Tuulepargi rajamine võib edaspidi omavalitsusele tuua kümneid tuhandeid aastas
Lepitamaks elanikke ja omavalitsusi tuuleparkide rajamisega soovib valitsus kehtestada talumistasud, mis maismaaparkide eest võiksid ulatuda ligikaudu 150 000 ning mereparkide korral 750 000 euroni aastas.
Majandusministeerium on koostanud kava, mille järgi kohalikud omavalitsused oma piirkonda tuulepargi rajamise eest tulevikus tasu võiksid koguda Foto: Liis Treimann
Tuuleparkide arendajad on talumistasude reeglite paika saamist oodanud, nagu on oodatud kaitseväe radarite püstitamist. Maismaapargi rajamiseks on vaja kohaliku omavalitsuse eriplaneeringut ja kui toetust projekt vallaelanike seas ei leia, siis planeeringut ei tule. Nagu juhtus näiteks Lääne-Nigulas Eesti Energia kavandatud pargiga.
Teletornist kõrgemate tuulikutega megaarendused merel, mis toodaksid mitmekordselt rohkem elektrit kui Eesti tarbib, pole salvräti nurgale kritseldatud ulmelised ideed, vaid reaalsed projektid. Kõiki neid gigavatte hoiab praegu aga kinni üks paberipakk, õigemini selle puudumine.
Kohalike vastuseisu uutele projektidele nimetatakse kohati moodsa aja tõveks, kuid sel on ka teine külg ning arendusi plaanivad ettevõtjad saavad vähemalt neljas asjas ise panustades probleeme ennetada.
Tuuleparkide rajamine ei peaks minema üle laipade, olgu need siis linnud või kalad, aga merealade kasutamise ja kaitsmise eest seisjate kompromissi leidmiseks üksteisele samm lähemale astuda peaks olema ju võimalik. Kuidas teistes riikides merepargid kerkivad, küsib Äripäev juhtkirjas.
Turvalisse ja jätkusuutlikku ühiskonda panustav Forus on igapäevaselt abiks paljudele kaubanduskeskustele. Teiste hulgas Viru Keskusele, mis on Eesti külastatuim ostu- ja meelelahutuskeskus. Forus hoolitseb juba enam kui kümme aastat kõikide tehnosüsteemide eest, teeb elektritöid ning hooldust. Lisaks on aidanud LEED-sertifitseerimisel ja üüripindade ümberehitustöödel.