Venemaa otsus nõuda niinimetatud ebasõbralikelt riikidelt maagaasi eest makseid rublades tähendab Eesti turuosaliste ja ekspertide sõnul sisuliselt Venemaa katset täita vähenevaid valuutareserve ning kujutavad endas sisuliselt vastusanktsiooni.
Venemaa president Vladimir Putin andis korralduse muuta paljude riikide jaoks gaasi eest maksmise valuutat.
Foto: AP/Scanpix
President Vladimir Putin andis keskpangale korralduse töötada nädala jooksul välja süsteem, et makseid saaks teha rublades. Interfaxi teatel jäävad gaasitarnete mahud ja hinnaprintsiibid endiselt samaks, muutub vaid valuuta, milles makstakse. „Ebasõbralike riikide“ nimekirjas on muu hulgas kogu Euroopa Liit.
Kuigi sõda Ukrainas on nüüdseks kestnud juba ligikaudu terve kuu, tarnib Venemaa veel rohkem maagaasi läbi Ukraina ning Moskva maksab endiselt Kiievile täismahus tarnete eest Euroopasse, vahendab Bloomberg.
Kui järgmiseks talveks soovitakse gaasi varustuskindluses riske mitte võtta, tuleks valitsusel viivituseta otsustada veeldatud maagaasi (LNG) kai ja ujuvterminali rajamine ning koostöös erasektoriga see maailmarekordi tempos ellu viia, ütles Alexela Grupi juhatuse esimees Marti Hääl.
Juba aasta lõpus ettevõtetele avanev digivärav pakub kauaoodatud lahendusi ühtsel riigiametite platvormil. Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi ettevõtja digivärava projektijuht Anneli Sander on seda meelt, et tulevikus saab pea kogu suhtlemine riigiga käia läbi selle.