Eesti Apteekide Ühendusse kuuluvad Apotheka, Benu, Euroapteek ja Südameapteek sulgevad apteegireformi negatiivsete mõjude teadvustamiseks täna kell 14 oma apteekide uksed, teatas ühendus pressiteates.
- Apotheka on üks neist, kes täna oma apteekide uksed sulgevad. Foto: Raul Mee
Kui regulatsioon ei muutu, hakkaks reformi järel apteegivõrk just selline välja nägema, on nende sõnum.
Eesti Apteekide Ühenduse juhi Timo Danilovi sõnul oli eilne hääletus riigikogus äärmiselt kahetsusväärne ja inimeste vajadusi mittearvestav. “Igal otsusel on tagajärg. Kuna poliitikud on andnud sõnumi, et Eestis piisab 200 apteegist ja 300 apteeki võib sulgeda, ilma et sellest apteegiteenus ja ravimite kättesaadavus kannataks, siis on nad sellega vastutuse endale võtnud,” selgitas Danilov. “Tänased apteegipidajad leiavad vastupidi – riik ei tohi enam kui pooli Eesti apteeke kinni panna, selle all kannataks patsiendid.”
Tasub teada
Apotheka kuulub Magnumi kontsernile, mille lõplik omanik on Margus Linnamäe suurosalusega MM Grupp.
Benu apteekide omanik on Saksamaa päritolu Phoenix Group.
Euroapteek kuulub Leedu Euroapotheca gruppi, mis kuulub omakorda Maxima omanikule Vilniaus prekybale.
Südameapteegi lõplik omanik on Rootsi ettevõte Pharmaswed AB.
Danilovi sõnul ei vasta tõele jutud, et apteegireform kaotab apteegid ainult linnadest ja et maapiirkondades on juba proviisoritest ettevõtjatele kuuluvad apteegid. "Täna hommikuse seisuga on maapiirkondades 56 reformi nõuetele mittevastavat apteeki, koos alla 4000 elanikuga asulatega on selliseid apteeke 74. Reform jõuab täna kohale näiteks Paldiskisse, Otepääle, Tõrva, Kuusalusse, Valka, Lihulasse, Loksale, aga väga valusalt puudutab ka suuremaid linnu nagu Kohtla-Järve ja Narva," loetles ta. “Samuti on eksitav väide, et reform suuremaid linnu ei puuduta. Näiteks jääb peale reformi jõustumist Tallinna kesklinna alles vaid kaks apteeki.”
Suletud kuni homseni
Nn ketiapteegid jäävad suletuks kuni homseni. Erandiks on valveapteegid, mis teevad oma uksed lahti kell 20, sest erakorralises sulgemises mitteosalevad proviisoritest ettevõtjatele kuuluvad apteegid lõpetavad õhtul oma tööpäeva.
Benu apteegi juhi Kaidi Kelti sõnul on viis aastat tagasi ülepeakaela sündinud apteegireformil oluline mõju ka Eesti apteekritele, kes lähevad jõulupühadele vastu teadmises, et neid ootab töökohast ilma jäämine. “Reformi eestvedajad on öelnud, et Eestisse võiks jääda 200–250 apteeki. Mida ei ole välja öeldud, on see, et töökohti jääks sel juhul alles umbes 400–500 proviisorile. See tähendab, et töö kaotavad pooled tänased proviisorid, kellele lisanduvad veel farmatseudid ja teised töötajad,” selgitas Kelt. Eesti neli apteegiketti annavad tööd üle 1100 proviisorile ja farmatseudile ning üldse kokku ligi 1500 inimesele.
Kas on seaduse rikkumine?
Postimees kirjutab, et tänasel pressikonverentsil ütles konkurentsiameti peadirektor Märt Ots, et amet analüüsib, kas ketiapteekide tänane samm on konkurentsiseaduse rikkumine.
Ravimiameti pressiesindaja Kristi Sarap ütles aga Postimehele, et apteegikettide aktsioonis midagi ebaseaduslikku ei ole, sest see kestab ööpäeva.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Üle kolmveerandi (77%) Eesti elanikest ootab, et apteegid oleksid oma tegevuses sõltumatud ravimite hulgimüüjate ärihuvidest, selgub sotsiaalministeeriumi tellitud Eesti Uuringukeskus OÜ ja Norstat Eesti AS uuringust apteegiteenuse kohta.
Ministeerium: inimestesse külvatakse alusetut hirmu
Sotsiaalministeeriumi tegevusetus viib apteegiteenuse katkemiseni, hoiatas Eesti Apteekide Ühendus. Ministeerium nimetab ühenduse tegevust hirmu alusetuks külvamiseks.
Sotsiaalminister Tanel Kiik ütles Äripäevale, et täna ajakirjanduses kajastust leidnud apteegireformi peatamise eelnõu on tööversioon, mille suhtes ei ole koalitsioonis konsensust.
Varahaldur ja majandusekspert Peeter Koppel leiab, et praegune majanduskeskkond on suhteliselt kesine, kuid me pole selles lõpuni ise süüdi.