Äripäeva artikkel rahvasaadiku Heiki Kranichi laenudest tekitas riigikogu korruptsioonivastases erikomisjonis küsimusi, mistõttu kutsuti pikaaegne tipp-poliitik aru andma.
- Riigikogu korruptsioonivastane erikomisjon hakkab uurima Heiki Kranichiga seotud laenulepinguid. Foto: Liis Treimann
Korruptsioonivastase komisjoni esimees Katri Raik kinnitas Äripäevale, et neid huvitavad Kranichi käendatud laenude lepingud ja nende tingimused. Lepingutega tutvumiseks ja küsimuste esitamiseks kutsuti Kranich komisjoni istungile käesoleva aasta alguseks.
Äripäev kirjutas novembris, et Kranichi käendatud laenudest on ligi 275 000 eurot läinud hapuks seoses ettevõtte W-Trade pankrotistumisega. Selle firma võlausaldaja oli rikkaimaks läänlaseks nimetatud Koit Uus oma ettevõtega Uuemõisa Invest. Viimase antud laenudega on Kranichil tekkinud kohustusi veidi alla 400 000 euro. Kokku on rahvasaadikul kohustusi peaaegu 460 000 eurot.
Toona ei soovinud Kranich Äripäeva ajakirjanikuga temaga seotud laenudest pikalt kõnelda. „Kuna tegemist on ühe kurva lõpuga looga, ei taha ma rohkem kommenteerida,” ütles Kranich hapuks läinud ligi 275 000 euro suurusest laenu käendusest rääkides.
Komisjonil kahtlused Kranichi sõltumatuses
Ajakirjanduses kajastatud sissenõutavaks muutunud käendused tulid korruptsioonivastase erikomisjoni istungil kõneaineks läinud aasta detsembris. Komisjoni liige Paul Puustusmaa sõnas, et juhtis juba varasemal istungil tähelepanu Kranichi laenukoormusele, sest tema hinnangul tekitavad need küsimuse, kas sellised kohustustega saab riigikogu liige säilitada sõltumatust.
Komisjoni teenindav ametnik Anu Kärtner sõnas, et Kranichi huvide deklaratsioonis on kajastud vara ning kohustused. Nendest võib järeldada, et tema kohustused saaksid sissenõudmise korral kaetud. Kärtneri sõnul olid deklaratsioonis nimetatud ka lepingud, mille kontrollimise järel edastas Kranich teate komisjoni liikmetele. Samuti olevat Kärtneri sõnul Kranich sedastanud, et käenduse andnud võlausladaja ei ole tegevusloastatud finantsteenuste pakkuja, kelle lepingutingimused oleksid ettearvatavad.
Seepeale tegi Puustusmaa ettepaneku küsida Kranichilt käenduslepingu teiste osapoolte ning lepingu tingimuste kohta, nähtub komisjoni istungi protokollist.
Võlausaldaja ei tea asjast midagi
Võlausaldaja Koit Uus ütles novembris Äripäevale, et Uuemõisa Investi ja Kranichi vahel on reguleeritud kliendisuhe. Teisalt ei osanud Uus öelda, millega tegeles ettevõte, kellele Uuemõisa Invest laenas ligi 275 000 eurot. „Minul pole selle ettevõttega vahetuid kontakte. See firma pole minu huviorbiidis ega töölaual praegu,“ ütles ta.
Uus pakkus, et tegu võib olla nimevahetusettevõttega, sest W-Trade on kandnud erinevaid nimesid: TFA OÜ ja viimati Hazarra Naxibullah. Äriregistri andmetel on ettevõte pankrotis alates septembrist. Ettevõtte juhatuse liikmeks on saanud Raul Pint, kes tegutseb probleemsete firmade likvideerijana ja on selles valdkonnas sisuliselt turuliider.
W-Trade'i endine juhatuse liige Jürgen Vester vastas Äripäeva esitatud küsimustele, et firma tegeles kõrgtehnoloogiliste tänavavalgustite koostamise ja müügiga. Tema sõnul läks ettevõte pankrotti, sest omanike vahel olid väga erinevad arusaamad ärist, eetikast ja aususest.
Kranichile kuuluv ettevõte Triitium väljus W-Trade'i osanike ringist ülemöödunud aasta kevadel, hiljem alustati selle firma likvideerimisega.
Raik ütles, et Kranich suhtles korruptsioonivastase komisjoni liikmetega avatult ja nõustus neile ka lepinguid näitama. Ta nentis, et Kranichi võlad on suured, ent samas rõhutas ta, et riigikogu liige on majandushuvide deklaratsioonis oma kohustused seaduses ette nähtud kujul kirja pannud.
Raik arvas, et Kranichi kohtumine komisjoniga võib toimuda alates 13. jaanuarist, sest siis algavad riigikogus taas istungid. Praegu pole komisjon veel Kranichiga kindlat aega kokku lepitud, märkis ta.
* Esialgses artikli veebiversioonis oli kirjas, et Anu Kärtner on korruptsioonivastase erikomisjoni liige. Parandasime artiklit kuuendas lõigus 6. jaanuaril kell 14.09, sest Kärtner on tegelikult komisjoni teenindav ametnik.
Heiki Kranichi varalised kohustused
Swedbank: 73 077,00 eurot (laenuleping)
AS Uuemõisa Invest: 69 000,00 eurot (laenuleping)
AS Uuemõisa Invest: 53 334,00 eurot (käendusleping): W-Trade (pankrotis) laenu käendus
AS Uuemõisa Invest: 222 000,00 eurot (käendusleping): W-Trade (pankrotis) laenu käendus
AS Uuemõisa Invest: 42 000,00 eurot (käendusleping): käendus AS Uuemõisa Invest nõudele W-Energia vastu
Allikas: majandushuvide deklaratsioon
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Riigikogu liikme Heiki Kranichi pea kohal ripub ligi 275 000eurone nõue, sest tema käendusega laenu saanud ettevõte W-Trade läks pankrotti. Laenu andis kõige rikkamaks läänlaseks nimetatud kinnisvaraettevõtja Koit Uusi firma Uuemõisa Invest.
Riigikogu valimisteks kandideerib Reformierakonna nimekirjas Heiki Kranich, kellest pole aastaid suurt kuulda olnud, kirjutab
Lääne Elu.
Rahvusvahelise veebipõhise maaklerfirma Freedom24 analüütikud on välja selgitanud kümme ettevõtet, mille börsile minek (IPO) saab olema alanud aastal finantsmaastiku keskmes. Nende seas on nii tehisintellekti uuendajaid, digitaalse turvalisuse liidreid kui ka kiirmoehiiglasi, lisaks ettevõtteid, mis püüavad positsioneerida ennast mõnedes võtmekategooriates ja meelitada ligi kõige tähelepanelikumaid investoreid.