Venemaa maksab jätkuvalt Ukrainale gaasitarnete eest
Kuigi sõda Ukrainas on nüüdseks kestnud juba ligikaudu terve kuu, tarnib Venemaa veel rohkem maagaasi läbi Ukraina ning Moskva maksab endiselt Kiievile täismahus tarnete eest Euroopasse, vahendab Bloomberg.
Venemaa riikliku energiafirma Gazpromi gaasitarned jätkuvad endiselt läbi Ukraina Euroopasse. Teenuse eest maksab Moskva Kiievile raha ka sõja ajal. Foto: Reuters/Scanpix
Mingil hetkel suurenesid päevased tarned Venemaalt lausa 50 protsenti, kui võrrelda jaanuaris tekkinud väiksemate kogustega. Põhjus peitus selles, et Venemaa sissetungi järgselt kiirustasid ettevõtted energiat kokku ostma. Venemaa on Euroopa suurim gaasitarnija ning ühel hetkel oli sealt gaasi ostmine odavam kui börsi kaudu. Ukraina suurima riikliku nafta- ja gaasifirma Naftogazi juhi Juri Vitrenko sõnul maksab Venemaa transiidi eest endiselt ka Ukrainale kõvas valuutas (ülemaailmselt kaubeldavas valuutas, mis hoiab väärtust – toim).
Kui järgmiseks talveks soovitakse gaasi varustuskindluses riske mitte võtta, tuleks valitsusel viivituseta otsustada veeldatud maagaasi (LNG) kai ja ujuvterminali rajamine ning koostöös erasektoriga see maailmarekordi tempos ellu viia, ütles Alexela Grupi juhatuse esimees Marti Hääl.
Saksamaa teatas, et sõlmis pikaajalise kokkuleppe Katariga, et viimane varustaks Euroopa suurmajandust LNGga ehk veeldatud maagaasiga, vahendab Financial Times.
Euroopa Komisjoni energiavolinik Kadri Simson käis üle maailma veeldatud maagaasi (LNG) Euroopale kokku ajamas juba ammu enne sõja puhkemist, sest Gazpromi käitumine on olnud enam kui kahtlust tekitav.
Rail Balticu Ülemiste terminali ehitustööd käivad: mitmed töövõtjad on juba kaasatud ja õige pea kuulutatakse välja veel neli hanget. Peagi alustatakse jalakäijate rõõmuks ka T1st Ülemiste Keskuseni viiva tunneli ehitamisega.