Swedbank: energia hinnatõusul on negatiivne, ent piiratud mõju
Viimasel ajal rekordeid näidanud hinnatõusu on põhjustanud peamiselt energiahindade kasv, kuid elektrihinna tegelikku mõju kahandab nii palga- kui pensionitõus. Ettevõtluses on energia osakaal aga võrdlemisi väike.
Energiahindade mõju on sektoriti väga erinev, mõnda mõjutab rohkem, kuid üldiselt ei ole Eesti ettevõtlus kuigi energiaintensiivne. Foto: Raul Mee
Aasta teises pooles kiirenenud hinnakasv tõotab anda aastaks kokku 4% inflatsiooni, kuid põhiliselt energiahindadest põhjustatud tõus laabub aasta pärast, prognoosib Swedbanki analüütik Liis Elmik.
Energia ehk elektri, gaasi ja nafta hind on sel aastal kohati rekordiliselt kallinenud. Mis on hinnatõusu taga ning miks kõrged, aga ka kõikuvad hinnatasemed on alles algus ning kuidas tarbija hinnatõusu ja -kõikumise vastu saab, see selgub värskest Äripäeva raadio saatest "Energiatund".
Eesti inflatsioon on euroala keskmisest märksa kiirem, sest maailmaturul kallinenud energia ja toidu osakaal on meie tarbijakorvis keskmisest suurem, kirjutab Eesti Panga ökonomist Lauri Matsulevitš.
Freedom Holding Corp. avaldas oma 2025. aasta teise kvartali tulemused, mis näitavad ettevõtte käibes ja puhaskasumis märkimisväärset kasvu. Tulenevalt laienemisest, tõusid ka ettevõtte kulud.