eurot ära maksate? Noh, võib-olla räägime siis 240 miljonist eurost.
Räägime kõigepealt 40 miljonist? Kui teil on niisugused numbrid, siis palun esitage need ja siis räägime edasi. Mina selliseid numbreid ei mäleta, ei näe ja ka ei kinnita.
Mis summat teie näete, kohtus olete varem rääkinud 20 miljonist? See, mis ma ütlesin, seda ma ütlesin. Teate, korra me oleme juba rääkinud ja need andmed, mida te artiklis esitasite, ei olnud õiged. Ma rohkem ei tahaks kommenteerida.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Äripäeva raadio sisuturundussaade on pühendatud väikeettevõtete konverents-messile Südi 2025, kus jagavad kogemuslugusid väikeettevõtjad. Suurfirmade esindajad annavad nõu finantseerimise, energia-, IT-, tervise- ja personaliküsimustes.