Tehingud sõpradega ja kahtlased vangerdused ettevõtetega – Graanul Investi kätte jõudnud Texase graanulitehase omanikust German Pelletsist on maha jäänud ainult kohtuasjad ja sadadesse miljonitesse ulatuvad võlad.
- German Pelletsi Port Arthuri sadama terminal pärast 2017. aasta tulekahju. Foto: KFDM
USA Texase graanulitehas ei ole esimene ost, mille Graanul Invest teeb Saksa suurtootja German Pelletsi pankrotipesast. Ka 2016. aastal Belgias ostetud söel töötava Langerlo elektrijaama varasem omanik oli German Pellets.
Mäletatavasti soovis Graanul Investi omanik Raul Kirjanen selle konverteerida graanuliküttele, jaam oleks täisvõimsusel hakanud kasutama 1,8 miljonit tonni pelleteid aastas.
Aasta hiljem tuli siiski tõdeda, et soovitud plaan nurjus ja Langerlo projekt läks pankrotti. Belgia meedia väitel jäi Graanul Invest ajahätta, kohalik energiaagentuur polnud nõus tähtaega pikendama, projekt kaotas ette nähtud toetuse ja ühes sellega majandusliku mõtte.
Kunagi maailma suurimaks graanulitootjaks tunnistatud German Pellets ise jättis pankrotistudes Euroopas maha 270 miljoni euro eest võlgu, peamiselt investoritele müüdud võlakirjade näol.
Saksa ajaleht Handelsblatt kirjutas 2016. aastal, et Belgia elektrijaam liikus enne pankrotti vägagi kahtlastel asjaoludel ettevõtte juhi Peter Leiboldiga seotud firmadele.
USAs oli German Pelletsil kaks graanulitehast, millest ühe ostis Kirjanen nüüd pankrotivara oksjonil ja teine müüdi paari aasta eest Suurbritannia elektritootjale Drax. Needki läksid pankrotti juhtkonna vigade ja inimliku hooletuse tõttu.
Louisiana graanulitehase ehitamiseks kaasati
võlakirjadega 300 miljonit dollarit ning ehitus läks kaugelt liiga kalliks, kahtlustatakse, et peamiselt Leiboldi sõpradele kuuluvate ehitusfirmade tõttu, kes olid kõigil ehitushangetel osutunud kohalike ees võitjaks. Louisiana haru esitas pankrotiavalduse 2016. aasta alguses, 2017. aastal ostis Suurbritannia elektritootja Drax selle
35,4 miljoni dollari eest.
German Pelletsi Texase äri alustas pankrotimenetlust 2016. aasta aprillis. Aasta hiljem puhkes ettevõtte Port Arthuri sadamaterminalis tohutu tulekahju, mille kustutamisega läks aega 52 päeva, tuletõrje pidi platsi valvama teist sama palju. Töö Texase graanulitehases ja sadamaterminalis taastati alles tänavu kevadel. Praegu käivad linnaelanikud German Pellets Texasega ka kohut ja nõuavad sellelt 25 miljonit dollarit kahjutasu.
Rõõmsamad pole ka Woodville'i elanikud, kes loodavad, et äkki nüüd vähemalt kohustatakse graanulitehast saastamist piirama,
vahendab Texas Observer. Enne kaheaastast pausi suudeti tehases kehtestatud saastenorme ületada kümnekordselt.
Tulekahjud ei ole saepurust graanuleid pressivates keskustes eriti üllatavad, 2017. aastal
avaldatud raporti järgi oli ajavahemikus 2014-2017 kaheksas USA suuremast 15 graanulitehasest olnud kas tulekahju või plahvatus.
Seotud lood
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.