Rahapesu tõkestamise, klienditeeninduse ning halduse eest vastutavad Tallinna Äripanga osakonnajuhid said kahtlustuse rahapesus ja altkäemaksu võtmises. Kolmest kinnipeetud pangatöötajast kaks on endised politseinikud.
- Tallinna Äripank on Eesti vanim tegutsev pank. Foto: Raul Mee
Äripäev sai teada eelmisel nädalal keskkriminaalpolitsei poolt kuni 48 tunniks kinni peetud Tallinna Äripanga kolme osakonnajuhi nimed.
Nendeks on Äripanga rahapesu tõkestamise osakonna juht Mait Kaselo, klienditeeninduse osakonda juhtiv Julia Litvak ning haldusosakonna juht Aare Teder. Neist ühte kahtlustatakse rahapesus ning kahte nii altkäemaksu võtmises kui ka rahapesus.
Kahtlustuse saanud Kaselo kuulub lisaks Eesti Pangaliidu rahapesu tõkestamise toimkonda ning Teder on liidu turvatöö toimkonna liige.
Kaselo ja Teder olid 1990. aastatel tööl Tallinna kriminaalpolitseis, kus nende ülemuseks toona oli praegune Tallinna Äripanga juhatuse liige ja üks panga omanikest Sergei Elošvili.
Ligi viis aastat oli Kaselo ametis ka politsei sisekontrollis. Seejärel läks ta 15 aastaks tööle Krediidipanka, kus juhtis rahapesu tõkestamise ja turvaosakonda. Eelmise aasta kevadest töötas Kaselo Äripangas.
Teder, keda peetakse pangas Elošvili usaldusisikuks, on varem olnud Äripanga tütarfirma TBB Invest juhatuse liige ning kuulunud lühikest aega panga teise tütarfirma AS Morgan Trade nõukogusse.
Uudis tekitas masendust
Nii Teder kui ka kolmandana kahtlustuse saanud Julia Litvak on Äripanga pikaajalised töötajad ning Äripäevale kirjeldati, et pangas tuli uudis nende kinnipidamisest paljudele suure šokina.
Ma olen masenduses. Minu aastane töö on nüüd... ise näete, millega see on lõppenud.
Igor Novikov
Tallinna Äripanga juhatuse esimees
„Ma olen masenduses. Minu aastane töö on nüüd... ise näete, millega see on lõppenud,“ tunnistas ka eelmise aasta juunis Äripanga juhatuse esimehe kohale asunud Igor Novikov.
Tema sõnul on kahtluse all olevad osakonnajuhid praegu sundpuhkusel, kuid sealt naastes lõpetab Äripank nendega töösuhte.
„Kahtlustused olid esitatud nende isikute vastu, mitte panga vastu. Peamine on praegu, et olukord rahuneks maha ja me enda poolt teeme kõik, et pank töötaks edasi,“ sõnas Novikov.
Novikov ütles ka, et temal ei ole kahtlustuse detailide kohta infot. „Ma ei tea isegi, kas need on klientidega seotud või on kahtlus mingite asjade tegemises või tegemata jätmises,“ märkis ta.
Keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo menetleb kriminaalasja, milles kontrollitakse rahapesu ja altkäemaksu võtmise kahtlusi panga töötajate poolt. Uurimisasutuse tähelepanu all on ka mitu mitteresidentide tehingut.
Keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo juht Mati Ombler kommenteeris eelmisel nädalal, et kriminaalmenetlust alustati 2018. aasta suvel ning nüüd tehti menetlustoiminguid panga töötajate suhtes, et tekkinud kahtluste kohta täiendavaid tõendeid koguda.
Kriminaalmenetlust juhtiv riigiprokurör Marek Vahing lisas, et olemasolevad tõendid viitavad kahe kahtlustatava altkäemaksu võtmisele sel ning eelmisel aastal ja kriminaalmenetluse käigus täpsustatakse nii kuritegude toimepanemise aega kui ka ulatust.
Seotud lood
Finantsinspektsiooni riskihinnangus Tallinna Äripangale viidati teiste riskide seas kõrgele rahapesuriskile, mis tulenes panga ärimudelist ning väga suurest mitteresidentidest klientide osakaalust.
Hotelli Kolm Õde endise omanikfirma ümber käivas kohtuvaidluses saatis riigikohus ringkonnakohtusse tagasi Tallinna Äripangalt ning panga tütarfirmalt TBB Liising kokku 2 miljoni euro hagejale hüvitamise otsustamise.
Tallinna Äripanga juhatusse ning omanikeringi kuuluvad Andrei Žukov ja Sergei Elošvili said Küprosel registreeritud ning aktiivselt Venemaal tegutsenud offshore-firmast ülekandeid kokku 3,73 miljonit eurot.
Teisipäeval pidasid keskkriminaalpolitsei ametnikud 48 tunniks kinni kolm Tallinna Äripanga töötajat. Ühte töötajat kahtlustatakse rahapesus ning kahte töötajat altkäemaksu võtmises ja rahapesus, edastas politsei- ja piirivalveameti ning prokuratuuri pressiteade.
Turvalisse ja jätkusuutlikku ühiskonda panustav Forus on igapäevaselt abiks paljudele kaubanduskeskustele. Teiste hulgas Viru Keskusele, mis on Eesti külastatuim ostu- ja meelelahutuskeskus. Forus hoolitseb juba enam kui kümme aastat kõikide tehnosüsteemide eest, teeb elektritöid ning hooldust. Lisaks on aidanud LEED-sertifitseerimisel ja üüripindade ümberehitustöödel.